Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Лихо давнє й сьогочасне, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Лихо давнє й сьогочасне, Мирний"

256
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лихо давнє й сьогочасне" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 9 10 11 ... 17
Перейти на сторінку:
вмру - по­хо­ваєш, а не вер­ну­ся-жи­ви собі!- до­дав, про­ща­ючись.

Підписавши умо­ву з од­ра­дя­на­ми, Баш­ки­рен­ко, як тілько за­по­лу­чив ви­куп, зра­зу й май­нув заг­ра­ни­цю, а од­ра­дя­ни засіли на своїх ого­ро­дах. Хто мав який-не­будь шма­то­чок сво­го по­ля, сяк-так йо­го шкря­бав, засівав; а хто не мав - прис­та­вав за по­ло­вин­щи­ка до то­го, в ко­го бу­ло по­ля ба­га­то; панська ж зем­ля зос­та­ва­ла­ся не­ора­на, несіяна. По ши­ро­ких ла­нах, де ко­лись жи­то та пше­ни­ця бу­яли, бур'яни по­рос­ли та бу­дя­ки кра­су­ва­ли­ся, а по не­зо­ра­них сте­пах - чис­тий пирій поз­си­хав на кор­ню, хіба хто з кріпаків зад­ля своєї пот­ре­би не­ве­лич­кий шма­то­чок ви­ко­сить. Стра­шен­ною пус­ти­нею все те од­да­ва­ло, ро­зо­ром та за­не­па­дом од­го­ни­ло. І справді, то був за­не­па­док. Па­ни не зна­ли, що з зем­лею ро­би­ти, як і ко­му її збу­ти; маєтки пустіли, ни­щи­ли­ся, ви­со­ченні па­ла­ци по се­лах сто­яли з роз­би­ти­ми вікна­ми, за­би­ти­ми две­ри­ма, дірча­вою покрівлею й до­жи­да­ли­ся, ко­ли їх не­го­да по­ва­лить.


На той час жи­ди на­лу­чи­ли­ся. То та­ке зілля, що заз­да­легідь по­жи­ву чує, як те гай­во­рон­ня на па­даль налітає… Так і во­ни на­летіли. Не знать звідки взя­лись, наїха­ли й по­за­би­ра­ли панські землі під орен­ду - звісно, за ту ціну, яку самі приз­на­чи­ли. Па­ни й то­му раді: кра­ще що-не­будь, ніж нічо­го. Мерщій зда­ли зем­лю в орен­ду, а самі врозтіч: хто в го­род на служ­бу по­дав­ся, хто в гу­бер­ню та сто­ли­цю на ве­се­ле жит­тя поїхав.


- Їдьте, їдьте собі та на­зад не вер­тай­тесь: нам прос­торіше бу­де! - про­вод­жа­ли їх кріпа­ки, радіючи, що панські доб­ра пус­то­шаться й що не­за­ба­ром усе те бу­де їх. От тілько прий­де слуш­ний час - усе нам вер­не.


А жи­ди тим ча­сом своє діло ро­би­ли: по се­лах шин­ки по­за­во­ди­ли, за горілку й ро­бо­чих най­ма­ли, і вся­ку вся­чи­ну міня­ли: ку­рей, гу­сей, яй­ця, сук­на, по­лот­на- все, що зем­ля ро­ди­ла й на собі но­си­ла, і що людські ру­ки ви­роб­ля­ли.


Минув рік-дру­гий - і зно­ву панські ла­ни за­ко­ло­си­ли­ся жи­том-пше­ни­цею; панські сте­пи ок­ри­ва­ли­ся най­митською ко­сарською піснею - не вільною та ве­се­лою, а зач­ме­ле­ною жидівською горілкою. А після то­го не­за­ба­ром по­ча­ло­ся й ме­жу­ван­ня: панські землі до­ку­пи зво­ди­ли, кру­гом се­ла, мов залізним пу­том, об­гор­та­ли. Орен­да пішла вго­ру, зем­ля по­до­рог­ша­ла, а "слуш­ний час" не при­хо­див та й не при­хо­див… Не раз і не два до­во­ди­ло­ся гли­бо­ко чу­ха­ти по­ти­лиці тим, хто відки­нув­ся наділів.


Та ніко­му то так не да­ло­ся взна­ки, як од­ра­дя­нам. Кру­гом се­ла - скілько оком не скинь - панські ла­ни та лу­ки; став, що з нього за кріпацт­ва ніхто не бо­ро­нив во­ди бра­ти та ско­ти­ну на­пу­ва­ти, одійшов до пансько­го сад­ка, йо­го те­пер ва­лом об­нес­ли, од се­ла од­горо­ди­ли - во­до­пою не­ма; ко­ло­дязі - гос­по­дарські, та й то де-не-де. Прий­шлось од­ра­дя­нам - хоч про­па­дай! Кож­на кур­ка, гус­ка оп­ла­че­на й пе­реп­ла­че­на за ту пот­ра­ву; сви­ней на при­кор­нях дер­жа­ли, ско­ти­ну зовсім зве­ли.


- Навіщо та ско­ти­на, ко­ли за неї тілько пла­ти, а ро­би­ти нею нічо­го та й ні на чо­му? - ка­за­ли од­ра­дя­ни й жал­ку­ва­ли, що пос­лу­ха­ли­ся на­го­во­ру про "слуш­ний час" та відки­ну­ли­ся від наділів.


Тепер би й на­зад, та не мож­на. До­би­ва­ли­ся Од­радівщи­ну хо­ча в орен­ду взя­ти, да­ва­ли па­ни­чеві до­рог­шу пла­ту, ніж жид да­вав, та па­нич не схотів. Він із заг­раниці впра­ви­те­ля-німця прис­лав, а німець і ро­ва­ми об­ко­пав­ся, і ого­ро­жею од­го­ро­див­ся. Од­ра­дя­ни все далі та далі нищіли-пус­то­ши­ли­ся; ти­ни осу­ва­ли­ся - нічим їх го­ро­ди­ти, ха­ти старіли, кри­ви­ли­ся - нічим по­ла­го­ди­ти, оселі дірчавіли-осу­ва­ли­ся… То старці немічні жи­ли, а не ко­лись за­можні ха­зяїни гос­по­да­рю­ва­ли. Тілько й надії, що на за­робіток у то­го ж та­ки німця.


А чи ба­га­то ж то в нього за­ро­биш? Він про те тілько й дбає, як би най­мен­шу пла­ту да­ти; він про те тілько й мис­лить, як би без лю­дей обійтись… Усе якісь но­ви­ни за­во­дить, ма­ши­ни ви­пи­сує.


От і цього ро­ку: роз­чи­ту­ва­ли та розк­ла­да­ли од­радя­ни на жни­ва. У па­ни­ча такі жи­то та пше­ни­ця по­рос­ли густі та ви­сокі - бла­го­дать бо­жа! Бу­де па­ни­чеві, та дос­та­неться й жен­цям. Од­ра­дя­ни вже лічи­ли, скілько-то за­робітку спа­де на їх до­лю, що тре­ба зос­та­ви­ти на харч, а що - про­да­ти. Ніко­го не за­ма­ню­ва­ла дум­ка на вільні сте­пи, на да­лекі сто­ро­ни. Чо­го йо­го з місця зри­ва­ти­ся та втра­ча­ти­ся, ко­ли тут і на на­шу до­лю бу­де?.. Сиділи од­ра­дя­ни по своїх ха­тах та до­жи­да­ли­ся, ко­ли їх пок­ли­чуть на жни­ва.


От уже й по­ра нас­та­ва­ла. З дру­гих еко­номій приїзди­ли ряд­чи­ки най­ма­ти од­ра­дян, да­ва­ли пла­ту не ма­лу.


- Чого нам за­би­ва­ти­ся? У нас жни­ва під но­сом!- од­ки­ну­лись од­ра­дя­ни.


Ждуть-пождуть, а їх все-та­ки на жни­ва не кли­чуть, Ко­ли це див­ляться - то­рох­тить шля­хом з го­ро­да че­рез се­ло якась ма­ши­на, бли­щать на сонці її залізні зуб'я та снасті, чер­воніють вик­ра­шені бильця, ко­ле­са; са­ма низька, роз­ка­ря­ку­ва­та.


- Що то? - пи­та­ються од­ра­дя­ни вож­чиків.


- Хіба не ба­чи­те? Ма­ши­на! - од­ка­зу­ють ті.


- Бачимо, що ма­ши­на. Та яка?


- Хліб жа­ти. У од­ра­дян кольну­ло в сер­це.


- Як се - хліб жа­ти? Що се ви? Хіба є та­ка ма­ши­на?


- А кат йо­го знає! Вид­но, що є; бач­те ж - ве­зе­мо! Од­ра­дя­ни віри­ли й не віри­ли… Во­ни зро­ду-віку не чу­ли, щоб ма­ши­на­ми мож­на бу­ло хліб жа­ти. Ко­ли скрут та невп­рав­ка - ки­неш серп, за ко­су візьмеш­ся, а щоб ма­ши­ною?..


- Та то нас ду­рять, щоб ціну зби­ти! - втіша­ли старі лю­ди.


- А ли­хий знає тих німців! Мо­же, во­ни, на на­шу по­ги­бель, і та­ку ма­ши­ну ви­га­да­ли. Бач­те - торік же при­вез­ли мо­ло­тил­ку,- тол­ку­ва­лись мо­лодші.


Тая чут­ка збен­те­жи­ла все се­ло… А що, як сп­равді? І тут не ста­ли, і в дру­гих вте­ря­ли… Що ж прий­деться зи­мою ку­са­ти?


Надвечір у се­ло прий­шов при­каж­чик до ма­ши­ни хлопців най­ма­ти.


- По два се­миг­ри­ве­ни­ки в день - хто стає?


- Тю-тю! Ви по­дуріли!.. Як це мож­на по два се­миг­ри­ве­ни­ки на жни­ва ста­ва­ти? Ма­лий, бач, день,- йо­го і в руб­ля не вбе­реш, а во­ни - по два се­миг­ри­ве­ни­ки!


- Та більше не ве­ле­но да­ва­ти. Та це не на жни­ва, це до ма­ши­ни.


- А ба­га­то до неї тре­ба?


- Нащо ба­га­то? Всього трьох чо­ловіка та в'язальників з де­ся­ток.


- Та що се ви - по­дуріли? Та­ку си­лу по­ля три­над­цятьма ду­ша­ми підня­ти?


- То не на­ше діло: нам так ве­ле­но. Хо­че­те - йдіть, а не хо­че­те - з дру­го­го се­ла візьме­мо.


- Беріть! Уп­рав­ляй­тесь!


Одрадяни од­ки­ну­ли­ся, ду­ма­ючи, що то німецькі крутні, щоб ціну зби­ва­ти.


- Нехай собі із дру­го­го се­ла бе­руть, а ми по­ди­ви­мо­ся та підож­де­мо. Більше жда­ли! Ще бу­де та­ке, що німець сам до нас прий­де кла­ня­тись…


Підождали од­ра­дя­ни до ве­чо­ра - не йде німець та й пос­ланців не за­си­лає.

1 ... 9 10 11 ... 17
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лихо давнє й сьогочасне, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лихо давнє й сьогочасне, Мирний"