Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Амба. Том 1. Втеча 📚 - Українською

Читати книгу - "Амба. Том 1. Втеча"

256
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Амба. Том 1. Втеча" автора Влад Землянин. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 98 99 100 ... 146
Перейти на сторінку:
незабаром після «льодового бойовища». Підполковник так і написав. А тепер – втеча.

Сурмити б хлопцеві весь термін із усіма доважками від дзвінка до дзвінка, як і сурмити йому, Іванову, в цій Богом і дияволом забутій дірі, в оточенні гидоти й сволоти, яким не місце поміж людей. По-своєму Амба правий. Зірвався – і гуляє зараз у рідній стихії. А йому, тепер майорові, куди податися? Вільній людині та ще й у погонах…

Там, за Уралом, насуваються великі зміни. Нюхом відчуває, але зрозуміти, що і як відбувається, без фактів та інформації не міг.

3

Знову Іванов згадав останню поїздку в село. Підвів трохи селянин голову, коли послабили пута. Повеселів народ. Балакучишими стали і хрещений, і брати. Сусіди рідше відводили очі при зустрічах.

– Бачиш, оживає село. Землиця почне родити, як належить, а не за вказівкою згори, – батько заговорив відверто, коли зі столу забрали пляшки, склянки й залишилися найближчі за самоваром.

– Бач, як Максимилянич[40] повертає, – втрутився в розмову й хрещений. – Податки обрізав. Інші послаблення.

– Хіба ж можна за кожне деревце гріш стягувати? – не витримав старший, зазвичай наймовчазніший із братів.

– Колотилися в громадянську, доки не зрозуміли, що гарний господар не рубає гілку, на якій сидить. – Погляд батька вирвався через спини синів, через двір, убік копиць соломи від обмолоченого зерна. – Посади селянина на земельку, щоб у нього з’явився свій інтерес – жодна сила його під ружжо не поставить. Жодними караваями господаря із земельки не зманити.

– Ти що, про неп, батьку?

– Мужикові потрібна впевненість, – начебто не чуючи сина, продовжував старий. – Справжня селянська душа завжди прагне до землі. Вмить розсипалися армії на всіх фронтах, коли селянин узявся за чепіги. Не до стрілянини, значить, йому.

– Мужикові землю-годувальницю доглядати миліше, ніж один в одного палити, – підтримав хрещений. – Тільки не вхолосту пестити, а щоб прибуток свій мати.

– Мужикові копійка – і держава не в накладі. – Сивий господар, погоджуючись, кивнув. – Здавалося, і голови великої не потрібно. А от стільки років лоба на рівному місці розбивали-кривавили. Дивно…

Старий замовк, пожував губами, немов доводив собі те, що не розумів до кінця або, навпаки, добре знав, та роками не наважувався поділитися заповітним навіть із рідними й близькими.

Мовчав батько. Мовчали сини. Думав про щось подібне хрещений. Іноді селяни переглядалися, і гостеві здавалося, що вони розуміють один одного з напівпогляду, з напівнатяку, а він, рідна кров, сидів пеньок пеньком, не в змозі злитися думками та почуттями з рідними, ніби говорили вони іншою, незрозумілою й далекою для нього мовою.

– Воно таке запитання цікавить, – коли мовчання надміру затяглося, відкашлявшись, почав старий. – Поміж людьми прошелестіло, що Максилянович – чи то син-приймак Ілліча? чи то й зовсім рідна кров – небіж?!

Брати та хрещений після слів батька, як за командою, уп’ялися поглядом у гостя.

– Чутка ж пройшла. По всій країні пащекують. – Іванов підняв над столом й опустив білотілі кисті. – Як насправді, стверджувати не буду. Дружина казала, що матінка його – лікар. Мовляв, так у них у санчастині вважають. Десь під Москвою живе. Там же й працює. Чи то в лікарні, чи то в санаторії. А прізвище – Ульянова! Ось і судіть-рядіть…

– Во-во! – зраділо подав голос хтось із братів. – Значиться, у народі недарма шепотілися. Воно, як мовиться, немає того самого димку без вогника…

Замполіт слухав, нічого не стверджував і нічого не спростовував, лише дивувався людській безглуздості в оцінках людини чи події. Після скасування податку селяни в один барабан б’ють, а поміж міських, тих, хто ближче до культури, – інші пісні.

Майор, здавалося, забув, де знаходиться. Йому б сільські або міські турботи. Бачать частину крижини, що красується над водою; її не тільки розгледіти можна, але й руками помацати, варто лише обережненько підплисти.

Чужинець, приймак або небіж – що з того: правда це чи здогад?! Важливіше, що Маленков – найнайнаближеніша людина в оточенні Вождя протягом останніх років і водночас близький друг Берії – це не вигадки бабусі з ринку… Дотримуючись приказок, що щедро сипляться через стіл, легко вирахувати людину через її приятелів…

Майже півроку минуло після розстрілу друга високого. Розстріляли за повідомленнями як ворога народу, як чорну ворожу душу й англійського шпигуна. Дотепер замполіт уникав вимовляти вголос ім’я або прізвище нещодавно всесильного міністра…

– Впевненість у законі та в порядку – щонайнайперша річ для чоловіка.

– Та щоб ніхто не втручався.

– Тільки б не хутко квапилися…

Усе чіткіше долинали до гостя слова родичів, а коли знову заговорив батько, замполіт полишив спогади, які після смерті вождя й розстрілу Берії ще частіше тривожили душу, не давали спокою. Поступово майор звільнявся від страху, нагромадженого десятиліттями.

– Поспішать знову. Надумають одним махом забагатіти – підемо з торбами по світу. А найголовніше – віру в людях украй порушимо.

– Про що ти, батьку?

– Як про що? Про цілину.

– Пишуть, що великий урожай взяли в рік нонешній. – Розімлівши від їжі, питва й чаю, замполіт розстебнув верхні ґудзики на сорочці, послабивши лещата комірця.

– Писати то пишуть. Урожай, кажуть, ваговитий узяли. Та мовчать, що довести хлібець до пуття не змогли.

1 ... 98 99 100 ... 146
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Амба. Том 1. Втеча», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Амба. Том 1. Втеча"