Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Давній порядок і Революція, Алексіс де Токвіль 📚 - Українською

Читати книгу - "Давній порядок і Революція, Алексіс де Токвіль"

451
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Давній порядок і Революція" автора Алексіс де Токвіль. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 11 12 13 ... 74
Перейти на сторінку:
і від неї виходить рух, що надається всьому. Проте вона не має власної юрисдикції. Все вирішує сам король, навіть якщо рада виносить присуди. Навіть вершачи правосуддя, члени ради є простими «виразниками думок», як висловлюється в одному із своїх подань парламент.

Ця рада складається зовсім не з вельмож, а з людей пересічного й низького походження, з інтендантів та інших осіб, які набули досвід у діловій практиці,— і всіх її членів можуть усунути з посади.



Діє вона, звичайно, скромно й без галасу, завше виказуючи менше претензій, ніж могутності. Тому сама собою вона позбавлена будь-якого блиску, або, достоту кажучи, вона зникає в блиску трону, до якого близька; вона така могутня, що дотична до всього, й водночас така непомітна, що історія насилу завважує її.



Достоту так само, як уся адміністрація країни спрямовується однією колегією, керівництво внутрішніми справами майже цілком віддане під опіку одного агента — генерального контролера.



Розгорнувши будь-який альманах давнього порядку, ви знайдете в ньому свідчення про те, що кожна провінція мала свого особливого міністра. Але хто вивчає адміністрацію за документами її справ, той невдовзі помітить, що міністрові провінції надавалися тільки нечисленні й другорядні приводи для діяльності. Звичайний плин справ спрямовує генеральний контролер. Цей останній поступово зосереджує в себе всі справи, за яких виникають грошові питання, тобто майже всю державну адміністрацію. Він виступає послідовно в ролі міністра фінансів, міністра внутрішніх справ, міністра громадських робіт та міністра торгівлі.



Так само як у Парижі центральна адміністрація має, власне, одного тільки агента, вона має лише по одному агенту в кожній провінції. В XVII столітті ще трапляються великі шляхтичі, які називаються губернаторами провінцій. Це — давні, часто-густо спадкові представники королівської влади феодального періоду, їм ще віддають пошану, але вони вже зовсім не мають влади. Справжня урядова влада цілком належить інтендантові.



Це — людина незаможного походження, завше чужа в провінції, молода й така, що тільки-но починає свою кар'єру. Інтендант виконує свої повноваження не за правом обрання, народження чи купівлі посад: його призначив уряд із числа молодших членів королівської влади й будь-коли його можуть позбавити посади. Віддалік від цієї колегії він є її представником, і ось чому тогочасною адміністративною мовою його називають місцевим комісаром ради. В його руках зосереджуються всі повноваження, які має сама рада; всіх їх він виконує в першій інстанції. Так само як і ця рада, він водночас є адміністратором і суддею. Інтендант має взаємовідносини з усіма міністрами; в провінції він — єдиний утілювач усіх їхніх бажань.



Нижче за нього, і за його призначенням, у кожній окрузі стоїть урядник — субделегат. Інтендант — це, звичайно, новоявлений шляхтич; субделегат — завше різночинець. Проте він репрезентує всю сукупність уряду в маленькій, довіреній йому окрузі, як інтендант — у цілій губернії. Він підлягає інтендантові так само, як цей останній — міністрові.



Маркіз д'Аржансон розповідає в своїх мемуарах, що якось Лоу йому сказав: «Ніколи не повірив би тому, що я побачив, коли був контролером фінансів. Знайте, що французьке королівство керується тридцятьма інтендантами. У вас нема ні парламенту, ні штатів, ні губернаторів: від тридцяти рекетмейстерів, призначених на чолі провінцій, залежить щастя чи нещастя цих провінцій, їхній добробут чи злидні».



Ці урядники, які мали таку могутність, проте, затьмарювалися залишками старої феодальної аристократії й буцімто зникали в сяйві, яке ще оточувало її. Ось чому навіть тоді вони ледь були помітні, хоча їхня рука вже відчувалася скрізь. У спільноті шляхтичі мали над ними перевагу вельможності, багатства й пошани, завше пов'язаної із старовиною. В уряді шляхетство оточувало монарха й складало його двір, воно командувало флотом і очолювало військо; одне слово, воно робило те, що найбільше впадає в око сучасникам і надто часто привертає до себе погляди нащадків. Запропонувати вельможі обійняти посаду інтенданта означало б образити його; найубогіший природжений шляхтич у більшості випадків з огидою відмовився б від цієї посади. На його думку, інтенданти — люди, які втерлися в уряд, вискочні, призначені начальниками над городянами та селянами, а врешті, зовсім жалюгідні людці. Одначе ці люди керували Францією, як сказав Лоу і як ми побачимо це далі.



Почнемо з податкового права, яке, певною мірою, має в собі всі інші права.



Відомо, що частина податків здавалася на відкуп; щодо цієї частини в угоді з фінансовими компаніями вступала королівська рада; вона виробляла умови контракту й визначала спосіб вирахування. Решта податків, як, наприклад, подушне, поголовне і п'ятипроцентний збір, що їх встановлювали й збирали безпосередньо самі агенти центральної влади або це робив хтось інший під їхнім невсипущим контролем.



Королівська рада щороку негласним чином встановлювала обсяг подушного й численних додаткових до нього зборів, а також розкладку його між окремими провінціями. Отже, подушне рік у рік зростало без будь-яких попереджень і без галасу.



А що подушне було податком старим, то його розкладка та збір колись доручалися місцевим агентам, які більш-менш були незалежні від уряду й виконували свої повноваження за правом народження, обрання або внаслідок купівлі посади. Такими агентами були: вельможа, парафіяльний збирач, скарбники Франції та виборні. Ці види влади ще існували в XVIII столітті; але одні з них зовсім перестали збирати подушне, інші ж, якщо й збирали, то їхня роль при цьому була вельми другорядна й цілком підпорядкована. Навіть тут уся влада перебувала в руках інтенданта та його агентів: справді, він сам розкладав подушне між парафіями, керував збирачами й наглядав за ними, дозволяв відстрочки та полегкості.



А що інші податки, як, наприклад, поголівні, то стосовно них урядові не могли стати на перешкоді старі політичні сили; тут він діяв самостійно, без жодного втручання з боку тих, ким він керував. Генеральний контролер, інтендант та королівська рада визначали обсяг кожної частки.



Від грошей перейдімо до людей.



Іноді дивуються з приводу того, що французи так терпляче несли на собі іго воєнних наборів у добу Революції й згодом; але слід добре пам'ятати, що їх до цього привчили з давніх-давен. Рекрутству передувало народне ополчення, повинність куди важча, хоча й вимагала менших контингентів. Час від часу сільську молодь примушували тягти жереб і брали з її середовища певну кількість солдатів, які складали полки міліції, де служба тривала шість років.



А що ополчення було порівняно новою інституцією, то жодна з середньовічних політичних сил не мала до нього стосунку; все було доручено виключно агентам центральної влади. Рада

1 ... 11 12 13 ... 74
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Давній порядок і Революція, Алексіс де Токвіль», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Давній порядок і Революція, Алексіс де Токвіль"