Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 104 105 106 ... 149
Перейти на сторінку:
проказала: — Відійду я, добрі миряни, славте Пресвяту мученицю Євдокію і лишайтеся з Богом та його заповідями!

Якийсь час застільці сиділи приголомшені, мовчки. Похмілля давно вивітрилося, прохолодний вечір хати не остуджував, лампадка горіла рівно, осяваючи таїнством вечері і особливої рідності однодумців.

— Отак: у московському царстві невдоволений кожний посполитий, та навіть і люди з вищого стану, а воно собі міцніє і шириться, хоч попередження пані Олени про судний день, мабуть, дуже слушні,— запалював Дзиковський морочно люльку по приголомші.

— Пан Петро Забіла, гостинно приймаючи нещодавно мене у себе, казав,— вирік у задумі Сірко: — «Все моє»,— впевняло злато. «Все візьму!» — прирік булат. То, думаю, перше нам треба мати отой булат.

— Отож про булат, куме,— обрадів господар,— від шляхти ми, думаю, якось відірвемося, а ось тут, у Слобожанщині, настають події, може, й не менш важливі з огляду на судний день Олени. Пан воєвода, як бачили, самохвал,— заходив господар здалека,— часом і палочник: стрільців у поруб-бурдей ні за що саджає, голодом морить, привласнюючи царську казну. В його домі майна всілякого — не приведи, Господи, стільки, як і у всіх царських регіментаторів, але чує він себе ображеним і обійденим, бо на тому белебні перебуває в постійній небезпеці, як не від ординців, то від стрільців власних. Тому й згодився на сув'язь сотень по ординських сакмах і ромоданах у полки, а нам те більше на руку, ніж йому. Отож,— повторив він,— хоч як ти, куме, потрібен на Січі чи й гетьманові, але тут ще більше — зорганізував би полк із решти охоронних сотень, то й був би він твій булат...

— Не хотів би я присягати цареві й боярам, хоч би й для якоїсь конечної мети,— відповів по мовчанці Сірко.— А ви мене штовхаєте з вашим боярином до цього.

— Про присягу чого турбуватися? — обрадів Симои Павлуха, обізвавшись.— Був би полк із отих сотень, а від присяги можна і відмовитись чи якось відтягти її до отого судного дня...

— Все можна, куме, як захотіти,— продовжив Дзиковський.— Відаємо, що ти в нас делікатний, але ж і справа ця нині делікатна. Треба все зробити спішно і без розголосу, поки цей злодіяка і казнокрад бачить в тому лише жертву, якою зніматиме із себе гріхи перед царем за людоловство. Закрив би ти всі сакми ординські в Слобожанщину одним своїм іменем «шайтан».

— Треба на те, куме, згоджуватися,— встряла Явдоха,— ми тут межуємо з московським людом,— гріла родинним поглядом Сірка,— то всього за роки надивилися. Деякі московити, чув же, бідніші за наших викітчан-осідців, а що тих кровососів у них на тілі, то як бліх на поганому псові. Тому й тікає, найпаче безсімейний московит, від дворянина чи боярина світ за очі, тому він до хижості злобивий, розбійний і злодіюватий. А та матерщина стоколінна із соромітщиною, що й від чад не ховається.

Мова перейшла на інше. Згадали ченця Григорія з Чудового монастиря, Лжедмитрія, якого було вбито в Калузі у Тушинському таборі, Івана Разю, ворохобства у Пскові, в Новгороді, соляні бунти, свейського посланця Франца Меєре, що зачастив до Хмельницького, польського емісара Песецького, Шабаші-бея Мухамедового і Наїм-бея турецького, що привіз найбагатші дари гетьманові на верблюдах. Говорили і про своїх простолюдинів, які в Слобожанщині живуть самоврядувально, користуючись пільгами і не бачачи завтрашнього...

— Кажуть, гетьман тепер податками всілякими обкладає люд і на волостях, і в містах, як ті бояри,— нагадала Явдоха присутнім.

— Війна, кумо, на смерть, то треба ж десь брати статків для неї,— заступився Сірко за Хмельницького.

— Війна війною, а віддавати люд на поталу боярам за срібні старшинські гаразди — гріх непростимий. Недарма ж кобзарі його проклинають у думах,— стояла на своєму Явдоха.

— Та ще ж не знати, добрі люди, куди воно поверне,— заперечив Сірко.— Хворий тепер і недужий, кажуть, пан Богдан.

— Отож і біда,— озвався Симон Павлуха.— Що буде, коли й гетьмана не стане? Був я, пане Сірку, в Дебрянську сотником до приходу полку Мещерського, то набачився,— скаржився Симон Павлуха.— Злодійство почалося вже з першого дня. До жінок наших та дівчат, даруйте, пані Явдохо, в них тваринна похіть...

— Оце і є найболючіша біда нашого жіноцтва тепер,— глянула Явдоха на Симона Павлуху,— а ще коли чоловіків і молодиків вибито на війні, то лихо одне, та й годі. Хоче не хоче, а час дівчині, даруйте, приходить, то лізе під москаля, мов заєць у пасть полоза. Он у Білгороді покриток уже чимало, а це ж лише квіточки, то якими будуть ягоди, можна собі уявити. Оксана Ромоданова — і та скаржилася мені потайно, що, як бояринею стала, рідних батьків може прийняти в себе лише таємно, коли воєвода десь відлучиться. Аж сльозою, бідна, облилася. Ота матерщина їхня, сороміцтво, шельмування, підступність і зневага до цноти — ведуть до розтління, розбещення і баламутства.

— Про магдебурзьке право воєвода своєму війтові і згадувати зарік, як той нагадав йому за вимогою сполеченства,— згадав своє Дзиковський.— Таж нам навіть ляхи не чинили в тому супротиву. Кажуть, що і Силуянові Мужиловському те не благословив цар у Москві для Гетьманщини.

Сиділи ще чимало в застіллі, жували і пережовували новини і лиха люду рідного, обмірковуючи і повертаючись до організації полку в Слобожанщині. Іван Сірко, випалюючи люльку перед сном, гризся і отим полком, і влаштуванням синів, що були загатою в його припустимому прийдешньому чільстві.

Встали в другодень нерано. Лише Олена та Явдоха потиху поралися по господарству і в куховарні. При «Отче-нашеві» всі молилися за святого мученика Теодора і мучеників збіглих та порубаних, в колодках, в ланцюгах, під канчуками, уярмлених — хрещених і нехрещених. Для Сірка черниця Олена була Христовим воєводою в

1 ... 104 105 106 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"