Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кобзар, Шевченко Т. Г. 📚 - Українською

Читати книгу - "Кобзар, Шевченко Т. Г."

493
0
14.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кобзар" автора Шевченко Т. Г.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 100 101 102 ... 106
Перейти на сторінку:
підвладній Кримському ханству території (урочище Олешки в пониззі Дніпра) заснувала новий кіш - «горе-Запорожжя». Т. Шевченко співчутливо розповідав про поневіряння запорожців під ханською владою і їхнє повернення на батьківщину. Водночас картав Петра І та його воєвод за жорстокість, за соціальне й національне гноблення, за те, що на будівництві Петербурга, каналів і укріплень загинуло багато козаків. Картаючи царя, поет тим самим осуджував самодержавство. В історичний зміст вірша Т. Шевченко вклав протест проти самодержавно-кріпосницького гноблення трудящих. Дещо однобічне висвітлення особи Петра І - це одна з форм осудження самодержавства взагалі.

Іржавець - село на Чернігівщині (в колишньому Прилуцькому повіті, тепер Ічнянському районі).


284 - ...Утікали з Мазепою в Бендери з Полтави... - Мова йде про розгром під Полтавою 1709 р. шведських інтервентів на чолі з Карлом XII та полків зрадника Мазепи.


285 - Гордієнко Кость - кошовий отаман Запорозької Січі, спільник Мазепи.


286 - Фастовський полковник. - Палій (справжнє прізвище Гурко) Семен Пилипович (нар. в 40-х роках XVII ст.- пом. 1710 р.), білоцерківський (фастівський) полковник, один із ватажків визвольної боротьби на Правобережній Україні проти польсько-шляхетського гніту в кінці XVII - на початку XVIII ст. Чинив опір зрадницькій політиці Мазепи, за що той домігся його заслання до Сибіру. Коли розкрилася зрада Мазепи, Петро І повернув Палія з заслання, і він брав участь у Полтавській битві.


287 - ...У Петра у свата - тобто у Петра І.


288 - Хортиця - острів на Дніпрі. Важливий опорний пункт Запорозької Січі.


289 - Прилуцький полковник.- Гнат Галаган, служив у козацькому війську. Прилуцьким полковником його призначено 1715 р. після переходу на бік шведів Мазепи та частини старшини й невеликої кількості обдурених козаків 1709 р. брав участь у зруйнуванні царськими військами Запорозької Січі (т. зв. Старої Січі). У повісті «Музыкант» Т. Шевченко називав Г. Галагана «славним прилуцким полковником» за те, що він «первый отложился от Мазепы и передался царю Петру».


290 - Данте Аліг'єрі (1265 -1321) - італійський поет-гуманіст, автор «Божественної комедії», перша частина якої називається «Пекло».


291 - Шведчина - навала шведської армії на чолі з Карлом XII 1708-1709 рр. на Росію. Російська армія на чолі з Петром І за участю українських козацьких полків ущент розгромила шведів під Полтавою у 1709 р.


292 - ...Як дзвонили у Глухові... - тобто як обрали гетьманом І. Скоропадського (1648-1722).


293 - Як діточки на Орелі лінію копали... - Мова йде про будування лінії укріплень на річці Орелі.


294 - ...І як у тій Фінляндії в снігу пропадали. - Йдеться про війну Росії з Швецією на території Фінляндії.


295 - Мурзи - татарські військові старшини-феодали.


296 - Сарданапал - останній ассірійський цар (VII ст. до н. є.).


297 - Сократ (469-339 рр. до н. е.) - давньогрецький філософ-ідеаліст.


298 - Кесар-кат - римський імператор Нерон, відомий своєю жорстокістю. ...І грека доброго... - тобто Сократа.


299 - ...А унії не чуть було... -Йдеться про унію, проголошену Брестським церковним собором 1596 р. (Див. приміт. до поеми «Тарасова ніч»).


300 - Чернець - Палій. Ченцем він не був, а лише похований у Межигірському монастирі. У поемі «Чернець» Т. Шевченко використав одну з легенд про Палія.


301 - Єдвабн (єдваб) - коштовна шовкова тканина.


302 - А із Братства... - тобто із Братського монастиря, де містилася Києво-Братська колегія (бурса), з 1701 р.- Київська академія.


303 - Вишгород - село між Києвом і Межигір’ям (тепер місто, районний центр Київської області).


304 - «Дзвонковая - криниця прозивається недалеко од монастиря». (Приміт. Т. Шевченка).


305 - Сивий гетьман - зрадник Мазепа.


306 - Плахотка-червчаточка - плахта, виткана з червцю або з його домішкою з шовку.


307 - ...Пречистої дожидають - церковного свята успенія богородиці (15 серпня ст. ст.), коли після завершення польових робіт на селі справляли весілля.


308 - Компанійці - наймані («охотницькі») полки козацького легкокінного війська на Україні наприкінці XVII - на початку XVIII ст. Компанійців гетьман Мазепа використовував для придушення антифеодальних повстань селян та міщан на Україні.


309 - Характерник - так називали запорожців, які нібито уміли чаклувати і «відводити» смерть у бою.


310 - Козачковський Андрій Осипович (1812-1889) - переяславський лікар, приятель Т. Шевченка, залишив спогади про поета.


311 - Сковорода Григорій Савич (1722-1794) - український просвітитель, мандрівний філософ і поет. Т. Шевченко захоплювався поетичною творчістю Г. Сковороди ще в дитинстві, переписував його вірші з рукописного списку свого вчителя - дяка П. Рубана.


312 - Три царіє со дари - різдвяна колядка про поклоніння волхвів народженому Ісусові.


313 - Тали (казах.) - піщані горби, зарослі лозою.


314 - Микола - цар Микола І.


315 - Поема відома у двох редакціях. Перша редакція написана 1847 р. в Орській фортеці. Друга - 1857 р. в Новопетровському укріпленні й остаточно оброблена 1858 р. у Петербурзі. У цьому виданні «Кобзаря» друкується друга редакція.


316 - Кухаренко Яків Герасимович (1800-1862) - український письменник і етнограф, наказний отаман Чорноморського козацького війська. Автор п'єси «Чорноморський побит на Кубані» та етнографічних нарисів. Приятель Т. Шевченка; морально і матеріально підтримував поета в роки заслання. Поет ділився з ним творчими задумами, надсилав йому деякі свої твори.


317 - Елек (Ілек) - «тогобічна невеличка річка уральська, вливається в Урал, меж Оренбургом та Уральськом». (Приміт. Т. Шевченка).


318 - Варнак - «клейменний каторжник». (Приміт. Т. Шевченка). Каторжникам ставили тавро.


319 - Після великої зими... - Йдеться про холодну зиму 1782р., коли сніг на Україні лежав до червня.


320 - ...За Катерини за цариці... - Мова йде, про російську імператрицю Катерину II, правління якої характеризувалося зміцненням дворянської диктатури та посиленням кріпосництва в Росії й на

1 ... 100 101 102 ... 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кобзар, Шевченко Т. Г.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кобзар, Шевченко Т. Г."