Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"

67
0
12.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сімʼя" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 9 10 11 ... 46
Перейти на сторінку:
Кар­по.

- Так, си­ну, так! Дер­жи ру­ку за жiн­кою, а ма­те­рi не мож­на бу­де да­лi в своїй ха­тi й сло­ва про­мо­ви­ти. Мот­ря мо­ло­да, то не­хай ро­бить, а я вже ста­ра, пiд­топ­та­лась. Ме­нi мож­на й од­по­чи­ти. А ти жiн­цi не по­ту­рай, бо во­на й над то­бою да­лi ко­вер­зу­ва­ти­ме.

Карпо узяв шап­ку та мер­щiй з ха­ти. Йо­му бу­ло жаль жiн­ки, жаль i ма­те­рi.

Поки Мот­ря пра­ла со­роч­ки, Кай­да­ши­ха за­то­пи­ла в пе­чi й прис­та­ви­ла ве­че­рю. Вже смер­ком прий­шла Мот­ря з со­роч­ка­ми й скла­ла їх на ла­вi. По ха­тi пi­шов хо­лод та вог­кiсть. Свек­ру­ха по­ра­лась ко­ло пе­чi мовч­ки. Не­вiст­ка дос­та­ла з по­ли­цi хлiб та сiль i сi­ла по­луд­ну­вать. Во­на ки­ну­ла оком на дiл: ха­та бу­ла за­ме­те­на.

"Не бу­де моя не­вiст­ка по­кiр­на та слух­ня­на, - ду­ма­ла Кай­да­ши­ха, сто­ячи ко­ло пе­чi, - не од­по­чи­ну я на ста­рiсть од ро­бо­ти". I Кай­да­ши­ха важ­ко зiтх­ну­ла. Мот­ря зро­зу­мi­ла те важ­ке зiт­хан­ня на­че до­кiр со­бi.

Чоловiки пос­хо­ди­лись у ха­ту й сi­ли за стiл. Мот­ря ки­ну­лась на­си­пать га­луш­ки в мис­ку.

- Геть! - крик­ну­ла Кай­да­ши­ха. - Са­ма зу­мiю на­си­пать. Не ти на­пар­то­ли­ла. Сi­дай та за­пи­хай­ся! Мот­ря одiй­шла на­бiк, згор­ну­ла ру­ки й со­бi зiтх­ну­ла.

- Чого це ви гри­зе­тесь? - обiз­вав­ся ста­рий Кай­даш. - Чи вже не по­ми­ри­тесь ко­ло од­нiєї пе­чi? Ти-бо, Мот­ре, по­вин­на та­ки по­ва­жа­ти ма­тiр, бо ма­ти стар­ша в ха­тi, - по­чав нав­чать ста­рий батько, - тре­ба ж ко­мусь по­ряд­ку­ва­ти в ха­тi та лад да­ва­ти. Дасть бог, прис­тав­лю че­рез сi­ни ха­ту, то­дi бу­деш со­бi гос­по­ди­нею, але в гур­тi все-та­ки луч­че жи­ти…

Всi ве­че­ря­ли мовч­ки. Мот­ря ста­ла ко­ло мис­ни­ка, мов уко­па­на. Во­на не сi­ла ве­че­рять.

- Годi то­бi, доч­ко, гнi­ва­тись, - знов по­чав батько, - сi­дай та ве­че­ряй, бо ти на­то­пи­лась.

Мотря сто­яла ко­ло мис­ни­ка й з мiс­ця не ру­ши­ла та все ди­ви­лась у пiч, де тлiв жар у по­пе­лi, не­на­че хо­тi­ла роз­ве­се­лить свої очi ве­се­лим вог­нем. Всi вста­ли з-за сто­ла, по­дя­ку­ва­ли бо­го­вi та Кай­да­ши­сi, а Мот­ря все сто­яла на од­но­му мiс­цi, на­че си­ро­та в чу­жiй сiм'ї. Кар­по сiв на ла­вi й на­су­пив свої ру­ду­ва­тi бро­ви. Мiж бро­ва­ми бу­ло знать двi зморш­ки, в кот­рих чор­нi­ла гус­та тiнь.

В ха­тi ста­ло ти­хо, як у ву­сi. Ке­ро­си­но­ва не­ве­лич­ка лам­па без скла бли­ма­ла на сто­лi. Ста­рий Кай­даш, Кай­да­ши­ха й Лав­рiн ста­ли пе­ред об­ра­за­ми й по­ча­ли мо­литься бо­гу, а Кар­по все си­дiв на ла­вi, а Мот­ря все сто­яла ко­ло мис­ни­ка. Свiт­ло по­гас­ло. Кар­по й Мот­ря по­ля­га­ли спа­ти, по­мо­лив­шись у тем­ря­вi. Мот­ря чу­ла, що на її ду­шу ляг­ло щось важ­ке, але нi од­на сльоза не вис­ту­пи­ла на її очах.

Другого дня вран­цi Мот­ря за­мi­та­ла сi­ни. Чує во­на, Кай­да­ши­ха го­во­рить над­во­рi з яко­юсь жiн­кою та все за неї. Мот­ря виг­ля­ну­ла крадько­ма з сi­ней: Кай­да­ши­ха сто­яла, спер­шись на во­ро­та, а про­ти неї за во­рiтьми сто­яла її ку­ма, го­ло­ва про­ти го­ло­ви, не­на­че во­ни цi­лу­ва­лись. Кай­да­ши­ха по­ча­ла го­во­рить ти­хо, але так ти­хо, що бу­ло чуть на все под­вiр'я.

- От, ма­буть. Дов­би­шi на­да­ва­ли за Мот­рею вся­ко­го доб­ра, - го­во­ри­ла ку­ма, - ще й ти, ку­мо, за­ба­га­тiєш за не­вiст­кою.

- Де там, моє сер­денько! Я ду­ма­ла, що та­кi ба­га­ти­рi на­же­нуть ме­нi пов­ний двiр во­лiв та ко­рiв, а во­ни приг­на­ли од­ну дур­ну вiв­цю та ще й пер­ше вов­ну обст­риг­ли. Щось моя не­вiст­ка не од­чи­няє при ме­нi своєї скри­нi; ма­буть, тим, що по­рож­ня.

- Чи ро­бо­ча ж твоя не­вiст­ка? - спи­та­ла ку­ма. - Чи тя­мить хоч тро­хи в ха­зяй­ст­вi?

- Хлiб їсти доб­ре тя­мить, - ска­за­ла Кай­да­ши­ха. - Я ду­ма­ла, що тi ба­га­ти­рi вмi­ють доб­ре спек­ти, зва­рить. Але ме­нi до­ве­лось всьому вчи­ти не­вiст­ку. Та то, моє сер­денько, моя не­вiст­ка не­зу­гар­на то­бi нi спек­ти, нi зва­ри­ти, нi пряс­ти, нi ши­ти. Оце як са­ма не дог­ля­ну, то на­пар­то­лить та­ко­го бор­щу, що й со­ба­ки не їдять; як по­ма­же ко­мин, то всi вiх­тi знать. А вже ла­ятись та ме­не не слу­ха­ти, ма­буть, учив її сам Дов­биш уку­пi з Дов­биш­кою. Я ска­жу сло­во, а во­на де­сять. А вже що лi­ни­ва, то й ска­за­ти не мож­на. Вран­цi буд­жу, буд­жу, кри­чу, кри­чу, а во­на ви­вер­неться на по­лу, здо­ро­ва, як ко­би­ла, та тiльки со­пе…

- Од ко­би­ли чую! - крик­ну­ла Мот­ря. ви­су­нув­ши го­ло­ву з сi­ней. - Що й од­ної со­роч­ки ме­нi не спра­ви­ли, а су­ди­те на все се­ло.

Кайдашиха за­мовк­ла й не зна­ла, де очi дi­ти. Ку­ма десь дi­лась, не­на­че крiзь зем­лю про­ва­ли­лась.

Мотря по­ра­лась в ха­тi й ра­зу не гля­ну­ла на свек­ру­ху. Во­на виб­ра­ла со­роч­ки з жлук­та, пiш­ла на ста­вок прать й прий­шла до­до­му аж уве­че­рi.

- Потривай же, свек­ру­хо! - го­во­ри­ла го­лос­но Мот­ря са­ма до се­бе, роз­вi­шу­ючи со­роч­ки по ти­ну. - Бу­деш ти в ме­не ци­ганської ха­лянд­ри ска­ка­ти, а не я в те­бе.

На дру­гий день удос­вi­та Кай­да­ши­ха зак­ри­ча­ла з пе­чi на Мот­рю:

- Мотре! Вста­вай вже пряс­ти! Мот­ре! Чи ти чуєш? Мот­ря про­ки­ну­лась, але не об­зи­ва­лась.

- Мотре! Вже тре­тi пiв­нi спi­ва­ли! Вста­вай та розк­ла­дай у пе­чi трiс­ки.

- Ох-ох-ох! - зас­тог­на­ла Мот­ря дос­то­ту та­ким жа­лiб­ним го­ло­сом, як стог­на­ла Кай­да­ши­ха. - Так у ме­не бо­лять кри­жi, що я iз пос­те­лi не вста­ну.

Кайдашиха впiз­на­ла Мот­ри­ну ко­ме­дiю й роз­сер­ди­лась.

- Чого це ти драж­ниш­ся зо мною? Ти ду­маєш, що ме­не пiд­ду­риш? Го­дi то­бi брех­нi справ­лять. Вста­вай та в пе­чi роз­топ­люй.

- Мамо! Го­дi вам спа­ти! Вста­вай­те та в пе­чi роз­топ­люй­те! - крик­ну­ла й со­бi Мот­ря з по­лу. - А я трош­ки по­ка­ча­юсь!

- Оце до­ве­лось на ста­рiсть тер­пi­ти та­ку на­пасть од своїх дi­тей, - про­мо­ви­ла Кай­да­ши­ха. - Кар­пе! Штовх­ни пiд бiк свою жiн­ку, не­хай ус­тає до ро­бо­ти.

В ха­тi всi спа­ли, аж хроп­ли.

- Якби я бу­ла ко­би­ла, то я б дав­но вста­ла. Не­хай вам ко­би­ли пря­дуть та ва­рять.

Кайдашиха при­ку­си­ла язи­ка, але її роз­би­ра­ла злiсть.

- Чи ти зду­рi­ла сьогод­нi, чи на­ва­жи­ла­ся ме­не з свi­ту звес­ти? Омельку! - крик­ну­ла Кай­да­ши­ха на сво­го чо­ло­вi­ка. - Чи ти чуєш, що вит­во­ряє твоя не­вiст­ка?

Старий Кай­даш ле­жав на ла­вi до­го­ри ли­цем i важ­ко ди­хав. Вiн зве­чо­ра та­ки доб­ре ви­пив у шин­ку й спав як уби­тий. Жi­но­чий крик, гост­рi жi­но­чi го­ло­си стри­во­жи­ли йо­го, i вiн по­чав кри­чать че­рез сон ди­ким, чуд­ним го­ло­сом. Йо­му прис­ни­лось, нi­би в ха­ту се­ред но­чi вбiг­ла ко­за з чер­во­ни­ми очи­ма, з вог­нем у ро­тi, ос­вi­ти­ла ог­нем ха­ту, вхо­пи­ла в пе­ред­нi ла­пи ко­чер­гу й по­ча­ла по­ра­тись ко­ло пе­чi та все кла­ца­ла до йо­го чер­во­ни­ми ог­ня­ни­ми зу­ба­ми. Вiн хо­тiв пiд­вес­ти ру­ку та пе­рех­рес­титься, але ру­ки ста­ли не­на­че за­лiз­нi. А ко­за все кру­ти­лась ко­ло пе­чi, а да­лi по­ча­ла тан­цю­ва­ти,

1 ... 9 10 11 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сімʼя, Іван Семенович Левицький"