Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Сини змієногої богині 📚 - Українською

Читати книгу - "Сини змієногої богині"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сини змієногої богині" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 128 129 130 ... 274
Перейти на сторінку:
Археологічна комісія доручила здійснювати «своему младшему члену», Івану Єгоровичу Забєліну.

Тому Забєліну, котрий…

Це сьогодні Івана Єгоровича титулують в Росії «одним из крупнейших представителей русской археологии ХІХ в.», а тоді, у 1862 році, він був усього лише археологом… самоуком. Простіше, диваком-оригіналом, любителем від археології, але не яким-небудь, а – неперевершеним (треба віддати йому належне), наділеним талантом від Бога. Проте він так і залишився археологом, який всі знання здобув самотужки. Родом був з бідної сім’ї дрібного чиновника казенної палати. Малому Іванку ледь виповнилося дев’ять років, як негадано помер батько, залишивши сім’ю на грані катастрофи. І все ж здібного хлопчика якось вдалося «приткнути» до Преображенського училища Московського приказу громадської опіки, де він і «пригрівся». До сімнадцяти років. На цьому грошова наука здібного юнака й завершилася. Про яке подальше навчання могла бути мова, як Іванові, сину Забєліна не було навіть за що жити, тож треба було заробляти. Не лише для себе, а й для сім’ї, котра ледве-ледве зводила кінці з кінцями. Юнак з безвиході і з «жаждой учения» поступає в Оружейну палату. Звичайнісіньким канцеляристом. Другого класу. На цілих двадцять два роки, протягом яких він за гроші до отупіння переписуватиме різні папери архівних справ.

Але талант є талант і, якщо він справжній, то ніде не загине. Справжній талант кинь у річку, а він все одно випірне. З рибиною в зубах. Так сталося і з Іваном Забєліним. Двадцять два роки в ранзі дрібного писарчука, переписуючи в палаті якісь там папери, він так затято займався історичними науками – після служби! – що невдовзі цей самоук стає визначним знавцем старожитностей! А до кінця життя канцелярист-писар Іван Забєлін, як прийнято вважати, лише «ціною власної праці» та самоосвіти стає одним із найбільших спеціалістів в галузі скіфської і слов’яно-руської археології та історії, досягнув – самоук! САМОУК!!! – високих учених звань, шани і всезагального визнання. Не маючи дипломів, жодного разу не переступивши поріг вузу в ранзі студента, канцелярист стає почесним доктором руської історії Київського університету, товаришем – спершу помічником, а потім заступником – голови управління московського історичного музею, одним із організаторів якого він був, головою імператорського Товариства історії та старожитностей російських, почесним академіком Російської академії наук, почесним членом багатьох учених товариств і нарешті – головне! – автором близько 200 наукових праць! Ось які у світі білому, у світі гомо сапієнса бувають самоуки! Якщо вони й справді гомо сапієнси. Себто люди розумні.

Але… Автор дещо, а може, й забагато – забіг наперед, бо тоді, у році 1862-му, на Нікопольщину за дорученням Археологічної комісії міністерства двору прибув усього лише молодший (хоч уже й мав 42 роки власного життя) член названої комісії, нікому до того невідомий – археології та історії теж – Забєлін. Але в нього, попри все, була одна з найбільших переваг – головна! – що його призначили на розкопки в Малоросію: він був росіянином. Чистокровним, який стояв на імперських позиціях, твердо відстоюючи у всьому пріоритет і виключне право росіян «на занимаемых ими территориях». В часи Російської імперії Романових, у складі якої більше трьох сотень років перебувала Україна, кургани на її території («занимаемые Россией»!) могли розкопувати лише етнічні – владні й провладні – росіяни, і всі скарби – а це скарби світового значення, – видобуті з українських, сиріч малоросійських, земель як трофеї забиралися в Росію. В обхід Києва, на який в імперії ніхто й уваги не звертав – така доля всіх колоніальних держав. Не обминула вона й тодішню Україну – в Петербург, в Ермітаж відвозили все видобуте з українських земель. Така практика продовжувалася ще й за часів іншої російської імперії – під червоними прапорами, коли теж до Москви плавом пливли українські скарби!


То був другий приїзд Забєліна на Україну (для нього, як істинного русака, – у Малоросію). Вперше він з’явився на Нікопольщині кількома роками раніше – для попереднього огляду Товстої Могили, але розкопкам тоді завадила Кримська війна 1853 – 56 років, що її затіяла його царська батьківщина проти коаліції держав у складі Великобританії, Франції, Туреччини і Сардинії – за зміцнення позицій на Близькому Сході, коли та бездарна війна потоптом пройшлася по Кримському півострову й частково по південній Україні і яку один відомий вождь затаврував як війну, яка показала «гнилість і безсилля кріпосної Росії».

Востаннє перед розкопками канцелярист Оружейної палати і за сумісництвом член (молодший) Археологічної комісії побував на півдні України у 1859 році, а через три роки на основі його звіту комісія доручила саме йому провести розкопки Чортомлицького кургану і саме йому видала офіційний дозвіл – відкритий лист. І дні знаменитого кургану, який простояв в українських степах не одну тисячу літ, стали вже ліченими.

Приїхав Іван Єгорович не з порожніми руками: на розкопки міністерство імператорського двору виділило чималу як на той час суму: 5000 рублів! Тож обмежень в коштах Іван Єгорович не знав, і це теж прискорило загибель кургану, адже молодший член Археологічної комісії зразу ж найняв 25 грабарів з кінними возами, а через пару-другу днів їх у нього вже нараховувалося 86! І кожний з кінною підводою (інакших не брали, хіба що трохи на роль підпомогачів), і все на кургані й біля нього заворушилося розтривоженим мурашником.

Із донесень І. Є. Забєліна Археологічній комісії міністерства двору:

«Работы очень трудные. Лошади часто скатываются кубарем с крутизны (не забуваймо, висота кургану зіставна з нинішніми шести-семиповерховими будинками!) или скользят вниз на задних ногах».

Навіть неспеціалісту із земляних робіт стало ясно, що за рік з роботою не впоратись – занадто потужний курган нагорнули скіфи, не відаючи, що далеким їхнім нащадкам його доведеться колись розкопувати! За перші півтора місяці роботи буде вийнято 2187 кубічних сажнів ґрунту – себто більше 17 тисяч кубометрів, але кінця задуманому і не видно було!

Із донесень І. Є. Забєліна Археологічній комісії міністерства двору із
1 ... 128 129 130 ... 274
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сини змієногої богині», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сини змієногої богині"