Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Таврований 📚 - Українською

Читати книгу - "Таврований"

256
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Таврований" автора Нік Ремені. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 96 97 98 ... 132
Перейти на сторінку:

— Навіщо тобі воювати?

— Батьківщина-мати кличе, — відповіла гордо дівчина.

— У тебе є мати, брати і сестри. Ти старша серед них. Ти повинна турбуватися про братів і сестер. У цьому зараз твій найперший обов’язок, — сказав Руднєв.

Ганька недавно вкрала у одного з німців, які квартирували в їх хаті, газету, де розповідалося про мужню Зою Космодем’янську. Вона пожертвувала своїм життям в боротьбі з ворогом.

— Хочу захищати свою Батьківщину, як Зоя Космодем’янська. Якщо треба, загинути за неї.

— У нас є, кому гинути за Батьківщину, — відповів їй комісар. — Сотні чоловіків вважають за щастя влитися в наше з’єднання. В їх числі вже підтоптані, нікому не потрібні. А ти молода. У тебе все попереду.

Ганька відразу зміркувала, що її хочуть відфутболити. Повертатися додому не входило в її плани. Тому вмовляння і настанови вона вирішила просто. Відрізала:

— Я звідси нікуди не піду.

Досвідчений педагог Базима почав малювати дівчині райдужні перспективи, що її чекає попереду, якщо вона захоче повернутися додому: навчання в інституті, цікава, інтелектуальна робота, повага колективу.

Ганька до всього поставилася байдуже. Вона прийшла сюди воювати з ворогом. І від свого наміру не збиралася відступати.

Її направили до розвідників, як вона і просила. У третю роту Феді Карпенка. На перше завдання пішла з групою Кольки Мудрого. Хлопці швидко впоралися зі своїми справами. Ганька попросила її почекати. Хотіла звести свої рахунки.

Хлопці просиділи в кущах півдня. Порядком перехвилювали за нову розвідницю.

Але вона з’явилася ціла і неушкоджена. Колька Мудрий сказав Карпенко, що з цією дівицею його група в розвідку більше не піде. Слідом оголосили бойкот Ганьці інші підрозділи третьої роти. Інформація про некеровану розвідницю дійшла до керівництва з’єднання.

На ній готувалися поставити хрест. Відправити до медсанчастини санітаркою або в їдальню. У розпорядження помічника по госпчастині Павловського.

У самий останній момент Ганька прийняла доленосне рішення. Вона заздалегідь дізналася про майбутнє завдання. Під виглядом того, що у її брата день народження, закатала групі Кольки Мудрого царський бенкет. Вона десь дістала цукрового самогону, свіжого солоного сала з прожилками, кілька буханок домашнього хліба. Такого частування хлопці давно не пробували.

Коли Карпо при визначенні завдання вирішив видалити Ганьку з групи, Колька Мудрий виголосив філософськи:

— Без неї у нас нічого не вийде.

Федя не зрозумів.

— Як не вийде? — Запитав він.

— Не вийде. От і все. Вона у нас, як муза. Надихає хлопців, — відповів Мудрий.

— Ви ж самі просили позбутися її?!

— Просили. Зараз передумали.

Федя Карпенко міцно задумався над ситуацією, але перечити одному з кращих бійців не став. Мовляв, розбирайтеся між собою.

Коли виконали завдання командира роти, всілися в кущах неподалік від села, Ганька знову попросилася у Кольки відлучитися на кілька годин.

— Нічого не вийде, дорога. Думаєш, якщо набрала могорич, будемо знову півдня стирчати, — відмовив їй Колька.

Ганька вийняла з-за пояса кілька пляшок самогону. Поклала на траву. Сказала голосно:

— Цукровий!

Колька повернувся до хлопців. Запитав:

— Ризикнемо ще раз?

Ті йому не відповіли. Вони вже розливали спиртне по склянках.

Так молода дівчина з Білорусії отримала прізвисько Ганька-самогонщиця. Сама вона самогон в рот не брала і не гнала.

12

Партизанська сім'я Руднєвих зібралася за одним столом. Вони рідко збиралися, щоб поговорити. Якщо Радик майже щодня бував у батька, то Костянтин Васильович зустрічався з братом рідко. Він знаходився в роті розвідки на чолі з Бережним. Був повністю зайнятий турботами підрозділу.

І ось вся сім'я — за одним столом. Відзначали день народження Радика.

Батько сидів у новенькій військовій формі генерал-майора. Її доставили з Москви льотчики після того, як їм з Ковпаком присвоїли високе військове звання.

Семен Васильович ще не звик до штанів за червоними лампасами, до кітелю з широкими погонами, до кашкета з золотим шиттям. Порівняно з його звичайною військовою формою, порядком потертою і поношеною, нова була парадна. Налаштовувала на світлі думки.

Він мріяв стати генералом. Мріяв водити загони бійців. І ось мрія його здійснилася. Не в мирному житті, а на війні, в глибокому тилу, де створене потужне, зцементоване єдиною метою і дисципліною командування з’єднання.

Він постійно захоплювався бійцями. Не раз вигукував: що за люди! Апостоли! В мороз, сніг, дощ, недоїдаючи, недосипаючи, вони просувалися по окупованій території, змітаючи ворогів на своєму шляху. Билися грамотно, без молодецтва, та й без паніки. Тільки представлялася вільна хвилина, збиралися групами. Під баян, гармонь або гітару співали пісні, веселилися. Начебто не було за плечима сотень кілометрів, жарких боїв і назавжди втрачених товаришів.

Він згадував, як беззбройним виховував кращу тепер в з’єднанні групу Федора Андрійовича Карпенко, як стріляв в свого бійця, а потім не спав ночами, проводив у бесідах з людьми весь вільний час. Але головним у його виховній роботі була турбота про особовий склад з’єднання.

Він намагався це робити так, як колись це робив маршал Блюхер. Василь Костянтинович в походах по окупованій території ніколи не покидав його. Він приходив у снах, в трудних ситуаціях, коли потрібно було приймати нестандартне та нелегке рішення.

Костянтин Васильович сидів поруч з іменинником. Він намагався не зганьбити Семена Васильовича і брав з нього приклад. Він був теж у військовій формі. Вона відрізнялася від форми брата. Була перешита з німецького мундира.

Але це не бентежило зовні непримітного, але рішучого і безстрашного Костянтина Васильовича.

Радик посміхався старшим.

1 ... 96 97 98 ... 132
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Таврований», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Таврований"