Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 97 98 99 ... 149
Перейти на сторінку:
бо підлягали тільки ратушам чи війтівствам.

— Ми з тобою сперечаємося, а життя і під кригою іде своїм путівцем,— не знав Сірко, про що трактував полковник, коли вони сиділи над ополонками.— «Ми програли битву, а не війну», як твердить справедливо пан гетьман, і загодя нам не пристало складати руки,— переконував він Сірка вже в горниці сотника, за дамницею, коли вони совали бібулки по шашниці.— Чи ти навмисне тоді, даруй за цікавість, лишив у Боровиці пана Павлюка, пішовши на ловлю Лаща? — перескочив він, спантеличивши гостя.

— Як ви могли подумати таке?! — аж обурився Сірко.— Адже я був посланий гетьманом, із батовами немічних і ранених на Січ для набору охочекомонців, а Лащ гнався за мною.

— Ти не дишперуйсь, що про нас тільки не патякають всякі людці злостиві, щоб зганьбити,— похитав Дорош головою, маючи щось на умі.

— Думаю, повірите мені, що не ляк і не якісь презорні оглядності послали мене тоді з Боровиці і тепер стримують на збоччі подій, а непростимий гетьманів гріх, що обманув поспольство, замінивши ненависне сполеченству ляське панство своїм старшинським. А спай із ханом та царем?! — з серцем відповів збентежений Сірко.— Автономне самоврядування хіба не те ж підданство?

— Не підданство, а відбиття від шляхти і Польщі за статтями домови! — нетерпеливився Дорош.— А без чільних людей, отаких тямущих в баталіях, як твоя милість, не жиє на світі ні одна держава,— аж почервонів у гніві господар,— а ти — панство!.. Не буду ж я, приміром, зі своїми рубцями незагойними рівнятися з джурою Тимком?

— Рівнятися, мосьпане полковнику, і не треба, але, даруйте, хай він, хоч і джура, обере вас паном і поводирем натимчас, до нового обрання, а не за примусом, по нужді, після вузької ради визнає за пана напостійно, на віки вічні, як у бояр чи шляхти,— гарячився і Сірко.— У нашого козацького люду з Божою милістю царем та його боярами-апостолами путі різні. Наш люд хоче вольної волі й державної незалежності та особистої, і від чільника-старшини, і від своїх та чужинських гнобителів-сусідів, що прагнуть його ошорити і запрягти, як ото приміром запрягли своїх хлопів шляхтичі чи нещасного московитянина і всіх загарбаних сусідів-інородців бояри.

— Богові, брате, Богове, а бикові — бикове, без пана держави не буває, як і без холопа,— гарячився Дорош, вихопивши з рота довгу зігнуту люльку.

— Не мені, неосвіченому, з вами сперечатися, але чував я, що і тверчани, і псковичі та новгородці керувалися вічем поспольним і чільців запрошували лише на час війни, а по ній ті жили, як і іні сполечани, утримуючи себе самопрацею, хоч і звалися воєводами. Це і для нас покін!— уже не стримуючи гніву, вимовив гість.

— Бачу, що не переконав я тебе,— після роздуму, перемінившись, завершував розмову Наум Дорош.— Я не суддя тобі, а ти мені. Бог нас розсудить, але маси тлумної, впевнений, без примусу в державі утримати нині не можна, а ще при отаких сусідах, як у нас. То не згадуй лихом, і давай вип'ємо на прощання. Хай щасною буде твоя путь!..

В посічневий тихий, але морозний ранок, по двотижневому гостюванні і «ревізуванні», від'їхав Сірко з джурою Лавром від Наума Дороша до Ніжина в супроводі Михая Миклашевського, прохолодно, хоч і вдячно попрощавшись із господарем. І погода була заздрісною, і дорога насаненою, тож їхали якийсь час скачем, а коли коні зігрілися, перейшли на ступу.

Михай Миклашевський, як зрозумів Сірко, намагався згладити суперечки в Стародубі. Він радив Сіркові, все більше входячи в сердечну розмову, не сторонитися від подій, а їхати до Богуна в Брацлавщину чи в Пінські ліси і шукати там визвольних трапунків, або й у Січ — погукати охочекомонців та піти з ними гетьманові, а найпаче рідному людові в поміч.

Сірко зрозумів із мови пана Михая, що, не дивлячись на сварки з Наумом Дорошем, він у них і в шані, і в повазі...

— Нужда, мосьпане Михаю, кажуть закони змінює,— нагадав Сірко слова Сулими.

— А так, але в тутейшої спільноти при самоврядуванні за гетьмановими універсалами і настановами нужда не така вже й крайня, пане Іване.

— Гетьмановими чи писаревими та генеральними? — спитав Сірко.

— А ти, рицарю доблій, є в сумніві? — подивився Михай на супутця, примовкнувши.— Підписані вони, як знаєш, власного рукою, то упередження до них є лише шкодою, бо роздрібнюють їх цілість і моцність.

— Яка ж, пане Михаю, по-твоєму, розбіжність є між самоврядуванням в Гетьманщині і в Слобожанщині? — дошнипувався Сірко, шкодуючи, що не спитав про те Наума Дороша.

— Яка одміна? — на мить задумався Миклашевський.— По всій Гетьманщині самоврядування оформальоване, актово-укладене, з поборами на війну і військо гетьманове, з наданням рангів і станів, а в Слобожанщині воно самопливне, хоч і керується універсалами того ж гетьмана, спірне і уактоване царевими тимчасовими пільгами за відсутністю стрілецько-потужних сил, супротиву чільців і духовників, навчителів-дидаскалів і всього сполеченства покозаченого люду, зоднобіч, й із-за ногайських неперестанних находів і наскоків та непевності у послуховій вірності всілякої різношерсної поневоленої людності — з другобіч. Взяті гвалтами під колись княжий, а потім царський скіпетр і хрест, вони ще не перемололися і не зникли в черевах московських, а ждуть своєї години. А відтак і Слобожанщина наша — стіна від ординських нападів — приходить до себе. За царевими пільгами там нема поки що поборної плати на війну, на гетьманський регімент чи на стани, а лише на утримки ратушно-війтової та сотенної врядності,— неспішно пояснював Михай різницю.— Все, пане добродію, ще залежить, гадаю, і від вас, чільців нашого сполеченства,— як у Гетьманщині, так і в Слобожанщині,— та від результату ваших потуг з Польщею, Литвою, при поведенції Ханства,

1 ... 97 98 99 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"