Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Зібрання творів у семи томах. Том 6. Духовна проза, Микола Васильович Гоголь 📚 - Українською

Читати книгу - "Зібрання творів у семи томах. Том 6. Духовна проза, Микола Васильович Гоголь"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Зібрання творів у семи томах. Том 6. Духовна проза" автора Микола Васильович Гоголь. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Езотерика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 121 122
Перейти на сторінку:
Ін. 19: 34).

220

* Дискос (гр. δίσκος — кругла тарілка) — металева, золота або позолочена та­рілка з підставкою, на якій священик під час проскомідії укладає вирізані час­точки просфори.

221

* …Богоотців Йоакима та Анни… (давньогр. Θεοπάτορες) — батьки Діви Марії, матері Ісуса Христа.

222

* Василій Великий — Святий Василій (329‒379), архієпископ Кесарії Каппадокійської в Малій Азії, один з отців церкви.

223

* Звіздиця — предмет церковного знаряддя у вигляді двох металевих хресто­подібно з’єднаних дуг, який ставлять на дискос над часточками хліба; симво­лізує Віфлеємську зірку.

224

* Ладан (гр. λήδανον, λάδανον) — висушений сік, ароматична смола, часточки якої, покладені на тліючий вогник, наповнюють приміщення пахо­щами: використовується при кадінні. Разом із золотом та смирною була при­несена волхвами як дари Ісусові.

225

* Смирна, миро (гр. Μύρρη) — благовонна смола мирового дерева; викорис­товувалася для виготовлення священної оливи, якою помазували пророків, бальзамували померлих, додавали в напій засудженим на смерть для полег­шення страждань. Була дарована новонародженому Месії як Чоловікові, Кот­рому судилось померти на хресті.

226

* Відпуст — слова священика, якими він завершує службу, благословляючи молільників на вихід з храму.

227

* …до вищих горніх предметів. — Горній — це морально-піднесений, що перебуває у вишині (церк.-книжн., заст.).

228

* …трьома перстами… — Перст — палець на руці (заст., поет.).

229

* Амінь (давньогр. αμήν — так справді є) — прикінцева формула у молитвах та псалмах, що має підтверджувати істинність промовлених слів.

230

* Амвон (гр. Άμβων — підвищення) — спеціальна споруда перед святими дверима (Царськими вратами), призначена для читання Святого Письма, співу, виголошення проповідей.

231

* Оголошені, оглашенні — особи, які під проводом катехита наставлялися в основах християнства і готувалися до таїнства хрещення. Вони могли брати участь у літургії оголошених (або літургії слова), але відразу після єктенії за оголошених на заклик диякона: «Оголошені, вийдіть!» — повинні були зали­шити храм.

232

* Єктенія (гр. Εκτενής — розповсюдження) — низка молитов, які чи­тають диякон або священик при кожному богослужінні від імені віруючих; містять прохання і звернення до Бога. На кожне виголошене прохання вірні відповідають: «Господи, помилуй» або «Тобі, Господи». Найбільш уживаних єктеній п’ять: 1. Велика, або Мирна, єктенія, що починається словами: «В ми­рі Господеві помолімося» і має багато прохань. 2. Мала єктенія — скорочений варіант Великої, що починається словами: «Ще й ще в мирі Господеві помо­лімося» і має два прохання. 3. Посилена (сугуба), або Єктенія усильного бла­гання, що починається словами: «Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимося Тобі, вислухай і помилуй». На кожне прохання хор відповідає три­разовим «Господи, помилуй», тому єктенія і називається посиленою. 4. Блага­льна, або Прохальна, єктенія, що починається словами: «Доповнімо молитву нашу Господеві». 5. Єктенія за спочилих, або Заупокійна, складається з про­хань до Господа, щоб Він упокоїв у Царстві Небесному душі померлих, прос­тивши їм усі гріхи. Ці та інші єктенії закінчуються виголосом священика на прославу Пресвятої Трійці.

233

* Антифон (гр. Αντίφωνας — який звучить у відповідь) — діалогічний спосіб почергового співу соліста й хору (або двох частин хору), що ніби відповідають один одному. У церкві почав уживатися з II ст.

234

* Крилас (гр. κλήρος — частина) — місце на підвищенні перед іконостасом для кліру, тобто співців і читців, а також осіб священного сану, які допома­гають при читанні й співі. Криласів завжди два — правий та лівий, відповідно до їхнього розташування перед вівтарем.

235

* Блаженства — Заповіді блаженства, вимовлені Ісусом Христом у Нагірній проповіді й представлені у Новому Завіті (Мт. 5: 3‒12; Лк. 6: 20‒23), складають основу християнського морального вчення.

236

* Алілуя (євр. — досл. хваліть Ях (Яг, Яхве, Єгову)) — молитовне хва­лебне слово, звернене до Бога. Українською часто перекладається як «Хваліть Господа» або «Хваліте Господа».

237

* Тропар (гр. Τροπάριον — наспів) — короткий молитовний спів на прославу Христа, Богородиці або святих.

238

* Апостол — богослужебна книга, що містить частину книг Нового Завіту: історію первісної Церкви, науку й дії Христових апостолів.

239

* Антимінс (гр. άντι — замість і лат. mensa — стіл) — чотирикутне льняне або шовкове полотно, на якому зображено покладання у гріб Ісуса Христа після зняття з хреста, а також чотирьох євангелістів, а всередині зашиті мощі святих; обов’язковий предмет при звершенні повної літургії.

240

* Воздух — більший покрівець, виготовлений з тієї ж тканини, що й ризи, яким священик покриває чашу й дискос на проскомідії.

241

* Кустодія (гр. κουστωδία, те саме лат. custodia) — сторожа, охорона, варта.

242

* Плащаниця (гр. Επιτάφιος) — плат великого розміру із зображенням тіла мертвого Ісуса Христа, знятого з хреста.

243

* Судар — плат, покрови і, зокрема, полотно, яким пов’язали голову Христа при покладанні у гріб.

244

* Символ Віри — короткий виклад засад християнського віровчення, що складається з дванадцяти членів, кожен з яких містить особливу істину, або догмат православної віри.

245

* Єлей (гр. έλαιον — олива) — церковнослов’янська назва оливи, яку з апостольських часів уживали при таїнстві хрещення та єлеопомазання для зцілення хворих; символізує благодать, радість, оживлення.

246

* Рипіда (гр. ριπιδιον — опахало, віяло) — своєрідне богослужбове знаряддя у вигляді металевого або дерев’яного кола, ромба чи зірки з образом серафи­ма, що прикріплений до довгої ручки.

247

* Саваоф (івр. — досл. Господь Військ) — один з епітетів Бога в юдей­ській та християнській традиціях, в якому акцентується Його всемогутність.

248

* Осанна (з гр. ώσαννά від давньоєвр. — допоможи ж!)

1 ... 121 122
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Зібрання творів у семи томах. Том 6. Духовна проза, Микола Васильович Гоголь», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Зібрання творів у семи томах. Том 6. Духовна проза, Микола Васильович Гоголь"