Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя"

490
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя" автора Еріх Марія Ремарк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 135 136 137 ... 202
Перейти на сторінку:
цілому мосту. Знаєте, що це значить?

– Американці заскочили їх зненацька?

– Це значить, – мовив Берґер так обережно, наче йому здавалося, що він снить, – що Західний вал прорвано. Прорвали західну лінію оборони! Вони прорвалися! Вони тут!

– Це мусить бути армія, а не група парашутистів. Парашутисти приземлилися б на іншому березі Райну.

– Господи, а ми нічого не знали! Ми думали, що німці досі утримують частину Франції!

– Лео, читай іще раз, – сказав 509. – Треба впевнитися. За яке число ця новина? Є там десь дата?

Берґер запалив другий сірник.

– Згасіть світло! – миттю крикнув хтось.

Лєбенталь вже читав.

– Дата? – перебив 509.

Лєбенталь гарячково шукав число.

– 11 березня 1945 року.

– 11 березня 45-го, а зараз у нас що?

Ніхто точно не знав, чи це був кінець березня, чи початок квітня. У Малому таборі вони розівчилися рахувати. Але те, що 11 березня минуло давно, вони знали точно.

– Покажіть мені, швидше, – попросив 509.

Він, незважаючи на біль, переповз у куток, де тримали ковдру. Лєбенталь дав йому місце. 509 дивився на шматок паперу і читав. Невеличке коло майже згаслого сірника освітлювало лише заголовок.

– Берґере, швидко запали цигарку!

Берґер прикурив, стоячи на колінах.

– Нащо ти сюди приліз? – спитав він 509 і запхав йому до рота цигарку. Сірник згас.

– Дай мені той аркуш, – сказав 509 до Лєбенталя.

Лєбенталь віддав. 509 склав його і сховав у сорочку. Відчував його на своїй шкірі. А тоді затягнувся.

– Ось, передай далі.

– Хто там курить? – спитав чоловік, який дав сірники.

– Дійде і ваша черга, кожному по затяжці.

– Я не хочу курити, – занив Аммерс. – Я хочу цукру.

509 поповз назад на своє ліжко. Йому допомагали Берґер і Лєбенталь.

– Берґере, – врешті зашепотів він. – Тепер ти віриш?

– Вірю.

– Та історія з містом і бомбардуванням, я таки не помилився.

– Так.

– Лео, а ти?

– І я вірю.

– Ми вийдемо звідси… ми повинні…

– Завтра поговоримо, – перервав його Берґер. – А тепер спи.

509 ліг. Йому паморочилося в голові. Він думав, що це через тютюн. Маленька червона цяточка мандрувала бараком, прикрита руками.

– Давай, – сказав Берґер, – випий іще цукрової води.

509 пив.

– Збережи інші кусники, – прошепотів він.

– Не розчиняй їх. Обміняємо на їжу. Справжня їжа важливіша.

– Там є ще цигарки? – забурмотів хтось. – Давайте їх сюди!

– Нема більше, – відповів Берґер.

– Є! У вас є ще! Сюди давайте!

– Все, що принесли, – це для тих, хто був у бункері, для 509 і Бухера.

– Маячня! Принесли для всіх. Віддавай!

– Берґере, будь напоготові, – прошепотів 509. – Візьми кийок. Лео, і ти вважай! Нам треба обміняти цигарки на харчі.

– Я пильную.

Чутно було, як ветерани збиваються докупи. Люди пробиралися в темряві, падали, кляли, билися і кричали. Ті, хто залишився на лежанках, і собі здійняли лемент і колотнечу.

Берґер почекав трохи, а тоді крикнув:

– СС іде!

Штовханина, лемент, стогони, а за мить усе стихло.

– Не треба нам було курити, – сказав Лєбенталь.

– То точно. Ви сховали решту цигарок?

– Вже давно.

– Могли і ту першу заощадити, але коли таке стається…

509 раптом відчув, наскільки він виснажився.

– Бухере, – спитав він, – ти теж це чув?

– Так…

Запаморочення 509 сильнішало. «Перейшли через Райн, – думав він і відчував у легенях тютюновий дим. – Нещодавно вже було таке відчуття, але коли?» – силкувався згадати він. Дим, дим, що нахабно в’їдається, мучить, від нього не сховаєшся. Нойбауер, так, дим сигари, а він лежить на вологій долівці. Здавалося, це давно минуло. На мить його пронизав страх, потім усе розплилося і з’явився інший дим, дим міста, дим, якого не спиняв колючий дріт, дим міста, дим з Райну – і раптом він наче лежить на туманному лузі, а той все хилиться і хилиться, і ось уже все стало м’яким і ніжним, його огорнула темрява, вперше зовсім не страшна.

8

Вбиральня була переповнена скелетами. Зібралася довга черга, з якої закликали інших швидше робити свої справи. Частина тих, хто чекав, з болю качалася по землі. Ті, хто вже не міг чекати, злякано сиділи навпочіпки під стінами і випорожнювалися. Якийсь чоловік стояв, мов лелека, на одній нозі, рукою сперся на стіну барака і з відкритим ротом тупо дивився в нікуди. Постояв і впав мертвим. Часом таке траплялося: скелети, які вже заледве повзали, раптом натужно випростувались і, постоявши з порожніми очима, падали замертво. Наче це було їхнє останнє передсмертне бажання – ще раз постояти рівно, як людина.

Лєбенталь обережно переступив через мертвий скелет і рушив до дверей. Миттю здійнявся збуджений шум, скелети вирішили, що він хоче пройти без черги. Його смикнули назад і почали бити вихудлими кулаками. При цьому ніхто не наважувався вийти з черги, назад би їх не пустили. Але вони таки повалили Лєбенталя і товкли ногами. Шкоди йому це майже не завдавало, сили в них не було.

Лєбенталь підвівся. Він не планував хитрувати, просто шукав Бетке з транспортної команди. Йому сказали, що той пішов сюди. Лєбенталь чекав коло виходу і тепер стояв досить далеко від черги. Бетке був клієнтом на Ломаннів зуб.

Він не приходив. Лєбенталь не міг зрозуміти, що б його мало привести під цю завошивлену вбиральню. Хоч тут дечим і торгували, такий бонза, як Бетке, мав для торгу зовсім інші, набагато кращі можливості. Врешті Лєбенталь втратив надію і пішов у душову. Це був менший барак, що примикав до вбиральні, з цементними ночвами, над якими проходили водогінні труби з невеличкими отворами. Довкола юрмилися в’язні, більшість хотіли напитися чи набрати з собою води у бляшанки. Щоб добре помитися, води завжди не вистачало – а ті, хто таки роздягався, постійно боялися, чи не вкрадуть їхніх речей.

Душова – місце трохи кращого чорного ринку. Якщо у вбиральні реалізовували хіба хлібні шкірки, всіляку лупину й недопалки, то душова була для дрібних капіталістів. Сюди приходили і з робочого табору.

Лєбенталь поволі проштовхувався всередину.

– Що в тебе? – спитав у нього хтось.

Лео коротко глипнув. Виявилось, це був обідраний одноокий в’язень.

– Нічого.

– У мене морква.

– Не цікавить. – У душовій Лєбенталь виглядав значно рішучішим, ніж будь-коли у 22-му бараці.

– Дурень.

– Сам такий.

Деяких торговців Лєбенталь знав. Якби він нині не сподівався провернути справу з Бетке, то поторгувався б за моркву. Йому пропонували квасну капусту, кості й кілька картоплин. Усе за пекельними цінами, але він відмовився і просувався далі. У зовнішньому кутку барака помітив молодого хлопця з жіночними рисами обличчя, здавалося, що той опинився тут випадково. Він пожадливо їв щось із

1 ... 135 136 137 ... 202
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя у позику. Мансарда мрій. Іскра життя"