Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Ціпов'яз, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Ціпов'яз, Коцюбинський"

235
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ціпов'яз" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 10 11
Перейти на сторінку:
по­лум'я. На­уми­ха мет­ну­лась до стіжків, а во­ни сто­яли то чорні й спо­пелілі, то жевріли тце, як жар у печі… На­уми­ха зня­ла ру­ки до бо­га.

- Боже мій, бо­же!.. Що з на­ми ста­ло­ся!.. Лю­ди добрі, - бла­га­ла На­уми­ха, прос­тя­га­ючи до лю­дей ру­ки, - ря­туй­те моє доб­ро, ря­туй­те!..


Та нічо­го бу­ло ря­ту­вать уже.


Домна рев­но пла­ка­ла, при­тис­ка­ючи ди­ти­ну до ло­на, ма­ло не омліва­ла.


- Сину мій, си­ну, по­би­ла нас ли­ха го­ди­на… Про­па­ли ми, бідо­лашні, за­ги­ну­ли…


Молодиці обс­ту­пи­ли Дом­ну, за­цитьку­ва­ли, го­моніли.


- Бог зна, звідки й з чо­го за­ня­ло­ся… Мо­же, де діти вог­нем ба­ви­лись, а мо­же, жар у печі ли­ши­ли, бу­ває…


Аж ось вер­хи прис­ка­кав Се­мен із лісу. Він як зліз з ко­ня, як став, мов­чаз­ний, згор­нув­ши ру­ки, на по­жа­рищі, так і за­хо­лов. Він сам не знав, що з їм ро­биться. Так, на­че дур­ний камінь, відірвав­шись од ви­со­кої-пре­ви­со­кої го­ри, впав йо­му на го­ло­ву.


Роман теж з'явив­ся на по­же­жу. На об­личчі йо­го ма­лю­вав­ся нес­покій, але що ж, - на те він брат, щоб йо­го боліло бра­то­ве ли­хо. Він усе роз­пи­ту­вавсь між людьми: звідки по­ча­лось горіти - з ха­ти чи з сто­до­ли - і яка б мог­ла бу­ти при­чи­на по­жежі: чи підпа­ле­но, чи, мо­же, самі не­обе­реж­ни­ми бу­ли з ог­нем? Але ніхто нічо­го не знав, кож­ний мав свою до­гад­ку.


Роман підійшов до ма­тері й по­чав вмов­ля­ти ста­ру, див­ля­чись ку­дись убік нес­покійни­ми очи­ма.


Годі жу­ри­ти­ся… Так уже десь ма­ло бу­ти… Якось-то во­но бу­де: він, Ро­ман, не дасть їм за­ги­ну­ти, підпо­мо­же і лісу ку­пи­ти, і ха­ту пос­та­ви­ти… Ось він по­ба­ла­кає з Се­ме­ном, мо­же, щось уд­вох й по­во­ро­жать…


Наумиха слу­ха­ла і лиш хи­та­ла без­надійно го­ло­вою. Во­на, мов той сли­мак у свою шка­ра­лу­щу, схо­ва­лась у влас­не го­ре й не сподіва­лась вже кра­щої дни­ни…


Семен лед­ве очу­мав­ся. Він підхо­див до об­горілих снопів, що ле­жа­ли скрізь по подвір'ю й димілись, пе­ре­вер­тав їх, ог­ля­дав. Ось ле­жить йо­го пра­ця, йо­го кри­ва­ви­ця, йо­го надія: чор­на, мок­ра, чад­на… Ось ди­виться на йо­го чор­на, обс­ма­ле­на руїна ха­ти, жуж­мом ле­жить на по­за­ли­ваній землі уся­ке доб­ро, ла­має ру­ки дру­жи­на, як смерть, хо­дить ма­ти…


Але чуд­на річ: Се­мен ди­виться на все це, як на чу­же, в йо­го серці не­має то­го ост­ро­го бо­лю, то­го жа­лю, який по­ви­нен би бу­ти. Се­мен це сам помічає, і йо­му навіть див­но… Він чує, що но­ги самі, без йо­го волі, но­сять йо­го по подвір'ю, ру­ки са­мохіть підійма­ють уся­ке ма­нат­тя, скла­да­ють у повітку, що мав чу­дом яким за­хо­ва­лась від вог­ню… Йо­му на­че бай­ду­же до всього. Чи то справді камінь який впав­ши на го­ло­ву, пригнітив мо­зок, що там не во­ру­шиться нічо­го, та­ки нічогісінько?..


Пожежу вга­си­ли, лю­ди розійшлись. Тільки три пос­таті ха­зяїв сно­ви­га­ли по по­жа­рищі, мов тіні. Так за­хо­пи­ла їх ніч. Ніхто й не мис­лив спа­ти; про ве­че­рю теж не бу­ло гад­ки, Всі во­ни скуп­чи­лись під ха­тою в сад­ку. На­уми­ха, нап­ну­та чор­ною хуст­кою, з скла­де­ни­ми на гру­дях ру­ка­ми, сто­яла, спер­шись на ріг без­вер­хої ха­ти, і гріла босі но­ги на теплій ще землі. Дом­на з за­пух­лим від сліз ви­дом, си­дя­чи на призьбі, го­ду­ва­ла ди­ти­ну. Се­мен теж при­ту­лив­ся од­далік під ос­ма­ле­ним де­ре­вом. Во­ни мов­ча­ли, а ду­ми їх кру­ком чор­ним літа­ли по по­жа­рині, роз­би­ва­лись між чор­ни­ми стіна­ми.


"Пішло моє доб­ро, - ду­ма­ла На­уми­ха, - шу­мом збігло та вже не вер­неться… Не од­ну я нічку не спа­ла, не оден день гірко пра­цю­ва­ла, здо­ров'ям нак­ла­да­ла, а те­пер де во­но? По­пе­лом узя­ло­ся… В цій хаті зрос­ла я, звіку­ва­ла, заз­на­ла доб­ра й ли­ха… Я ж її са­ма й мас­ти­ла, й виг­лад­жу­ва­ла, пи­ло­чок обд­му­ху­ва­ла, як ди­ти­ну дог­ля­да­ла… Ум­ру, мис­ли­ла я собі, у своїй хаті, де кож­ний за­ка­пе­ло­чок ба­чив мою до­лю й не­до­лю… Та не до­ве­лось… Що ж, з бо­гом не сва­ри­ти­ся, на все йо­го во­ля й змо­га…"


Дитина за­ко­риш­ма­лась на ру­ках в Дом­ни, зап­хи­ка­ла чо­гось, про­ки­нув­шись, а Дом­на так і розілля­лась слізьми.


- Не плач, до­ню, - обізва­лась На­уми­ха, - не по­мо­жеться з пла­чу… Більш на світі землі го­ро­ви­тої, ніж рівної, більш чо­ловік му­сить го­ря прий­ня­ти, ніж ра­дості…


Наумиха не пла­ка­ла. Го­ре по­су­хою впа­ло на її очі, ви­су­ши­ло сльози. А Се­мен сидів і без дум­ки ди­вив­ся на зо­ря­ний обрій, що світивсь ме­жи де­ре­ва­ми. Себ­то, в йо­го го­лові мигтіли якісь шмат­ки ду­мок, про­су­ва­ли­ся якісь не­ясні об­ра­зи, та він ніяк не міг впійма­ти їх, зв'яза­ти до­ку­пи. Врешті, він по­чув, що по тілі йо­го мов ко­маш­ня за­ла­зи­ла. Се­мен за­гор­нувсь у сви­ту, але йо­го взя­ли дри­жа­ки. Він на­ва­живсь зня­тись з місця, обер­нувсь до ха­ти і гля­нув на чорні, по­шар­пані стіни. І враз яс­но, ви­раз­но вда­ри­ла йо­му в го­ло­ву дум­ка: "Згоріла ха­та, згорів хліб…" Се­мен по­чув, що сер­це йо­го рап­том обірва­лось, впа­ло… у гру­дях щось стис­ну­ло, в го­лові зак­ру­ти­лись дум­ки ко­ле­сом, ко­ле­сом… Далі ко­ле­со пішло вільніше, тихіше і за кож­ним ру­хом одк­ри­ва­ло дійсність… Мо­зок Се­менів по­чав вби­ра­ти в се­бе усі найдрібніші под­ро­биці тої дійсності, і з тих под­ро­биць скла­да­лась не­ве­се­ла кар­ти­на йо­го ста­ну, ма­лю­ва­лась без­радісна пришлість…


Семен зняв­ся з місця і по­чав хо­ди­ти вздовж обс­ма­ле­них стін.


- Сину, - обізва­лась На­уми­ха, - не су­муй, не гри­зись… З бо­гом не би­тись… Тре­ба щось ра­ди­ти, а не су­му­ва­ти…


- Знаю, що тре­ба…- наб­ли­зив­ся Се­мен, - та що мені діяти, за що ру­ки за­че­пи­ти?


- Здається мені, що Ро­ман, як був на по­жежі, ка­зав, що по­мо­же… Лісу, ка­зав, куп­лю, чи що… От вже не зга­даю… Пішов би ти до йо­го, по­ра­див­ся…


- Добре, ма­мо, піду…


- Він-бо, той Ро­ман, не та­кий вже й по­га­ний, як я га­да­ла…- ка­за­ла на­че до се­бе На­уми­ха, та Се­мен її не слу­хав; він мірку­вав, що по­ча­ти…


А на сході вже по­ро­жевіло. По­дих­нув пус­тов­ли­вий вітрець, той віщун світан­ня, по­бу­див пташ­ки, де­ре­ва, збу­див і нічну ти­шу від со­лод­кої дрімо­ти та ви­пов­нив її пе­ред­ранішніми го­ло­са­ми.


Почули й коні Се­ме­нові, що мав на світ бла­гос­ло­ви­тись, й заіржа­ли, го­лодні, в повітці.


Семен стре­пе­нув­ся: те іржан­ня на­га­да­ло йо­му, що він зби­рав­ся вчо­ра в до­ро­гу. "А я й за­був! - осміхнув­ся прик­ро Се­мен, - Нев­же оце мені й не їха­ти!.. Як? Щоб я ви­пус­тив з рук та­ку оказію?.. Ніко­ли! Поїду, сьогодні-та­ки поїду, та й годі!.."


Ця дум­ка підбадьори­ла Се­ме­на, і він навіть зас­нув на хви­лин­ку, при­мос­тив­шись на траві під де­ре­вом.


Вранці пішов Се­мен до Ро­ма­на. Ро­ман по­зи­чив гро­шей на ха­ту, ще й обіцяв да­ти ху­ру до лісу під ма­теріал. Се­мен зас­по­коївся тро­хи. Він зва­жив­ся кон­че їха­ти нині до Ме­жи­бо­жа, щоб не опізни­ти­ся. Ска­зав­ши жінці й ма­тері, що він поїде по лісах ог­ля­да­ти, де кра­щий ма­теріал, та

1 ... 10 11
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ціпов'яз, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ціпов'яз, Коцюбинський"