Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кобзар, Шевченко Т. Г. 📚 - Українською

Читати книгу - "Кобзар, Шевченко Т. Г."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кобзар" автора Шевченко Т. Г.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 105 106
Перейти на сторінку:
Оренбурзької прикордонної комісії Ф. М. Лазаревського (1820-1890), який на другий день після доставки поета в Оренбург на заслання розшукав його, а згодом допомагав матеріально. Вірш написаний в альбом Ф. Лазаревського.

407 - В автографі твір заголовка не має. У виданні «Кобзаря» 1867 р. поема опублікована під редакційною назвою «Сотник», яка тепер подається за традицією.


408 - Оглав - тепер село Гоголів, Броварського району, Київської області.


409 - Оболонки - шибки з зеленого скла.


410 - Богослов - учень вищого класу Київської академії.


411 - ...Достойно оддзвонили... - Молитвою «Достойно» закінчувалася церковна ранкова відправа.


412 - «Кобзар». - Йдеться про перше видання «Кобзаря» 1840 р., в якому було вміщено вісім поезій: «Думи мої...», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови...»), «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч».


413 - Дулевина - міцно загартована сталь.


414 - Тут Т. Шевченко ще раз згадує подругу дитячих літ Оксану Коваленко.


415 - Старі зарані повмирали... - Мати Т. Шевченка померла 20 серпня 1823 р., батько - 21 березня 1825 р.; батько Оксани Коваленко - 22 березня 1831 р., мати - 16 січня 1832р.


416 - Сатурн - за римською міфологією, бог посівів, ототожнювався з старогрецьким Кроносом - богом часу.


417 - Куга - рід осоки з круглим безлистим стеблом.


418 - Байдара - великий промисловий човен, оббитий шкірою.


419 - Баркас - багатовеслове дерев’яне судно, різновид річкових барж. Т. Шевченко має на увазі дві шхуни Аральської описової експедиції - «Константан» та «Николай».


420 - Косарал - острів у північно-східній частині Аральського моря (тепер цей острів з'єднався з суходолом). Т. Шевченко вперше побував на Косаралі наприкінці липня 1848 р. у складі Аральської описової експедиції.


421 - ...Про лицаря того гетьмана... - Йдеться про Северина Наливайка. (Див. приміт. до поезії «Тарасова ніч»).


422 - ...І цугом в Київ повезли. - Запряжкою по дві або три пари коней одна за одною.


423 - Архістратиг - головний начальник війська; за біблійною легендою, один з семи начальників над ангелами. Тут: архангел Михаїл.


424 - Так що ж мені тут гріти-дути! - Тут- переживати, турбуватися.


425 - Великомучениче святий? - Мається на увазі російський поет М. Ю. Лєрмонтов (1814-1841), один з найулюбленіших поетів Т. Шевченка.


426 - Присносущий (церк.-слов.) - що існує вічно.


427 - Спасибі, друже мій убогий! - Т. Шевченко має на увазі свого близького друга Михайла Матвійовича Лазаревського (1818-1867) і дякує йому за надіслані поезії М. Ю. Лєрмонтова. М. Лазаревський служив тоді в Оренбурзі, а згодом - чиновником у Петербурзі. Під час заслання допомагав поетові матеріально, листувався з ним, висилав йому різні видання, клопотався про визволення з заслання й перший повідомив його про волю. Т. Шевченко подарував М. Лазаревському свій щоденник, намалював портрет його і брата Федора.


428 - Сигізмонд - Сигізмунд III Ваза (1566-1632), король Польщі та Швеції і великий князь литовський, активно підтримував католицьку реакцію, сприяв проголошенню Брестської церковної унії.


429 - Далі в автографі закреслено півтора рядка, прочитати неможливо.


430 - Чура - джура, зброєносець козацького старшини або заможного козака.


431 - Ізнову потекла мужицька кров! - Можливо, Т. Шевченко мав на увазі початок Кримської війни (1853-1856) між Росією, з одного боку, і Туреччиною, Англією та Францією - з другого. Деякі дослідники пов'язують зміст цього твору з початком австро-італо-французької війни 1859 р.


432 - Перший твір Т. Шевченка, написаний ним після заслання. Неофіти (грец.) - новонавернені до якоїсь віри, вчення. Тут - перші християни. Про цю поему Т. Шевченко писав, що вона «нібито з римської історії». Насправді автор викриває тут сучасний йому державний лад царської Росії, засуджує деспота царя, зокрема його розправу з декабристами, пророкує близьку перемогу революціонерів (неофітів). Поема присвячена М. С. Щепкіну, який 24 грудня 1857 р. прибув з Москви до Нижнього Новгорода на побачення з Т. Шевченком.


433 - Лета - загрецькою міфологією, річка забуття в підземному царстві.


434 - ...Той назорей, той син єдиний... - Христос, дитинство якого пройшло в невеликому місті Галілеї Назареті.


435 - Декій - Децій Гай, римський імператор (III ст. до н. е.).


436 - Гіменей - за грецькою міфологією, бог шлюбу.


437 - Гінекей - жіночі покої у домах стародавніх греків.


438 - Пенати - у стародавніх римлян хатні боги, що охороняла єдність родини.


439 - Капітолій - один з пагорбів у Стародавньому Римі, на якому був збудований храм Юпітера.


440 - Синкліт - зібрання вищих сановників, тут вжито в переносному значенні.


441 - Віфлеєм - місто в Палестині, де, за євангельською легендою, народився Христос.


442 - Фарисеї - послідовіники релігійно-політичної течії в Іудеї наприкінці II і на початку I ст. до н. е., вели боротьбу проти раннього християнства. У євангелії фарисеїв названо лицемірами.


443 - ...козлоногий п'яний дід... - Фавн. За віруванням стародавніх римлян, бог ланів, гір, лісів, покровитель худоби і пастухів; його зображали козлоногим.


444 - Аппіїв шлях - стратегічний шлях між Римом і містом Капуею, прокладений у 312 р. до н. е. за наказом Аппія Клавдія.


445 - Пріап - за грецькою міфологією, бог садів, покровитель виноградарства, пізніше в Римі - бог почуттєвих насолод.


446 - Амфора - стародавній грецький глиняний посуд із звуженим дном, високим і вузьким горлом та двома ручками.


447 - Кіпріда - одне з імен Афродіти, богині краси і кохання у стародавніх греків.


448 - Сіракузи - місто на острові Сіцілія.


449 - Скіфія - давня рабовласницька держава, територія якої на заході сягала Дунаю в нижній течії, на сході - Дону і

1 ... 105 106
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кобзар, Шевченко Т. Г.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кобзар, Шевченко Т. Г."