Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Чигиринський сотник 📚 - Українською

Читати книгу - "Чигиринський сотник"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чигиринський сотник" автора Леонід Григорович Кононович. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 133 134 135 ... 179
Перейти на сторінку:
умер ще маленьким… Бо як виросте, то треба буде з ним спадщиною ділитися, а князь не хоче!

— Ти ба! А я не таке чув…

— А що ти чув?

— Що це син його нешлюбний, которий дременув од батька у козаки! То князь хоче зловити його та нагаїв добрячих усипати… А тоді князем замість себе учинити.

— А Міхала куди діне? Той же ж у нього законна дитина!

— А Міхал, кажуть, трохи того… кýку на мýню!

— Отсе так із тими дітлахами! Наплодиш їх, а тоді думай, що з ними робити… Нехай вони показяться!

Чутно було, як під’їхав ще один вершник.

— Нема? — поспитався він.

— Нема.

— Не втекти йому, — сказав козак, і Михась упізнав голос отамана. — Певне, отут у яру зачаївся… Як буде білий день, зловимо ми сього хлопця.

— А як дремене куди?

— А куди йому дременути? Хіба на той бік Удаю, але ж не перепливе, бо широко! А обабіч кляштора мочарища з такими багнами, що не перескочиш! Як сонце вигляне, всі сліди в степу будуть як на долоні!

— А й правда! — буркнув хтось із козаків. — Татар — і тих ми ловили, а вони ж хитрі мов лисиці!

— То гайда до кляштора… Перекусимо, чим Бог послав, та огня прикладемо запорожцю — може, скаже щось помічне!..

— Ото й правда!

Михась трохи посидів, наслухаючи, як віддаляється тупіт копит, а потім підвівся і почав помалу продиратися крізь хащі. Тільки тепер він утямив, у яку халепу влип: ні коня, ні оружжя, кругом степ, та ще й гоняться за ним козаки з польової сторожі,— а ті сліди вміють читати! Як зійде сонце, кожну зламану галузку побачать вони, кожну прим’яту травину! Та й далеко шукати його не треба — степ рівний мов стіл, то де ж він іще може сховатись, як не в яру? Як подумав теє малий козак, то знову мороз пішов йому по шкурі. Постояв трохи він, розважив усе, а тоді униз спустився і попрямував понад водою, що бігла на дні провалля до річки.

Отак він ішов помалу, аж стало вже видніше попереду і побачив Михась, що тече перед ним Удай, а на тому боці клубочиться імла над заплавою. І тоді долинули до нього якісь дивні голоси, а як прислухався, то почув малий козак, що хтось наче співає.

«Господе, твоя воля! — спинившись, подумав собі Михась. — А це ще що за напасть чигає на мене?»

Постояв він, іще наслухаючи і втямив, що чутно той спів попід берегом, із-за кручі, що височить о праву руч. Не довго думаючи, поліз він крутим глинястим схилом та й опинився нагорі. А там ліг у траву, поплазував на самісінький край урвиська і обережно глянув униз.

І аж рота роззявив од подиву!

Під кручею, в чистому річковому плесі, узявшись за руки, ходили кружком дівчата. У вінках були вони всі, коси розпущені, а що гарні, то як намальовані! Та не те було диво, що гарні, а те що й нитки на них не було — голісінькі всі були, як мати народила. Ото водять корогод, а одна стоїть посередині та й співає:

Оре, оре Голубонько, Оре, оре Кострубонько,—

а потім усі разом:

Я ж тебе не любила, Серпаників не носила, Серпаники продавала, Тобі тютюн купувала!

І знов позамовкали, а та дівка, що в колі, наспівує стиха:

Сіє, сіє Голубонько, Сіє, сіє Кострубонько,—

і знов застрибав корогод, і заголосив:

Я ж тебе не любила, Серпаників не носила, Серпаники продавала, Тобі тютюн
1 ... 133 134 135 ... 179
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чигиринський сотник», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чигиринський сотник"