Читати книгу - "Хроніка війни. 2014—2020. Том 1. Від Майдану до Іловайська"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Терористи не припиняють проведення контратак у районі Саур-Могили — втім, безуспішно», — додав Тимчук.
Також бойовики проводять активні наступальні дії по лінії Степанівка-Маринівка до кордону із РФ. З території Росії в цьому напрямку ( з району Куйбишево-Репяховатий) по позиціях сил АТО працювала артилерія.
Відзначається присутність у прикордонних районах Росії підрозділів радіотехнічної розвідки РФ.
• Бойовики обстріляли з мінометів та системою Град колону біженців в Луганській області. Про це Українській правді повідомив керівник прес-центру ОК «Північ» Анатолій Прошин.
«В районі 9:40 під час виведення біженців з населених пунктів Хрящувате та Новосвітлівка бойовиками був нанесений масований вогневий удар по цій колоні з мінометів та реактивної артилерії «Град», —- сказав він.
«В результаті є велика кількість жертв. Люди згоріли прямо в автомобілях, якими їх виводили. Люди просто не встигли залишити транспортні засоби, якими їх вивозили», — зазначив Прошин.
Бойовики обстрілюють позиції сил АТО. Двічі з мінометів і БМ-21 «Град» обстріляні позиції сил АТО на території аеропорту в Луганську.
Із реактивної системи залпового вогню (за попередніми даними, БМ-27 «Ураган») обстріляний опорний пункт у Навокатеринівці.
• За минулу добу в ході АТО загинули 9 військових, 20 військових отримали поранення.
Про це під час брифінгу у понеділок повідомив речник Інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко.
• Бойовики обстріляли з мінометів та системою Град колону біженців в Луганській області.
Про це Українській правді повідомив керівник прес-центру ОК «Північ» Анатолій Прошин.
«В районі 9:40 під час виведення біженців з населених пунктів Хрящувате та Новосвітлівка бойовиками був нанесений масований вогневий удар по цій колоні з мінометів та реактивної артилерії «Град», — сказав він.
«В результаті є велика кількість жертв. Люди згоріли прямо в автомобілях, якими їх виводили. Люди просто не встигли залишити транспортні засоби, якими їх вивозили», — зазначив Прошин.
Колона, яка вивозила біженців і потрапила під обстріл «Градом», мала розпізнавальні знаки, та їхала під білим прапором.
• У зоні АТО супротивник почав використовувати реактивну систему залпового вогню БМ-27 «Ураган». Про це повідомляє координатор групи «Інформаційний опір» Дмитро Тимчук.
В Урагану калібр 220 мм, тоді як в «Граду» — 122 мм.
• Українським військовим вдалося відбити частину Луганська.
Про це під час брифінгу у понеділок повідомив речник Інформаційного центру РНБО.
• Добровольчий батальйон «Донбас» з боями зайшов в місто Іловайськ на захід від Донецька. Про це повідомляється на офіційній сторінці батальйону в Фейсбук.
• Самопроголошена «Донецька народна республіка» ухвалила свій « Кримінальний кодекс», який передбачає смертну кару.
Про це повідомив «прес-центр ДНР», пише «ОстроВ».
19 серпня 2014 року
• Максим Музика, Андрій Пальваль, Сергій Потєхін «Савур-Могила. Військові щоденники»
Бій за висоту. Черговий, але перший для мене
Зранку 19 серпня всі підійнялися ще до сходу сонця. Відчуття було, як під час білий ночей в Ленінграді, наче й світло, але якось безрадісно. Хлопці, яких ми заміняли, готувалися до від’їзду. І якщо в першу ніч всім місця було мало, то тепер — навпаки: з’явилися місця в обороні периметру, які треба було закривати. Наші випросили-виміняли ПКМ у кримчан. Через день вони мали забрати його назад, коли ми спустимось з «гори». З цим кулеметом «Бродяга» став на правому фланзі.
З ним на підсилення — «Монах». На лівому фланзі з кулеметом розмістився «Бобер». З ним — «Лис». Решта: включно з нашими снайперами, «Соколом», ВДВ, саперами, ТРО — була між ними. Ще пара вогневих точок була позаду від стели. Там було дуже незручне місце дляштурму, тому людей там було небагато. Ближче 101 до стели було укриття коригувальників. Трохи лівіше «Бобра», в напівпідвалі зруйнованої будівлі, розмістився штаб. Він знаходився дещо віддалено. Біля штабу ми розігрівали на вогні консерви і кип’ятили воду на чай (коли її ще вистачало). Дизельний генератор, який приїхав з нами, стояв там само. Від нього заряджались рації і було світло в штабі.
За день до нашого приїзду бійці із розвідки і батальйону «Крим» витримали важкий бій. Говорили, що з кадирівцями.
В бойовиків — кілька вбитих і поранених. У наших — один «трьохсотий», неважкий. Я надіявся, що противник розуміє: лізти знову — тільки втрачати своїх людей. Але за висотою спостерігали і, напевне, знали, що відбулась ротація. Нас теж захочуть перевірити. Ранок був відносно спокійним, лиш разок постріляв кулемет на правому фланзі — помітили бійців противника (чи то їхня розвідка, чи то вони вже починали просочуватися для штурму). Приблизно об 11:30 почалась артпідготовка. Я, здається, тоді був у гостях у «Бродяги» і «Монаха» на правому фланзі: намагався закип’ятити на сухому спирті кружку води для чаю. Спочатку почав працювати міномет, довелося повернутися до себе. Після мінометного обстрілу підключились танки. Танків було декілька, але зрозуміли вже пізніше. А на той момент всі намагалися знайти цей танк-примару, котрий з’являвся то в одному, то в іншому місці. Після кожної серії залпів ми висувалися з укриттів і шукали, звідки ж він стріляє. Знаходили його за звуком, по вихлопних газах із посадки. Інколи вже встигали помітити, звідки відбувався постріл.
Танки катались на відстані кілометра. Розстрілювали наші позиції хвилями: масований обстріл, коротка передишка, знову обстріл. Під час кожної хвилі я сідав під навіс і перечікував. Коли обробляли нашу частину гори і снаряди лягали поруч, було дещо неприємно. Все здригається одночасно, по всьому тілу, і картинками перед очима смикається вправо-вліво, наче хтось взяв планету і потрусив. Зверху сипалась земля з перекриття. Із стінок вибивався бетонний пил і стояв у повітрі. В якийсь момент після вибуху поруч я оглухнув на ліве вухо і чув тільки дзвін.
Проблема з танками в тому, що коли вони недалеко, ти не встигаєш почути звук пострілу раніше, ніж звук вибуху і зреагувати; і ланцюжок «бачу — цілюся — стріляю» в танка короткий — це не міномет... Взагалі вся артпідготовка була схожа на гру, де з дірок визирають ховрашки, а по них треба влучити молотком... є така дурна комп’ютерна іграшка... в цій грі ховрашками були ми.
Артпідготовка тривала години три. Потім в якийсь момент я почув звуки стрілецької зброї і крик: «Атака танків і живої сили!» (чи щось таке). Гнітючий час бездіяльності закінчився. Завершилась перша частина марлезонського балету, коли тебе луплять як немовля, а ти нічого не можеш із цим зробити. Настав час, коли можна огризнутись. Танки відпрацювали і перестали лупити по горі, як раніше. Тепер там були і їхні бійці.
Весь бій,
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хроніка війни. 2014—2020. Том 1. Від Майдану до Іловайська», після закриття браузера.