Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Сини змієногої богині 📚 - Українською

Читати книгу - "Сини змієногої богині"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сини змієногої богині" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 110 111 112 ... 274
Перейти на сторінку:
вудкою.

Віку свого старий археолог (а себе він любив називати польовим копачем) доживав у Нікополі (південь Дніпропетровщини), куди перебрався після виходу на пенсію – поближче до козаків, до скіфів та риби, казав, радо посміхаючись, і аж руки від задоволення потирав. До всього ж він мав деякі проблеми з легенями, часто підхоплював пневмонію, тож потребував сухого і теплого клімату. На околиці міста, у якому він раніше частенько бував, коли у тамтешніх краях розкопував прадавні могили-кургани, придбав хатинку з городцем та садком, завів пасіку на три рамочні вулики й одну дуплянку. А крім городу, садка й пасіки, захоплювався ще риболовлею, тож чи не все літо пропадав на Каховському водосховищі, де хіба ж таких лящів вивуджував! (При оказії, бувало, й мені пару-другу золотих рибин передавав.) Особливо полюбляв (про те в листах до мене прямо живописав!) нічну ловлю – там я від нього й почув (коли влітку трохи погостював у нього) оповідь про золоту платівку, що її пощастило йому ще в далекій юності під час польового сезону знайти і за якою він все життя потім шкодував і кляв себе, що так йому і не вдалося скористатися знахідкою як науковцю, а сама платівка була назавжди втрачена для науки, для скіфології загалом. Жаль, жаль, але це, якщо повірити йому – що йому справді трапилася та знахідка. Хоч я іноді ні-ні та й думаю: а чи не приснилася йому бува та приключка? А створивши, сам же й повірив у неї так, як начеб вона лучилася насправді. Хоча, зізнаюсь, байок від нього я ніколи не чув. Лише розповіді про правдиві пригоди.

Тієї теплої липневої ночі ми сиділи з Геннадієм Олефіровичем у його симпатичному, бувалому в бувальцях човнику, сиділи заякорені в тому місці, де за словами старого археолога «відбою від лящів не було». Але того разу чомусь не було самого кльову і ми, облишивши донки з принадливою пахкою макухою на одному кінці, що були на дні і дзвониками на другому, вже в човні, ліниво перемовлялися про се і те, насолоджуючись чарами літньої ночі (коли вдруге пощастить на таку ніч, та ще мені, міському жителю!). Оскільки ж ніч видалась на диво зоряною (а втім, на півдні всі ночі такі), то й розмова наша мимохіть закрутилася навколо зоряного неба. А нічні світила тоді висипали над Каховським водосховищем як на замовлення – рясно-густо і такі яскраві, що були аж наче волохатими, наче всі вони були всуціль найбільшої зоряної величини. Небо – повне-повнісіньке зоряного блиску, і здавалося, що й притихле водосховище теж заколисано мріло в тому блиску і було мовби аж срібним.

Справді, коли ще трапиться така ніченька! Хоч і не ловилося, та ми були задоволені. На кормі човника стояла незмінна курильниця, що її Геннадій Олефірович завжди брав з собою на риболовлю – від комарів. Про сію штукенцію варт сказати окремо, адже то була не просто глиняна посудинка, схожа на чашку, а – скіфська курильниця. Справжня культова посудина, взята археологом з якоїсь могили. У ній скіфські жерці спалювали пахучі рослини під час релігійних церемоній і кадили во славу своїм богам… Геннадій Олефірович завжди брав той раритет з собою на рибальню як талісман і спалював у ній пучечки якоїсь висушеної ароматичної трави (здається, в її складі був і степовий чебрець). Травка собі тліла, розповсюджуючи дещо різкуватий, але й своєрідний запашок, а голубий димок тихенько вився собі над кормою, затишно так, по-домашньому, і Геннадій Олефірович, позиркуючи на курильницю, почувався на рибальні гаразд і в душі в нього тоді була прямо благодать. Для цього він і брав з собою скіфську курильницю, добряче в минулих тисячоліттях закіптюжену.

Іноді то там, то там чулися сплески…

– Риба грає, – невідь-чому радів Геннадій Олефірович і потирав руки. – Ех, і спопадемо ж ми сьогодні лящика – чує душа! Ось-ось клюне. Неодмінно задзвенять наші донки.

Не клювало, і наші донки не дзвонили.

Як і перше, то там, то там в зоряному мареві ночі чулися сплески – вони й вселяли надію. Та й ночі ще попереду був добрий шмат – має поталанити.

Прямо над нами в зеніті зоряного неба одиноко сяяла яскрава зірка.

– Полярна? – здогадавсь я.

– Атож, – кивнув старий археолог і, чомусь зітхнувши, додав: – Сьома зірка Малої Ведмедиці. Разом вони – сім зірок, – якщо між ними подумки провести лінію, утворюють фігуру ковша. Полярна зірка, як бачиш, на кінці ручки того уявного ковша. Друга візуальна зоряна величина. Розташована біля Північого полюса світу. – Ще помовчав, ще чомусь зітхнув: – Гарна зірка, та, жаль, не щастить мені під нею. Мабуть, не моя зоря. Бог чи хто там, – я, знаєте, напіввіруючий-напіватеїст, – послав мені колись це сузір’я на золотій платівці, і міг я в археології залишити слід, але… Не судилося. Сам і винуватий. Хоч платівка та золота і була в моїх руках. Була і… загула. Ідіот! – лайнув він невідомо кого, а радше себе. – Пожадібничав, а жадоба, як в Одесі кажуть, фраєра згубила!

Все ще не клювало, легенькі хвильки ласкаво плескалися у борт човна, гойдали його, навіваючи лінькувату дрімоту, на кормі затишно вився запахущий димок. Комарі, правда, чомусь не звертали на нього аніякої уваги, але то дарма, нам так імпонував той димок і добре було. На моє прохання Геннадій Олефірович і заходився розповідати про те, як він колись, за його словами, «дав пречудового маху».

– Давно се було, як був я молодим та… дурним. А ще я був тоді студентом і вперше брав участь у польовій археологічній експедиції на півдні України. Перший мій виїзд у поле. На розкопки! Ви не повірите, але мені, якомусь там студентику, неймовірно повезло! Ми тоді працювали на розкопках Кам’янського городища, скіфського, ясна річ, часу. Розташоване воно, як ви знаєте, на лівому березі Дніпра у містечці Кам’янка Дніпровська, що

1 ... 110 111 112 ... 274
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сини змієногої богині», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сини змієногої богині"