Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

282
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 129 130 131 ... 168
Перейти на сторінку:
гля­ну­ла - на во­ро­тах сто­яла Гор­пи­на. "Eгe, - поду­мала во­на. - Так се он ку­ди ме­не ба­ба за­вез­ла. Пев­но, знає, бi­со­ва вiдьма, хто я, та тiльки вдає так…" I Хрис­тя прик­ро по­ди­ви­ла­ся на Ориш­ку.

Кравченко на­чав при­вер­та­ти до дво­ру.


- У двiр, у двiр заїздiть, - роз­чи­ня­ючи во­ро­та, ка­же Гор­пи­на. - Спа­си­бi вам, ба­бу­сю, ви i пан­ноч­ку за­вез­ли. А я ду­мала, пан­ноч­ка гор­дi, не схо­тять зай­ти у прос­ту ха­ту.


- Та як се у нас пан­ноч­ка, то дай їй, гос­по­ди, усього до­брого. З то­го ча­су, як во­ни приїха­ли до нас, то в ме­не i свiт ув очах пiд­няв­ся, - од­ка­зує Ориш­ка, злi­за­ючи з во­за.


Не вспi­ла Хрис­тя со­бi стриб­ну­ти, як Гор­пи­на пiд­бiг­ла до неї i цмок­ну­ла у ру­ку. Хрис­тя, як огонь, за­па­ла­ла.


- Здрастуйте… не цi­луй­те… на­що ви цi­луєте? - сором'я­з­ли­в­о од­ка­за­ла во­на, хо­ва­ючи на­зад ру­ки.


- Просимо ж у ха­ту. Там за ва­ми, ба­бу­сю, Прi­ся ску­чає. Той раз як бу­ли, по­ма­ни­ли її буб­лич­ка­ми, а те­пер во­на все до­пи­тується: "Ко­ли та й ко­ли, ма­мо, ба­бу­ся ще приїдуть?"


- Отак же! А в ме­не на сей раз i гос­тин­ця нi­яко­го не­має, - од­ка­зує Ориш­ка, пе­рес­ту­па­ючи по­рiг.


Уступили у ха­ту. Ни­зенька во­на, не­ве­лич­ка, за­те рiв­но по­ма­за­на, гла­денько ви­бi­ле­на, че­люс­тi у пе­чi i вiк­на обве­денi кру­гом жов­тою гли­ною; стiл у кут­ку бi­ля бож­ни­цi по­критий бi­лою ска­тер­ти­ною, ла­ви кру­гом ха­ти вист­ру­га­нi, ви­ша­ру­ва­нi, на­че з вос­ку, жов­тi­ють; до­лiв­ка пi­соч­ком при­сипана. Вид­но, щи­ро ха­зяй­ськi ру­ки хо­ди­ли ко­ло сього не­величкого гнiз­да.


- Бабуся! Ба­бу­ся приїха­ли! - ра­до скрик­ну­ла дiв­чин­ка лiт се­ми, пiд­бi­га­ючи до ба­би i да­ючи їй чо­лом. За нею п'я­тилiтнiй хлоп­чик ка­ча­ном при­ко­тив­ся, а да­лi з по­лу зсу­нувся i, пе­ре­ва­лю­ючись з бо­ку на бiк, як ут­ка, ко­по­тiв дру­гий, мен­ший, гу­ка­ючи нет­вер­дим язи­ком: "Ба! ма!", i всi опа­ли ба­бу. У ха­тi пiд­няв­ся гар­ми­дер. Дiт­во­ра од­но по­перед дру­го­го пос­пi­ша­ло пе­ред ба­бою то сим, то тим по­хвалитися, а пис­кун, див­ля­чись на сест­ру та бра­та, ухопи­вся, як реп'ях, за ба­бин ха­лат, вис­та­вив своє свi­же лич­ко та, знай, по­гу­кує: "Ба! ма!"


- Дiточки ж мої! Го­луб'ятка! Не спо­дi­ва­ла­ся ж я до вас за­вi­та­ти сьогод­нi, то й гос­тин­ця не при­нес­ла.


- Ось на­те вам гос­тин­ця! - ска­за­ла Хрис­тя, по­да­ючи про­скуру. Дiт­во­ра, див­ля­чись на нез­най­ому пан­ну, насторочи­лась якось.


- Чому ж ви не бе­ре­те? - спи­та­ла ма­ти. - Бач, пан­ноч­ка яко­го гос­тин­ця при­вез­ла! Бе­рiть та дя­куй­те пан­ноч­цi.


Дiвчинка пер­ша нес­мi­ло пi­дiй­шла до Хрис­тi i по­цi­лу­ва­ла у ру­ку, за нею хлоп­чик, а най­мен­ший так i ки­нув­ся, так i вхо­пив­ся за чер­во­ну спiд­ни­цю, пiд­няв­ши уго­ру од­ну нiж­ку, на­мi­ря­ючись, вид­но, да­лi под­ра­тись.


Христя ухо­пи­ла йо­го пiд ру­ки i пiд­ня­ла ви­ще своєї голо­ви. Хлоп­чик зас­мi­яв­ся, вис­та­вив­ши ряд­ки своїх бi­лих зубе­нят. Очи­цi йо­го гра­ли, свi­же ли­ченько, як ягiд­ка, чер­вонi­ло. Хрис­тя, за­ми­лу­вав­шись, по­ча­ла йо­го гой­да­ти, то пiд­нi­ме ви­со­ко уго­ру, то спус­кає тро­хи не до­до­лу. Хлоп­чик ре­го­че, аж нi­же­ня­та­ми со­ва - та­ке йо­му лю­бе те гой­дан­ня.


- А що, Пет­ри­ку, а що! - утiш­но див­ля­чись на йо­го, ка­же Гор­пи­на. - Ще те­бе нiх­то так не гой­дав, як пан­ноч­ка гой­дав. Бач, як лi­та. Як пташ­ка та. Ку-ку-ку! ку-ку-ку! - з-за спи­ни Хрис­тi тi­шиться ма­ти. А Хрис­тя аж са­ма розчер­во­нiлася та, знай, гой­дає.


- Буде, пан­ноч­ко, бу­де. А то вiн вас за­мо­ре. Нiв­ро­ку йо­му, важ­кий-та­ки. Та як вiзьмеш на ру­ки та по­по­дер­жиш, то й рук не чуєш, а то ж про­ти се­бе та­ко­го по­пiд­ки­да­ти.


Христя пус­ти­ла. Хлоп­чик, пос­то­яв­ши тро­хи, зно­ву кинув­ся до Хрис­тi.


- Петрусю! ажа-жа! - пос­ва­ри­ла­ся пальцем ма­ти. - То­бi тi­ль­ки дай при­вiд, то й не од­че­пиш­ся. Го­дi! Пус­ти панноч­ку. Про­сю вас за стiл по­сi­да­ти. Пет­ру­сю! Ко­му ка­жу, пус­ти! - крик­ну­ла Гор­пи­на на хлоп­ця, що, вче­пив­шись за спiд­ницю ру­ка­ми, ди­вив­ся чор­ни­ми оче­ня­та­ми то на ма­тiр, то на Хрис­тю.


- Ми ось ра­зом пi­де­мо, - ска­за­ла Хрис­тя, узяв­ши йо­го на ру­ки, i по­су­ну­ла­ся за стiл.


- У-у, страм ови­ще, ота­кий бец­ман на ру­ках гнiз­диться! - ска­за­ла з сер­цем Гор­пи­на.


- Доброго здо­ров'я! - при­вi­тав­ся Крав­чен­ко, увi­хо­дя­чи у ха­ту. Гор­пи­на i йо­го поп­ро­си­ла сi­да­ти.


- А що ж се Фе­до­ра до­сi не­має? - спи­та­ла ба­ба, усаджу­ючись бi­ля Хрис­тi, кот­ра чу­ки­ка­ла на ко­лi­нах Пет­ру­ся.


- Не знаю. Вiн по­ви­нен би i прий­ти за­раз. Чи не за­вер­нув, бу­ва, до батька.


- А що, i до­сi не по­мог­ло­ся?


- Дурiє, як i ду­рiв… I сiв, i пав у тiї чор­ної ма­ри­мон­ди.


- Ти ж ка­за­ла йо­му?


- Що ж я йо­му бу­ду ка­за­ти? Все рiв­но не пос­лу­ха, ще ска­же, чо­го не в своє дi­ло мi­ша­юся. Фе­дiр ка­зав.


- Ну?


- Ну, i звiс­но що. "Ви, - ка­же, - все так; ме­не i тро­хи не по­важаєте, не то що за батька не прий­маєте, а все на мою ху­добу ди­ви­тесь. Як­би чорт ста­рий ско­рi­ше очi зак­рив та за­гарбати йо­го ху­до­бу. Не бу­де, - ка­же, - сього, чу­жо­му вiд­дам, та зна­ти­му, що бу­де хоч ду­шу по­ми­на­ти, а свої - хай як хо­тять".


- Отаке! А ти ж ска­за­ла б: ото ж уну­ки не чиї, а тво­го ж си­на дi­ти. На їх пог­лянь. Та й на си­на по­ди­ви­ти­ся: ду­же вiн ба­га­то, но­ся­чи за по­пом ка­дильни­цю, за­ро­бить? Хоч би ж уже зем­лю вiд­дав, все рiв­но сам нiк­чем­ний бi­ля неї хо­ди­ти.


- Так! Зем­лю вiн вiд­дасть. А ме­нi, ка­же, з чо­го жи­ти?


- А гро­шей ста­ра со­ба­ка ма­ло на­хо­ва­ла? - скрик­ну­ла, виз­вiрившись, Ориш­ка.


- Були ко­лись гро­шi, - спо­кiй­но од­ка­за­ла Гор­пи­на.


- Та що?


- Та в скри­ню до Ївги пе­рей­шли. Обiй­шла ста­ро­го, отак кру­гом i обп­лу­та­ла. Смiється з йо­го, з мо­лод­ши­ми по шин­ках шляється, а вiн i не ба­чить. Я вже їй ка­за­ла: ми ж ко­лись дi­ву­ва­ли умiс­тi. Ти б, ка­жу, Ївго, хоч бо­га по­бо­яла­ся над ста­рим отак глу­зу­ва­ти. А во­на п'яненька бу­ла: "Уже, - ка­же, - до бо­га те­пер ла­зи­ти, як чорт не по­мiг". Який, пи­таю, чорт? "Не знаєш, - ка­же, - який? То по­пи­тай своєї дя­дини. Ду­маєш, - ка­же, - не знаю, яке ви зiл­ля ва­ри­ли та чим ста­ро­го на­ку­рю­ва­ли. По­мог­ло? Ба­га­то ззя­ли з своїми ча­клами? Не ду­же я зля­ка­ла­ся твоєї дя­ди­ни, хоч во­на i вiдь­ма. Я й са­ма нав­чу ще, як вiдьми­ти". Ска­за­но, п'яна, то та­ке i вер­зе.


Баба, слу­ха­ючи те, аж по­зе­ле­нi­ла. Си­дить за сто­лом, ухо­пившись за ла­ву ру­ка­ми, та так важ­ко ди­ше, аж пи­щи­ки в неї в гру­дях гра­ють.


- Про ко­го се ви рiч ве­де­те? - спи­тав­ся Крав­чен­ко, дослу­хаючись до роз­мо­ви.


- Та… - мах­ну­ла Гор­пи­на ру­кою. - Про свек­ра, чо­ло­вi­че до­б­рий, ко­ли хоч зна­ти. Замїсть то­го, щоб на ста­рiсть грi­хи од­мо­лю­ва­ти, вiн з мо­ло­ди­цею

1 ... 129 130 131 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"