Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Листи, Федькович Юрій 📚 - Українською

Читати книгу - "Листи, Федькович Юрій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Листи" автора Федькович Юрій. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 10 11 12 ... 34
Перейти на сторінку:
відписати.

Що ся тичить мої музи, то мушу тобі ся по правді признати, що тепер дуже мало пишу,- і що́ зачну, то не маю охоти навіть докінчити, бо та гордість, той укір, та зневага, котров мня тут частують, гризе, як трута, моє серце. Не дай, Христе-боже, аби се так остало! - волієш ми дати смерть погану. А ще до того і мати мня зневажає; розумієш ти, братику, що то значить? Мати тому собі мене желала, бо гадала, що стане з-за мене панею, аж то не туда ся моє серце горне. От і причина моїх угризків. Братю мій дорогий, хіба оден бог мені вірить, а більше ніхто. Я маю по сестрі кавальчик грунту. Не раз занося мене такі гадки, аби тот грунтик продати та іти в Галіцію мешкання глядіти, а відтак знов зробить мені ся жаль за своїми горами, бо красні, братику,- знов міркую я собі так: твого життя недовго - чого ти маєш іти на чужину погибати, коли лучче на своїм цвинтарі, при своїй сестричці спочивати. Мені ся, братику, раз снило, що мого життя ще лиш три роки, а ворожка знов мені казала, що мня мають тутки строї́ти. Ти з цего сміятися меш, але моє серце лишенько віщує. Боже милий, кобих тебе хоть побачив,- але мені ся у одно видить, що ти чогось сердитий. Як ти маєш на мене яке діло, то пиши мені відразу: ти оце та оце негарно зробив, або як там уже небудь, лиш не сердься, не завивайся у папірчики. Я раз такий чоловік, що мені можна усе сказати,- за правду, то я ся ніколи не гніваю. А я би сегодне навіть яко поета багато вище стояв, коби було кому мені правду уповідати та усе на праву дорогу наводити. Боже милий, боже, чому тепер так тяжко за правду постало!?

Видів-єм сегодне «Страхопуда», та й і єго «Концерт руський», 57 та й єго бесіду читав. Мені ся видить, братику любий, що руська справа у Галичині не здоймеся д горі. Як же ще стоїть руська словесність на Вкраїні? Ци і з неї кпиться леда дурень? Ох, ох, руський роде! Видить ми ся, що-сь пропав навіки.

Як там ся має діло з тими моїми поезіями, що-сь їх хотів за границев друкувати? Я би гадав, аби-с дав ще покій до якогось часу, бо я, бачиш, небагато уже маю кінчати «Зрадзіль», відтак «Циганку», а відтак пришлю тобі усі поезії до друку. Я їх усіх переробив, та видить ми ся, що тобі ся хоть тепер уподобають. Як заборзо я тобі манускрипт пішлю - не знаю, бо серце моє нидіє. Братику, голубе мій сизий, я пропаду, навіки пропаду! Не знаєш ти, соколе, хоть одного такого куточка на руському світі, де би я отця-матір найшов, де би з мене люди ся не сміяли, де би я був щасливий? Нема, відай, братчику. А чого ж я ще жию на сему світу? Най мені хто скаже.

Я до тебе багато вже дечого писав, та тебе питав, та ся радив, але ти мені ніколи на всі мої питання не відповідав,- чому, братю? Не варта моя просьба хоть тілько у тебе, аби ти мені на усе відповів? Але ви, львівці, стали зовсім німецькими дипломатами: коли не хочете на яку річ відповісти, то чинитеся, що-сте на ню забули,- і словечком згірним не згадаєте. Не гнівайся, братику, за правду.

Чув-єм, що Климкович дістав службу при «Домі народнім». 58 Дай єму, боже, щасливо! А чому вже не видає свого «Напередовця»? Лиш най уважає, аби такий перед не повів, як «Вечерниці», що вже і «Страхопуд» з них ся кепкує.

Не забудь же ж, братику, мені відповісти ци порадити, як ти гадаєш о тій часописі, що я їй би мав у Чернівцях видавати. Як я гадаю, то ледве би з того що було, бо у нас, на Буковині, нема багато пренумерантів, а ваша Галичина... але що і казати, коли сам здоров знаєш.

Коби я міг на зиму найти собі який супокійний тепленький кутичок, абих був далеко від дому і нічим ся не журив, що ся тичить господарства, то бих зачинав «Добуша», бо дома, братику, гляба що і в руки взяти. Лиш що озьму перо в руки, а мати вже і сваря: а це тут пропадає, а то там, а ти нічо не дбаєш, а ти нічим не питаєш, а ти ледащо! Та й пиши, коли тобі ся хоче.

Ще тобі маю одно діло уповісти - як мене оногда на вашій Галичині хотіли бити. Був я недавно у сестри у Розтоках (буковинських, ци, як у нас кажуть, волоських). Розтоки, знаєш, не мають сим часом свого попа, але аж з Петрашів доходить,- отже ж, одної неділі тут служба, а другої там. Каже ж одної неділі сестра до мене: «Сегодне не буде тутки служби, але зберися та іди на лядський (галицький) бік до церкви». Зібрався та й пішов. Люди там стали ся межи собов питати: а хто се, а хто се? Та се урльопник з волоського боку. Ану бити єго, гунцвота,- що він має у нашім селі та у нашій церкві робити? Гвалт! Якби були не панотець Костинович, то хто знає, що би там було ся стало, бо я мав при собі пістолета та лиш єм ждав, аби котрий ся був до мнє зближив,- відразу був бих єму срібного бобу дав. Так мене, братику, ваша Галичина привітала. Зо мнов був єще оден парубок, Микита Гуталюк. Я і кажу до його: «Ходім, брате,- ліпше таки у нашім краю. До нас як чужий чоловік загостить, то зустрічають го хлібом-сіллю, а тутки і до свої церкви не дають приступити».

Тілько, братику мій любий! А за сим словом бувай ми здоров та не забудь відписати.

 

Федькович

 

12/6

 

12. ДО ДАНИЛА ТАНЯЧКЕВИЧА

 

 

22-24 січня 1864 р., Сторонець-Путилів

 

Браття мої срібні та годні!

У суботу по Новому році поховав я свою неньку стареньку, ту мученицю-удову, а сам оставсь сиротою навіки, браття. Аж тепер я знаю, як-то люди плачуть!..

Дари

1 ... 10 11 12 ... 34
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Листи, Федькович Юрій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Листи, Федькович Юрій"