Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 116 117 118 ... 168
Перейти на сторінку:
зво­щи­ко­вi Ло­ша­ков.

- Ага, знає кiш­ка, чиє са­ло з'їла. Уди­раєш? Не вте­чеш моїх рук! - пос­ва­рив­ся вiн йо­му ус­лiд ку­ла­ком. По­тiм повернув­ся­, пос­то­яв, хи­та­ючись, i гук­нув на усi ха­ти: "До­ню-ю! до­нечко!"


- Чого, па­па­ша? - од­гук­нув­ся чийсь зда­ле­ка тон­кий жiно­чий го­ло­сок.


- Ходи до ме­не! Хо­ди, моя ди­ти­но! - зно­ву гук­нув на всю ха­ту Ко­лiс­ник.


- Чого, па­па­ша? - обiз­ва­лась на по­ро­зi у пиш­но­му наро­д­ном­у убо­рi мо­ло­да i хо­ро­ша дiв­чи­на i, за­ба­чив­ши чу­жих, по­тупилась, по­чер­во­нi­ла.


- Бачив, Ан­то­не, Хрис­тю, що в те­бе ко­лись слу­жи­ла? Ба­чили її? - по­вер­нув­шись до Про­цен­ка, спи­тав Ко­лiс­ник.


I той, i дру­гий, ви­лу­пив­ши баньки, ди­ви­лись на вродли­ву дiв­чи­ну. А во­на тiльки ки­ну­ла на їх лу­ка­вий па­лю­чий пог­ляд, сплес­ну­ла у до­лош­ки, скрик­ну­ла: "О моя ма­тiн­ко!" - i чим­дуж вис­ко­чи­ла з ха­ти.


На тре­тiй день по го­ро­ду хо­ди­ла чут­ка про обiд Лошако­ву­. Пе­ре­шiп­ту­ва­лись лю­ди, хто що їв, скiльки хто ви­пив. Ко­го з па­нiв п'яно­го до­до­му од­вез­ли, хто сам рач­ки пла­зу­в­ав, а зга­ду­ючи про Ло­ша­ко­ва, тiльки по­хи­ту­ва­ли го­лова­ми. Не бi­со­вий Ко­лiс­ник - i та­ко­го па­на осiд­лав! От ти й знай!


- Та то брех­ня! - не вi­ри­ли дру­гi. - Ло­ша­ков дав­но на йо­го зу­би гост­рить. Пос­той­те! Одк­риється соб­ра­нiє, вiн йо­го з кiст­ка­ми гли­то­не.


Одкрилося i соб­ра­нiє, i не­до­вiр­ки своїми очи­ма побачи­ли­, як Ло­ша­ков па­дав ко­ло Ко­лiс­ни­ка, ру­ку йо­му по­да­вав не згор­да, як пан, а по-при­ятельськiй за­го­во­рю­вав з ним, шут­ку­вав, хоч Ко­лiс­ник по-давньому був низько­поклон­ний i ввiч­ли­вий.


Коли прий­шло­ся су­ди­ти про спра­ву уп­ра­ви i ко­ли дру­гi по­ча­ли бу­ли пот­рi­пу­ва­ти пот­ро­ху чле­нiв, Ло­ша­ков мов­чав. Ко­ли ж прис­та­ли до йо­го, вiн не­хо­тя якось од­ка­зав: "Ми хоч i не ба­чи­ли до­сi нi­яко­го ве­ли­ко­го дi­ла вiд їх, оже не вi­ри­ти своїм ви­бор­цям теж не варт". I цим сло­вом за­ку­вав усiм ро­ти.


- А що, по­ку­ри­ли? - спи­тав­ся над ухо Ко­лiс­ник Руб­ця, уда­рив­ши йо­го по пле­чi.


Той, ди­ву­ючись, по­ди­вив­ся на Ко­лiс­ни­ка, i, жа­ха­ючись, геть од­су­нув­ся, на­че од са­та­ни.





IV



***


Всього в се­ми верс­тах вiд Мар'янiв­ки при­мос­тив­ся Весе­лий Кут, не­ве­лич­ка сло­бо­да з ве­ли­ким панським дво­ром на го­рi, низ­кою людських ха­ток, кот­рi, мов сто­ро­жi, оповил­и йо­го з од­но­го бо­ку, заг­ля­да­ючи в тем­нi во­ди чи­малого став­ка. На дру­гий бiк з го­ри збi­гав гус­тий са­док i слав­ся всю­ди по до­ли­нi ген аж до буй­но­го лi­су. Сто­лiт­нi дуб'я, ви­со­чен­нi осо­ко­ри, ши­ро­ко­лис­тi клен­ки та тем­но-зеленi па­ху­чi ли­пи, мов за­ча­ро­ва­нi ли­ца­рi, сто­яли в тiм лi­сi, роз­пус­ка­ючи кру­гом се­бе ши­ро­чен­не гiл­ля, пок­ри­те гу­стою неп­рог­ляд­ною лист­вою. По­мiж ни­ми то там, то там тяг­ли­ся з зем­лi мо­ло­дi па­рос­тi, тон­кi та гнуч­кi, че­ка­ючи прос­то­ру та со­няч­но­го свi­ту, щоб i со­бi уб­ра­ти­ся у си­лу i буй­ну­ти нав­пе­рей­ми з своїми дi­да­ми. По ши­ро­ких поля­нах. ку­щi ка­ли­ни та орiш­ни­ку по­роз­пус­ка­ли тон­кi гiл­ки аж до­до­лу. Бе­рез­ка, хмiль ук­ри­ва­ли їх своїми дов­ги­ми батога­ми­, прик­ро по­зи­ра­ючи уго­ру на сто­лiт­нiх ли­ца­рiв i шу­каючи поб­ли­зу гiл­ки, щоб, стриб­нув­ши, под­ра­ти­ся по стов­бу­ру ген-ген до тiї ку­че­ря­вої шап­ки, на кот­рiй зве­ли гнiз­до ор­ли-кле­ко­ти.


Буйний та чу­до­вий лiс! Кру­гом йо­го i по­верх йо­го хо­дить-вiється вi­тер по­во­лi, сон­це приг­рi­ває звер­ху, а всере­динi - завж­ди ти­хо, завж­ди тiнь зе­ле­на та про­хо­ло­да тем­на. Там, у гу­ща­ви­нi мо­ло­до­го гiл­ля, цi­ла ор­да уся­кої пташ­нi За­ве­ла­ся: чи­жi, кро­пив'янки роз­си­па­ють своє цьомкан­ня, гор­ли­цi тур­ко­чуть жур­ли­ву пiс­ню, лi­со­вi кiш­ки перегуку­ються, зо­зу­ля кує лi­та, го­роб­цi не­са­мо­ви­то жи­ру­ю­ть, а со­лов'ї роз­ля­га­ються на увесь лiс за­лив­ним щебет­анням. Зда­ле­ка чується - кле­ко­че орел, ло­по­тить своїм но­сом бу­шель, со­ва стог­не бо­же­вiльним ре­го­том, кря­че во­рон; а кiб­цi, мов ме­те­ли­ки, в'ються по­над гiл­лям, ви­пис­ку­ючи жа­лiб­но-го­лод­ну пiс­ню… Лiс го­мо­нить, мов жи­вий, на ти­ся­чу ла­дiв, на ти­ся­чу го­ло­сiв.


Весела, чу­до­ва мiс­ци­на! Кра­щої i прик­лад­нi­шої наз­ви, як Ве­се­лий Кут, не мож­на бу­ло при­га­да­ти їй. Ко­лись княжесь­ке гнiз­до, в кот­ро­му ви­го­ду­ва­лось i ви­ле­тi­ло в свiт чи­ма­ло но­вих кня­зiв, з крi­пацькою во­лею по­ча­ло осуватися­ - пус­тi­ти. Ста­рий Ба­ра­тов, скле­пив­ши свої ус­та i очi, ки­нув йо­го на утi­ху мо­ло­дих си­нiв, кот­рi i сi­ли i па­ли у сто­ли­цях. Ти­хий прос­тiр i не­за­мут­на ти­ша, вид­но, не ду­же-то тяг­ли до се­бе мо­ло­дих ба­ра­ти­нят, i во­ни, по­хо­вав­ши батька, роз­летiлися швид­ко ту­ди, звiд­ки зно­ву при­ли­ну­ли. Ве­се­лий Кут оси­ро­тiв. Без дог­ля­ду, без при­зо­ру по­чав пус­тi­ти та осу­ва­ти­ся. Ко­лись би­тi ка­ме­нем та ус­те­ле­нi пiсочк­ом сте­жечки по­за­рос­та­ли спо­ри­шем; пе­ред па­ла­цом, де штуч­ни­м­и круж­ка­ми розс­ти­ла­ли­ся ще штуч­нi­шi квiт­ки, по­рiс бу­р'ян та чор­но­биль, заг­ля­да­ючи у дзер­ка­ле­вi вiк­на па­ла­цу, з по­ло­ви­ни пе­ре­би­тi. Не­по­го­да, до­щi та вiт­ри буй­нi пош­пу­чу­ва­ли са­мий па­лац; оз­на­ка давньої роз­ко­шi та крi­пацько­го ли­ха, сто­яв вiн на го­рi та ля­кав дi­тей з сло­бо­ди своїм стра­шен­ним ви­дом. Уно­чi со­ви та си­чi пок­ри­ку­ва­ли у йо­му на всю око­ли­цю, а лю­ди ка­за­ли - то ку­цi, мiж ни­ми за­хо­ди­ли стра­шен­нi пе­ре­ка­зи про чор­то­ви­ну, вiдьом, во­вкулакiв та дру­гу не­чисть.


Не зля­кав­ся всього то­го Ко­лiс­ник, ку­пу­ючи Ве­се­лий Кут у Ба­ра­то­вих. Прав­ду ка­жу­чи, йо­го ва­бив не роз­кiш­ний па­лац, а сто­лiт­нi ду­би в лi­сi, кот­рi вiн мав по­вер­ну­ти на зем­ську пот­ре­бу i тим оку­пи­ти тi п'ятсот де­ся­тин по­ля, кот­рi навк­ру­ги об­ля­га­ли дво­ри­ще. "Маєток стоє трид­цять ти­сяч, - ду­мав вiн. - Зем­ля там доб­ра, ро­дю­ча. Зем­ля те­пер в цi­нi - по п'ятде­сят кар­бо­ван­цiв де­ся­ти­ну не ку­пиш, а ко­ли й по п'ятде­сят, то са­ма зем­ля двад­цять п'ять ти­сяч. На лiс та дво­ри­ще п'ять ти­сяч зос­тається. З од­но­го па­ла­цу, ко­ли йо­го ро­зiб­ра­ти, цег­ли ти­сяч на три дiс­та­неш, а крiм же йо­го ха­та для уп­ра­ви­те­ля зов­сiм ще но­ва, кух­нi, ко­нюш­нi, теп­лицi, ко­мо­ри, i все те ка­мiн­не… Лiс iде за дур­ни­цю. А за йо­го, ко­ли тiльки з ро­зу­мом про­да­ва­ти, не двад­цять вибе­реш. Дiс­тається маєток в де­сять. Це по двад­цять руб­лiв де­сятина. Дiй йо­го чес­тi!" - крик­нув з ра­до­щiв Ко­лiс­ник i не по­бо­яв­ся зап­ла­ти­ти Ба­ра­то­ву за Ве­се­лий Кут земськi гро­шi. Вiн бо­яв­ся тiльки од­но­го, щоб не обп­лу­та­ли, бу­ва, во­роги йо­го на земсько­му з'їздi. По­го­вiр про ту куп­лю все рiс та ши­рив­ся. Всi кри­ча­ли: он як з земськи­ми гро­ши­ма ши­кують. Ко­лiс­ник не раз тяж­ко та важ­ко за­ду­му­вав­ся. Те­пер, ко­ли з'їзд ми­нув бла­го­по­луч­но, ко­ли, дя­ку­ючи обi­до­вi та Хрис­тi, Ло­ша­ков не за­мо­вив сло­ва про ту куп­лю, Колiс­ник зно­ву ожив, на­че на бi­лий свiт на­ро­див­ся.


- Моя пта­шеч­ко ка­на­роч­ко, - ла­щив­ся вiн до Хрис­тi. - Дi­ждемо лi­та, я те­бе у та­ку сто­ро­ну за­ве­зу, у яку то­бi i не сни­ло­ся. При­га­дай тiльки: оце то­бi го­ра, на го­рi у гу­ща­ви­нi сад­ка ха­та, по один бiк пiд го­рою став, по дру­гий - лiс. Лiс - як бiр, прос­то­рий та буй­ний. Ув од­нiй льолi, а то i голiсiнь­ка­ бi­гай по йо­му - нiх­то те­бе

1 ... 116 117 118 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"