Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Старі гультяї, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Старі гультяї, Нечуй-Левицький"

261
0
16.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Старі гультяї" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 10 11 12 ... 14
Перейти на сторінку:
ха­ти й ба­ба Хівря. Во­на вгнізди­лась на призьбі по­руч з Гри­цаєм і по­ча­ла ба­ла­кать то про се, то про те. Дід вря­ди-го­ди об­зи­вав­ся до Хіврі сло­вом, ду­ма­ючи свою дум­ку. Хівря го­во­ри­ла й ка­хи­ка­ла: ска­же сло­во та й каш­ля­не раз, ска­же дру­ге та й каш­ля­не двічі. Дідові вже ос­то­гид­ло те ка­хи­кан­ня. Він хотів вже на­дяг­ти на ру­ка­ви жу­пан і май­ну­ти до Мо­ту­за. Ко­ли нес­подіва­но пе­ред йо­го очи­ма на го­ро­дах за­ма­ня­чи­ла чер­во­на пос­тать, не­на­че хто за­па­лив на кар­топлі ба­гат­тя. Дід до­га­дав­ся, що то йшла Сик­ле­та, і рап­том підвівся з призьби, не­на­че аж підско­чив. Але йо­му ста­ло ніяко­во пе­ред Хіврею. Він знов сів на призьбі, а очі так і вп'яли­ся п'явка­ми в ту чер­во­ну пос­тать.

Сиклета по­ма­леньку по­со­ву­ва­лась ме­жею, далі не­на­че пірну­ла в виш­ни­ку, а потім знов вир­ну­ла між со­няш­ни­ка­ми, пішла на­низ до Рас­та­виці й схо­ва­лась в вер­бах. Дідові за­ба­жа­лось піти до неї в вер­би й зап­ро­сить її до се­бе за най­мич­ку. В йо­го аж жиж­ки зад­ри­жа­ли, але він гля­нув на Хіврю і вти­хо­ми­рив­ся.


Незабаром в дідовій ле­ваді між вер­ба­ми за­чер­воніла Сик­ле­ти­на хуст­ка на го­лові, потім за­ма­ня­чив поділ чер­во­няс­тої спідниці десь з-під гус­то­го на­хи­ле­но­го гілля, а потім з-за ни­зеньких ви­шень ви­су­ну­лась уся Сик­ле­ти­на пос­тать і за­ся­ла на всю зе­ле­ну ле­ва­ду. Сик­ле­та пішла сте­жеч­кою че­рез ле­ва­ду, ти­хою хо­дою прой­шла проз дідів погрібник, порівня­лась з дідом та Хіврею і ска­за­ла їм «доб­ри­день». Дід на­си­лу вдер­жав язи­ка: так йо­му хотілось спи­та­ти в Сик­ле­ти, чи не най­ня­ла­ся б во­на в йо­го за най­мич­ку. Але по­руч з ним сиділа Хівря: йо­му ніяко­во бу­ло при Хіврі го­дить Сик­ле­ту собі за най­мич­ку.


- Чи ти ба, як роз­пус­ти­ла спідни­цю, не­на­че па­вич хвос­та! Батько на­по­зи­чав­ся в па­на гро­шей на од­робіток, на­си­лу нас­та­чає хліба на сім'ю, а до­ня во­ло­че хвос­та по траві. Ой гос­по­ди! Не пус­ти­ла б я своїх до­чок на служ­бу в Київ зро­ду-звіку! - ска­за­ла ба­ба Хівря.


Але ста­рий Гри­цай навіть не слу­хав, що го­во­ри­ла ба­ба Хівря.


«Чого це Сик­ле­та ни­кає ко­ло моєї са­ди­би? Чо­гось їй тре­ба. Мо­же, во­на й са­ма ду­має прис­тать до моєї ха­ти», - по­ду­мав дід, встав­ши з призьби й на­тя­га­ючи ру­ка­ви жу­па­на на кре­мезні ру­ки.


Дід пішов до Мо­ту­за в гості. Він вий­шов на ву­ли­цю й ду­мав наз­дог­нать Сик­ле­ту, але Сик­ле­та десь зник­ла на го­ро­дах у сад­ках, прис­тав­ши до дівчат.


Другого дня дід вий­шов у са­док і нас­то­ро­чив ву­ха. Між вер­ба­ми не­за­ба­ром затріщав пра­ник. Дід аж зрадів і по­чим­чи­ку­вав в бе­рег. Сик­ле­та сто­яла на ка­мені й зби­ва­ла по­лот­но. Дід прис­ту­пив до неї й поз­до­ров­кав­ся.


- Чом це те­бе так дов­го не вид­ко бу­ло в бе­резі? - спи­тав дід в Сик­ле­ти.


- Бо я цілий тиж­день хо­ди­ла на бу­ря­ки би­ти рис­ки; ще на ми­нув­ше­му тижні за­га­ду­ва­ли на селі зби­вать бо­роз­ни на бу­ря­ках, - обізва­лась Сик­ле­та, дер­жа­чи в ру­ках пра­ник і розс­та­вив­ши ру­ки.


- Чи не най­ня­лась би ти в ме­не за най­мич­ку? Хівря вже ста­ра, не зду­жає зи­мою на річку хо­дить з плат­тям, не зду­жає золійни­ки но­си­ти до жлук­та, не од­зо­лить доб­ре со­ро­чок, а пе­ре ніби су­хо­пер­ки; а я люб­лю, щоб со­роч­ки бу­ли доб­ре вип­рані, щоб бу­ли білі, як папір. Хівря не уви­неться з тим топлінням, варінням, шит­тям та по­лот­тям. Відо­мо, ста­ра лю­ди­на.


- Добре, діду! - обізва­лась Сик­ле­та, а в неї очі аж за­ся­ли. Вже дав­но в неї бу­ла дум­ка ста­ти в Гри­цая за най­мич­ку. Во­на сподіва­лась, що дід прий­ме її на служ­бу з ма­лим хлоп­цем, бо інші ба­га­тирі не прий­ма­ли її на служ­бу з хлоп­цем. Ма­ючи це на думці, Сик­ле­та зад­ля то­го й за­на­ди­лась в Гри­цаїв са­док, щоб у бе­резі пра­ти плат­тя…


Сиклетин батько був ду­же сім'янис­тий чо­ловік, та ще й до то­го не­ба­га­тий. Старші йо­го діти вже підрос­та­ли, але в йо­го бу­ло чи­ма­ло й своїх дрібних дітей. З'їжа бу­ла ве­ли­ка: хліба бу­ло об­маль. Сик­ле­тин батько на­си­лу нас­та­чав хліба на свою ве­ли­ку сім'ю; він хотів най­ня­ти в ко­го-не­будь Сик­ле­ту за най­мич­ку. Сик­ле­та розвіда­ла про діда Гри­цая й по­ча­ла вча­ща­ти в йо­го го­род, ніби­то на річку. В неї вже дав­но бу­ла дум­ка підлес­титься до діда й най­ня­тись в йо­го за най­мич­ку.


- Але мені пер­ше тре­ба спи­тать в батька та ма­тері, - ска­за­ла Сик­ле­та до Гри­цая.


- Авжеж спи­тай! По­радься з матір'ю та й при­ходь з нею. Мо­же, й зійде­мось за ціну.


- Тільки, діду, я за­го­дя ска­жу, що в ме­не є не­ве­лич­кий хлоп­чик. Я не знаю… як во­но бу­де… Я хлоп­ця не по­ки­ну в батька.


- Та твоє хлоп'я не­ба­га­то за­ва­жить, не­ба­га­то пе­реїсть в ме­не хліба, - ска­зав дід. - При­ходь з матір'ю хоч і за­раз. Я одп­рав­лю ба­бу Хіврю.


Сиклета поп­ро­ща­лась і пішла ти­хою хо­дою, по­хи­лив­ши го­ло­ву й ду­му ду­ма­ючи. Дід Гри­цай вер­нув­ся в пасіку.


- Гм… гм… - заск­рипів дід Оникій, - оце чорт йо­го й ви­дав. За­ли­цяється до чер­во­но­мор­дих мо­ло­диць без со­ро­му се­ред дня…


- А хоч би й за­ли­цяв­ся? Хіба ста­ро­му не мож­на за­ли­цяться?


- Не мож­на!.. Ще ста­ре луб'я й на ву­ли­цю піде вкупі з па­руб­ка­ми. Гм, хм! - аж чми­хав дід Оникій на всю пасіку.


- Чмихай, хми­хай! а ста­ре луб'я візьме та й оже­ниться, ще й Оникія поп­ро­сить в бо­яри.


- Заманулось у петрівку мерз­ло­го. Хм, хм! І вдасться ж тобі та­ка лю­ди­на! Візьме та й здуріє на ста­рості літ. Ду­же вже ти став бас­кий, як Ориш­ка по­мер­ла.


- Скрипи, скри­пи! Я був бас­кий і за­мо­ло­ду, бас­кий я й на ста­рості літ, не та­кий, як ти. Як роз­ба­су­юся отут в пасіці, то й те­бе вбрик­ну і ули­ки­ по­пе­ре­ки­даю, - сміявся Гри­цай.


- Басуй, ба­суй, до­ки те­бе не при­бор­кає, - ска­зав Оникій, сплю­нув та й за­мовк, на­су­пив­ши бро­ви.


- То так тобі здається, що я ба­сую, бо ти сам вже геть-то не бас­кий, мов ста­ра кур­ка. Ти вже й справді став ста­рий та ще й не­до­ба­чаєш; тобі на очі вже по­лу­да впа­ла, - обізвав­ся дід Гри­цай.


- Бачу я доб­ре і че­рез по­лу­ду! Не зовсім ще я осліп, - ска­зав Оникій і за­мовк.


Надвечір Сик­ле­та прий­шла з матір'ю до Г­ри­цая. Гри­цай най­няв Сик­ле­ту за най­мич­ку і зго­див­ся, щоб Сик­ле­та взя­ла з со­бою й ма­ленько­го си­на Пет­ру­ся. Сик­ле­та бу­ла ра­да, аж сміялась.


«Отепер я в діда в хаті й най­мич­ка, й гос­по­ди­ня. Над моєю шиєю не вис­ну­ти­ме ха­зяй­ка, не га­рю­ка­ти­ме та не гриз­ти­ме ме­не що­го­ди­ни», - по­ду­ма­ла Сик­ле­та.


Другого дня Сик­ле­та, зва­рив­ши обід, за­хо­ди­лась по­ряд­ку­вать в хаті: ви­ма­за­ла й вибіли­ла ха­ту, пош­па­ру­ва­ла піч та припічок, по­ми­ла об­ра­зи, по­вишкріба­ла

1 ... 10 11 12 ... 14
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Старі гультяї, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Старі гультяї, Нечуй-Левицький"