Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Політ співочого каміння. Трилогія з народного життя 📚 - Українською

Читати книгу - "Політ співочого каміння. Трилогія з народного життя"

420
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Політ співочого каміння. Трилогія з народного життя" автора Дмитро Михайлович Кешеля. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 116 117 118 ... 164
Перейти на сторінку:
упознали хто?.. Дякую, маємо’ся дуже файно… Доповідаю, що вшито держимо із дідом під контрольом… і договорювалися із Вами, товаріщ Черчілль, скоро розоб’ємо комуністу у Мадярщині… потому виженемо їх із Закарпаття і чекаєме вас на гостину… Маємо вам много про що розказати… Бо туйки є деякі люди, што нам з дідом дуже жизнь портять і мішають шпійонити на вас. Но даюся цілювати і на сьому будьте здорові, хенде хох і ауфідерзеєн!

Баба поважно зняла з голови навушники, зібгала антену й, обернувшись до Пірошки, ніби між іншим, додала:

— Із амеріцьким презідентом связь буду мати пізніше… вечером.

Пірошка-нейні, побачивши і почувши, що демонструвала баба, геть отетеріла і тільки лупала очиськами, шукаючи навколо захисту й розради. За ті кілька хвилин, доки Фіскарошка була на «шпійонському зв’язку» із екс-прем’єр-міністром Англії Черчіллем, вона на літ двадцять постаріла і на очах здрібніла, схуднувши на добрих півцентнера…

— Та пак, Марько, ангели би з вами говорили, а кого то ви мали на язику, што вам із дідом жизнь портять і мішають шпійонити? — запитала уже тоненьким голосочком Пірошка.

— Знамо кого, — мовила, діловито складаючи шпіонське причаландя, баба. — Знамо, што тебе… То, што ти хотіла украсти мене…

— На мою веру! — упала на коліна Пірошка. — Я перепутала тебе, Марько, із свинею…

— То зарахуєся тобі, як покушеніє на жизнь тайного лиця при ісполненії ним секретних порученій, — вела своєї Фіскарошка.

Кількаразове перебування баби у буцегарні підкувало її і політично, і юридично, і інтелектуально, бо принагідно сипала такими термінами, що навіть бувалі зеки подивовано ворушили вухами…

— А по-друге: ти нам грозиш колгозами… А хто на первомайські ніс у Мукачеві на демонстрації того бородатого Маркса, а на октяберські — Леніна? Хіба не твій Янош? Аби’м лем так ясне сонечко виділа, як на власні очі не бачила! Хто він там у тебе? Ветврач, маржинський дохтор, бикам і кнурам яйця вирізує? Но пак, як дійсно прийдуть наші, позерай, авби і йому яйця не відтяли, а тобі шмондю не підстригли!!!

Фіскарошка, розпашівши, била себе в груди і чимдалі ставала втіленням неминучої кари і торжеством світової справедливості!

— Марько, Исусик з вами, а доля стелиться під ногами, — хутко почала одягатись Пірошка. — Та я ліпше писком оріхи буду товчи, як про вас десь недобре слово… Будьте здорові і!..

Пірошка рвонула до дверей, але в останню хвилину глянула на стіну і, побачивши портрет імператора Ференца Йовжки, забула пригнутися і з усього розмаху влупилась головою об одвірок. Удар був настільки сильним, що навіть двері задрижали.

Бідна Пірошка тільки встигла зойкнути і, навіть не оговтавшись, вирвалась на двір й пустила з усіх сил ноги на волю.

Баба Фіскарошка, сховавши «шпійонське» причандалля у комірчині, зайшла в хату. Знову виструнчилась перед портретом адмірала Горті, підняла руку у піонерському вітанні і рявкнула: «Готова к труду і оборонє!»

Надалі ж хутко понишпорила у шухляді стола і вийняла зібганий папірець.

Це була довідка про те, що Фіскарошка два тижні черговий раз відсиділа у мукачівській тюрмі. Наче дорогоцінну реліквію, розгорнула її, ніжно розгладила і вклала у рамку поруч портрета адмірала Горті.

— Я тоже великомучениця і жертва сов’єтської власті, — прокоментувала свій вчинок Фіскарошка.

* * *

...До мукачівської буцегарні кілька місяців тому бабу завів великий талант до поетичного слова…

Річ у тім, що мукачівська партійна газета «Прапор перемоги» оголосила конкурс на ліпший вірш про разючі переміни, які сталися за літа сов’єтської власті на Закарпатті. Переможцю поетичної дуелі обіцялась винагорода у сто рублів і путівка на літній відпочинок в піонерський табір «Синяк». А відомо: у нашого чоловіка, коли запахне легкою поживою, притьмом вибухають такі таланти, що й древні мудреці повмирали би із заздрощів. Тим більше, Фіскарошку тому й прозвали Фіскарошкою — красномовною, ораторкою, правозахисницею, — що завше славилась смачною бесідою, а в напливі піднесення могла, як молотарка, безугавно сипати цілі промови віршами. Аж тут таке щастя — та ще й за товсті гроші і путівку в піонертабір. Того ж вечора Фіскарошчиною кебетою був народжений поетичний шедевр про разючі зміни під сонцем сов’єтської власті на Закарпатті під філософською назвою «Переміни у три зміни».

Оскільки все те писалося-рихтувалося увечері, коли на мене почала нещадно давити дрімота, я мало що запам’ятав. Проте деякі рядки врізались у пам’ять. Пригадую окремі уривки:

Переміни сипляться, як злива, Котяться горами, полями, Вся жебрач пуста і вошлива Раз лем стала товаришами! На фермах хайдер і бардак, Всіх погнали на демонстрацію. Даже дідо, криволабий неборак, Вмісто корчми і курвів Біжить на політінформацію.
1 ... 116 117 118 ... 164
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Політ співочого каміння. Трилогія з народного життя», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Політ співочого каміння. Трилогія з народного життя» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Політ співочого каміння. Трилогія з народного життя"