Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Герострати, Емма Іванівна Андіївська 📚 - Українською

Читати книгу - "Герострати, Емма Іванівна Андіївська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Герострати" автора Емма Іванівна Андіївська. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 111 112 113 ... 159
Перейти на сторінку:
накривалася Пітія, провіщаючи, пригадав я його слова і вирішив, що тепер усе залежатиме від моєї наполегливости. Невже аж так важко змусити його дати остаточну відповідь? – підбадьорив я себе. Напевно я досі якось неясно висловлювався, і тому він не вважав себе зобов’язаним відповідати на те, що йому здавалося не чітко зформульоване. От зараз я зосереджу всю увагу на ньому, я домагатимуся чіткіше й наполегливіше, щоб він це відчув, і тоді йому незручно стане відмовити.

– Ви агент лорда Ессекса? – Так, це я сказав з такою шаленою енергією, аж мені здалося, ніби я схуд, заки до кінця вимовив запит, на який йому тепер уже належало дати відповідь.

Мидниця протікала тоненькою цівочкою. Священнослужитель відвернув від себе посудину, аби на нього не бризкала вода з дірки, відгорнув на грудях одежину, звідки витяг чорну бороду на Гумовому пружку, яку він натяг собі на обличчя, і вмочив обидві руки в мидницю.

– Афродіта ставиться до вас прихильно, і мені дано знак посвятити вас у містерії, – трохи шепеляво (борода дещо заважала йому говорити; напевно, Гумка, на якій вона трималася, виявилася тісною і тисла йому на щелепи) сказав він, витягати палець із води в мидниці й тицьнувши ним у живляться не дуже шляхетною метою: врешті, він і сам це чудово знає – як тільки я скінчу його біографію, я сподіваюся його назавжди позбутися, і це єдине надає мені сил.

А що людська вдача через свою недосконалість не любить дотримуватися тих рівчаків, які їй укладає мозок, хоч я про себе без перебільшення зважуся твердити, – ніби не випадає так остаточно про себе казати, проте я справді (належу до дисциплінованих людей, які керуються розсудком, а не почуттям, – все ж минуло кілька тижнів, заки я дійшов душевної рівноваги настільки, що спромігся вирушити на розшуки однієї з адрес, які мені всукав збирач автографів.

Щоправда, тут я зобов’язаний дещо уточнити, хоч те, що я збираюся уточнювати, для мене самого ще не цілком ясне, бо воно весь час міняється і раз здається таким, а раз інакшим, і все ж досі я вагаюся остаточно визначити, чи мене більше хвилювала історія з автом, чи почуття незручности перед дружиною, що я їй мушу брехати, а ця брехня своєю безглуздістю нищить мене, бо я просто хворий від того, що, наплівши їй купу нісенітниць про авто, вже знову приневолений вигадувати, ніби мені треба вибиратися на цілий вечір в антикварних справах, які, мовляв, невідкладні (надто часто невідкладні, тільки що ж я вдію?), з мукою чуючи, як непереконливо звучить мій голос, а це напевно помічає і дружина, хоч і втримується від запитів, і від того, як вона втримується, а я брешу (ну і як же їй зізнатися про мого відвідувача?), між нами виростає невидима стіна, яка дослівно таки з нічого, – бо й дійсно, по суті, що я такого лихого накоїв? – ладна зруйнувати наше спільне життя. Головне, я бачу, наскільки це все безглузде, і все таки нічого не вигадаю, щоб виплутатися з цього невизначеного і, ймовірно, саме тому нестерпно дошкульного стану, що його спричинила історія з моїм відвідувачем, ну й автоматично, писання його біографії, – стану, який, замість дедалі робитися легшим (людина нібито до всього звикає, отже я не мав би надто гостро сприймати те, що не дається направити), дедалі більше пригноблює мене, хоч зараз і не час про це думати. Якби вдалося вимкнути цю сферу думок або якщо й думати, то бодай колись пізніше, коли все трохи втрясеться, відстоїться, не триватиме ж воно довіку? – я до нього повернуся, тільки не тепер, тепер ліпше скерувати всю увагу на адреси і вдоволитися тим, що я виходжу з хати без великих непорозумінь. Звичайно, недомовленість, яка починає панувати між мною і дружиною, мені доведеться ще колись усунути, я знаю, тут не вільно довго відтягувати, бо вона ще переросте в порожнечу, яка прирече мене врешті-решт відмовитися від дружини й від дітей, з недомовлень все так і починається, спочатку недомовлення, і тоді всі зусилля виявляються раптом марні, – проте я свідомий цього, і це не таке страшне: усе, що від мене залежатиме, я постараюся направити, тільки не зараз, а трохи згодом, коли я матиму голову вільну від адрес, які мені ще треба розшукати.

На цей раз розшуки довго не тривали. Адреса привела мене до південної частини міста, де я колись любив прогулюватися, ще до одруження, і з того часу район не змінився, хоч на моїх очах перебудовували цілі дільниці, ущільнюючи парки й вирівнюючи терен, де раніше простягалися самі смітники. Однак цей район тримався. Його ще й тепер виповнювала собою гора, на якій не додалося жодної будівлі, і її, як і раніше, вкривали трохи здичавілі сади, які спускалися кручею вниз до ріки, переходячи в міський парк. Знизу на гору я колись їздив фунікулером, і мені ще з того часу запам’яталися збоку від фунікулера рештки манастирських мурів з мозаїками окатих святих, яким галузки затуляли німби, хоч інколи, найчастіше це траплялося вранці, коли сонце світило ще знизу, крізь ці галузки вдавалося вгледіти «великі, як двері, крила святих, а за цими крилами кольору моркви, лискучі бганки одягу, вкриті, замість самоцвітів, чорними несамовитими очима, і тоді святі ставали серафимами.

Напевно, майстрові, що колись у ці стіни втискував камінці мозаїки, не давали спокою серафими, і він, не подолавши райської спокуси, оздобив святих крилами й видющою одежею, а щоб не покривдити і святих або, може, й боячися настоятеля, уклав смальту під таким кутом, що серафими з’являлися тільки зранку – це відкриття я зробив, коли мені лорд, що продав мені авто, чи хтось інший, хто послуговувався його прізвищем, я вже не намагався встановити.

Пізніше, коли прикрість моєї пригоди з автом втратила гостроту і я вже не підскакував від обурення, пригадуючи невдачу з купівлею і лорда (дійсно незбагненне, куди я дивився!), я не раз казав собі: у житті складаються інколи досить дивні обставини, коли дійсність здається неймовірнішою від вигадки лише тому, що вола триває майже поруч у якомусь додатковому пляні, що нагло відбруньковувався від знаного і щоденного, звідки її ніяк не перенесеш до площини, де остаточно зважуєш свої вчинки й чужі, ніби бракує якогось незначного коліщатка, ним виявляється інколи зайве слово, яке хтось без наміру у поспіху вимовив, або й навпаки, промовчав, відчуттям, яке не завдав собі труду до кінця усвідомити, полінувавшись або недооцінивши його значущости, і саме цей недогляд уже ніколи

1 ... 111 112 113 ... 159
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Герострати, Емма Іванівна Андіївська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Герострати, Емма Іванівна Андіївська"