Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Морфій 📚 - Українською

Читати книгу - "Морфій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Морфій" автора Щепан Твардох. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 128 129 130 ... 147
Перейти на сторінку:
class="p1">Я трохи п’яний, і трохи хитаюся, і трохи несвіжий, але метрдотель має вже зо сто років досвіду, він дивиться на мене ідеально люб’язним поглядом, ідеально неуважним поглядом, неуважним лише до того, що не належить зауважувати.

— Guten Abend. Haben Sie freie Zimmer? Von Horn mein Name; das ist meine Ehefrau.[204]

Змірює мене поглядом, у якому прочитується ясний, терплячий докір: хто ж їде в готель без резервації? Це триває якусь хвилю, і ця хвиля очікування — то кара, так її треба розуміти, кара для мене за те, що я не зміг припильнувати, аби все відбулося так, як мало відбутися.

— Aber natürlich[205], — нарешті відповідає. Жодного гортання книжок, жодних перевірок, жодних телефонів. Зрештою, я маю мундир, німецький офіцерський мундир, тобто маю гроші, скоріш за все маю гроші, найбезпечніше припустити, що я маю гроші, тим паче що зі мною жінка.

Я зауважую, що хочу номер, у якому будуть дві окремі спальні; звісно. Чи подати вечерю? Я голодний, голодний пекельно, розпалений голодом іще й через алкоголь у порожньому шлунку, але Дзідзя заперечує.

Тож поїмо в місті, раз вона так сказала, поїмо в місті, ґарсон занесе багаж, звісно, я трохи переживаю за автомат у багажнику. Тож ми йдемо до кімнати, апартаментів, веде нас маленький чоловічок у лівреї, найкращі апартаменти, на другому поверсі, даю чоловічкові долар, вікна апартаментів виходять на Дунай і на міст Франца-Йосифа.

Двері за нами зачиняються тихо, всередині масивні, позбавлені смаку меблі, великі вікна, важкі штори, пухкі дивани, і висока стеля, і двері до спалень, і електрична люстра з численними кришталевими скельцями, і на жодному ані пилинки. Ото готель.

Дзідзя впала на канапу, не знімаючи ні плаща, ні чобіт. Хтось постукав до кімнати, я відчинив — ґарсон приніс наші торби й валізи. Я дав йому долар, він подякував німецькою і зник.

— Я освіжуся, перевдягнуся, і можемо йти, — несміливо сказав я.

— Йди, йди… — махнула рукою Дзідзя.

Я й пішов. Зателефонував консьєржу, наказав, щоб напрасували мені смокінг і сорочку, а ще начистили черевики, лакей уже за три хвилини прибіг по все, а я до ванної і у ванні заснув.

— Ну давай, вилазь, голись і вдягайся, я ще сьогодні хочу кудись вийти, а вже двадцять друга, — сказала Дзідзя, а я думав, що то сон, але то був не сон. Стояла у ванній лише в білизні, я виліз із води, затуляючи пах. Вона засміялась і вийшла. Я вийшов із ванної. Мені боліла голова; зазирнув до шафки за дзеркалом і безпомильно знайшов там аспірин, з’їв дві таблетки, запив водою з крана.

Душ, холодний, аби прокинутися, теплий, аби зігрітися. Гоління, милий Боже, в теплій воді, в яскравому світлі, все як треба, гаряча вода, олійка, піна, акуратно з волоссям, знову піна, під волосся, холодна вода, бальзам. Уже готовий одяг лежав на ліжку в моїй спальні, отож свіжа білизна, біла сорочка з охайним комірцем, перламутрові біжутерійні ґудзики, смокінг. Зав’язування метелика. Одеколон. Дивлюся в дзеркало: це я. Оце я.

Виходжу до салону. Дзідзя вже чекає, елегантна, скромна, вродлива і бридка водночас, без віку, скільки їй років, двадцять п’ять чи сорок два? У сукні нижче від колін, кольору дуже темного бургундського. Немає війни, жодної війни, якої війни.

— А в цьому ти тямиш, Константи, — каже з визнанням, дивлячись на мене. — Ніби народився в костюмі.

Виходимо. Я не беру плаща, дорожній плащ, який я взяв, не пасує до смокінга, тому прошу портьє, щоб він викликав таксі, питаю в Дзідзі адресу, а потім невміло намагаюся повторити її таксистові, таксист лагідно погоджується, і їдемо, то недовго, навколо пагорба Ґеллерта, під будський замок на будському пагорбі їдемо, його добре видно, бо він теж ілюмінований, немає війни, жодної війни немає, я вже поміняв трохи доларів у готелі, тому плачу пенґе, висідаємо.

— Це тут, — каже Дзідзя.

Маленька табличка, Борозо, зелені двері. Інтер’єр тут не для смокінга, але й такий, у якому смокінг не дуже виділяється. Я можу собі бути в смокінгу, хоча поруч сидять робітники, вусаті, світловолосі, перехиляють чергові склянки білого вина, нічого не кажуть, мовчать. Поруч сидять кілька порядно вдягнених інтелігентів, дехто з них схожий на жидів, може, вони й жиди, також п’ють, їдять якийсь паштет, ще далі знову робітники, а може, кур’єри, щось таке, а ще далі двоє чоловіків у фраках, перекушують тонко покраяним салом і попивають прозорий трунок з маленьких келишків, я не знаю угорських звичаїв, але знаю, що вони роблять, бо й сам не раз так робив, вони весело заправляються в простій забігайлівці, потім підуть у заклади кришталеві, люстряні, на золочені підлоги, бо так краще, здоровіше, веселіше.

Сідаємо за довгий, дебелий стіл, за стіл із грубого дубу.

Я дуже втомлений, щойно зараз це до мене доходить. Я не впав, я їв дивні пігулки, пив коньячок, мало не цілу фляжку, як виявилося, а ще я дуже голодний, і мені паморочиться в голові, але Дзідзя вже замовляє в люб’язного кельнера з напомадженими вусами і з волоссям теж напомадженим і в фартушку, Дзідзя замовляє: печінковий паштет, сало з паприкою і сіллю, хліб зі смальцем і червоне вино. Ніхто не звертає на нас більшої уваги, побачено, що ми ввійшли, що сіли, що замовили, та й усе, нічого більше, бо що ж тут більше, а проте дивно, і достаток тутешній дивний і гарний, тож наливають, накладають і приносять.

Така гарна копиця грубих скиб хліба зі смальцем, прикритого шматками цибулі та посипаного паприкою. Такий гарний шмат сала на тарелі з гострим ножем, дві плястерки вже відкраяні, чудове сало, в жовтій білості жиру ледве видно тоненький рожевий прошарок, яке ж гарне сало!

І сіро-бурий паштет пахне печінкою і петрушкою, до нього накраяний скибочками білий хліб і вино у склянках.

— Тут міряють на децилітри. Маємо по одному, але одним не закінчимо, правда ж, Константи?

Не закінчимо, але вино потім; зараз треба їсти, який же я голодний! Розмащую паштет на хліб, вгризаюся, який же він смачний, печінковий, відчутно алкоголь, тобто заправлений чимось добрим, горіхівкою, бо й горіхова нотка є, і заїдаю і запиваю і плястерку солонини і хліба зі смальцем.

А Дзідзя тримає фасон за мною, геть не зважає на поради поета Байрона, що жінка зовсім не повинна їсти, щонайбільше креветки і фужер шампанського; ні, Дзідзя їсть за двох, а коли вкушений шматок цибулі, який вона одразу не перекусила, підскакує і червоним порошком

1 ... 128 129 130 ... 147
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Морфій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Морфій"