Книги Українською Мовою » 💙 Дитячі книги » Користь із мудрих порад, киргизька казка 📚 - Українською

Читати книгу - "Користь із мудрих порад, киргизька казка"

33
0
10.09.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книжку українською мовою "Користь із мудрих порад" автора киргизька казка. Жанр книги: 💙 Дитячі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2.
Електронна книга українською мовою «Користь із мудрих порад, киргизька казка» була написана автором - киргизька казка, яку Ви можете читати онлайн безкоштовно на телефонах або планшетах. Є можливість скачати книгу у форматі PDF, EPUB, FB2 та читати книгу на Вашому гаджеті. Бібліотека сучасних українських письменників "ReadUkrainianBooks.com". Ця книга є найпопулярнішою у жанрі для сучасного читача, та займає перші місця серед усієї колекції творів (книг) у категорії "💙 Дитячі книги".
Поділитися книгою "Користь із мудрих порад, киргизька казка" в соціальних мережах: 

Бібліотека сучасних українських авторів "ReadUkrainianBooks.com" - це унікальний веб-сайт, що дозволяє знайти популярні книги українською мовою, які охоплюють широкий спектр тем та жанрів. На відміну від традиційних книжкових магазинів, бібліотека працює 24/7 та дозволяє читати будь-яку книгу в будь-який час. Крім того, на сайті можна знайти безкоштовні електронні версії книг, які доступні для завантаження на будь-який пристрій.

Навіть якщо ви знаходитеся далеко від України, "ReadUkrainianBooks.com" дозволяє насолоджуватися українською мовою та літературою, що є важливою частиною культурного досвіду країни. Незалежно від того, чи ви новачок української мови, чи вже володієте нею на рівні носія, "ReadUkrainianBooks.com" пропонує широкий вибір книг на будь-який смак.

Бібліотека також допомагає у популяризації української літератури та авторів, що є важливою роботою відчутної культурної місії. Завдяки "ReadUkrainianBooks.com" можна досліджувати творчість сучасних українських авторів та відкривати для себе нові таланти. Не зважаючи на те, де ви знаходитеся, бібліотека надає можливість переживати світ літератури на новому рівні.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити

Жив колись на світі чоловік. І був у нього один-єдиний син, та й той не дуже розумний. Журився-журився батько тим, а тоді й каже синові:

– Великий ти виріс у мене, сину, але розуму не набрався. А йди-но в світ, походи між людьми, послухай мудрих порад, може, хоч це піде тобі на користь.

Так і вирушив син із батьківського дому в широкий світ. Важко було йому покидати рідну оселю. Іде собі парубок, сумує.

Аж стрічається на дорозі дідусь.

– Ти чого такий похмурий, хлопче? І куди це ти дорогу верстаєш? – питає він.

Парубок і відповідає йому:

– Батько мій – дуже мудра людина. Але я не вдався у нього розумом. Тож батько вирядив мене у світ – походити між людьми та послухати мудрих порад, може, хоч це піде мені на користь.

– Коли так – послухай і моєї поради,– каже дідусь.– Може, вона стане тобі колись у пригоді. Якщо вибиратимеш між дівчатами й тебе запитають, котра з них краща, скажи: «Не та красуня, котра вродлива, а та, котру кохаєш».

Подякував парубок і рушив далі. Недалеко й пройшов, аж чує – гукають:

– Гей, куди це ти, дурню, прямуєш?

Оглядається він – стоїть якийсь чоловік. Парубок і питає його:

– Звідки ти знаєш, що й справді я дурень?

– А це одразу видно з твого обличчя. Розкажи-но мені краще, куди ти йдеш?

Розповів хлопець про себе, а незнайомець каже йому:

– Коли так, то послухай і моєї поради: ніколи не зневажай того, хто тобі дав притулок.

Подякував парубок незнайомцеві та й пішов собі далі. Незабаром зустрівся йому сивенький дідусь. Він був дуже старий та ще й стомлений далекою дорогою. Взяв парубок дідуся під руку й провів його аж додому. На прощання дідусь сказав:

– Ось тобі ще й моя порада, може, коли стане в пригоді: від сніданку не відмовляйся, а вечері не чекай.

Подякував парубок і цьому дідусеві та й пішов своєю дорогою. Довго йшов він чи ні, та одного разу зустрівся з купецьким караваном. Підкликали парубка, запитали, куди прямує. А коли розповів їм свою історію, купець і каже парубкові:

– Йди працювати до мене, я тебе не скривджу.

Парубок погодився на це.

Злякались усі, розгубилися.

– Тому, хто спуститься в колодязь і дістане для нас води, дам щедру нагороду,– сказав купець.

Задумався парубок: «Якщо загину – жалкувати за дурнем ніхто не буде». Обв’язав він себе арканом і спустився в колодязь. Глянув хлопець – і занімів: сидить на піску здоровенний див, біля нього стоять дві жінки, а віддалік валяється тіло наймита.

– Котра з цих жінок красивіша? – запитав парубка сердитий див.

– Не та красуня, котра вродлива, а та, котру кохаєш, – відповів парубок.

– Див задоволено усміхнувся.

– Ти, виявляється, мудрий джигіт. Правду кажеш: не та красуня, котра вродлива, а та, котру кохаєш,– поплескав по плечу парубка див, тоді наповнив відро водою і дозволив піднятись нагору.

Пили люди й дякували, а парубок отримав обіцяну нагороду й несподівано став багачем.

Почав парубок торгувати сам і дедалі багатів.

Мандруючи з міста до міста, він якось зустрів того купця, що нагородив його за послугу. Господар щиро прийняв юнака, щедро його пригощав і запросив залишитися жити назавжди. У того купця була молода дружина, і їй сподобався парубок. Але той розповів жінці почуту колись пораду: ніколи не зневажай того, хто дав тобі притулок. Купчиха, затаївши злобу на впертого парубка, обмовила його перед чоловіком. Розгнівався купець на невдячного гостя, але взнаки не подав. Прийшов він до свого приятеля пекаря й каже:

– Вранці до тебе прийде моя людина. Вкинь її в піч.

– Гаразд,– погодився пекар.

Повернувся купець додому й про все розповів дружині.

– Це ти добре придумав,– каже вона. – Так і треба цьому негідникові.

Вранці послали парубка до пекаря. Та зустрівся йому чоловік з його аїлу. Зраділи обидва, а той чоловік і каже:

– Як добре, що ми зустрілись. Батько давно вже на тебе чекає. Дуже жалкує старий, що тоді відрядив тебе з дому. Я ж оце зарізав ягня, то ходімо до мене поснідаємо.

Не всиділа вдома й купчиха: захотілося їй побачити, що буде з парубком. Отож побігла вона до пекаря. А пекар подумав собі, що це і є людина, про яку говорив його приятель, схопив жінку та й закинув у піч...

Тим часом парубок добре поснідав, прийшов до пекаря, взяв хлібину й повернувся назад. Побачив його купець, замислився: що б це могло означати? Прийшов він до пекаря та й питає, хто приходив сьогодні вранці по хліб.

– Приходила вранці гарна жінка, то я і вкинув її в піч, як ти просив, – каже пекар.

Засмутився купець. Аж тепер він зрозумів, хто винуватий у всьому. От і каже він парубкові:

– Виявляється, ти ні в чому не винен. Я повірив обмові дружини і мало не погубив тебе. Але замість тебе постраждала сама обмовниця.

– Мав я в твоєму домі притулок, їжу, ще й добре слово. Хіба ж міг я відплатити за це невдячністю, – мовив йому юнак. Щиро провів купець парубка в дорогу. Заможним, досвідченим вертався парубок додому, впевнившись у користі з мудрих порад.

Батько радо зустрів свого сина.

* див – чудовисько.

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Користь із мудрих порад, киргизька казка», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Користь із мудрих порад, киргизька казка"