Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Сини змієногої богині 📚 - Українською

Читати книгу - "Сини змієногої богині"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сини змієногої богині" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 136 137 138 ... 274
Перейти на сторінку:
– щодо божества Баба, – ймовірніша.

Розкопував Солоху у 1912 році, дістаючись її таємниць, відомий (а втім, по-справжньому він, як писатимуть дослідники, стане відомим лише після Солохи, своєї лебединої пісні) російський (я вже якось писав, що на українських землях у ті часи мали право розкопувати наші кургани і бути повними їхніми господарями і власниками лише представники «старшого брата» – що вдієш, як Україна тоді була безправною колонією у своєї північної сусідки!) археолог, сходознавець, професор Петербурзького університету, один з керівників Археологічної комісії Микола Іванович Веселовський (роки життя 1848–1918). Імпозантний (правда, дещо товстуватий), з великою і пишною – істинно руською – бородою, на вигляд класичний руський інтелігент вісімнадцятого сторіччя (він таким і був) – археолог-професіонал вищого класу! Невгамовний і невтомний! Досить сказати, що він провів – без перерви! – 29 польових сезонів підряд – випадок у практиці археології до того нечуваний! Це дає підстави вважати, що він жив археологією. Досліджував кургани на Дону, Кубані, в Криму і на Дніпрі. Солоха – апогей його наукової діяльності.

Розкопки третього за величиною кургану України (після Чортомлика і Куль-Оби), розпочали наприкінці весни 1912 року. І це при тому, що Веселовський, як досвідчений практик, бувалий у бувальцях, одним з перших побачив те, чого не бачили інші: Солоха в давнину була пограбована (виднілися сліди грабіжницького ходу, проритого від підошви поховання – ями й западини на схилах). І все ж археолог вирішив не відмовлятися від задуманого. Практика свідчила: рідко яким «потрошителям» могил вдавалося пограбувати поховання під мітлу, що-небудь неодмінно залишалося непоміченим – бодай крихти, адже злодії завжди спішили, товклися в тісному лазі, в пітьмі, задихаючись від кіптяви й диму смолоскипів, тож бувало, що дещо й проґавлювали – сховки, бокові захоронення тощо. Як і багато викрадених речей розсипали. А тому Солоха не могла бути винятком. А ще Микола Іванович, як істинний русак, понадіявся на безсмертне руське «авось» – мо’, що-небудь і вціліло?

З тією надією й почали.

Повністю знести такий велетенський – справді, як гора! – курган з жіночим йменням у Веселовського рішуче не було аніяких можливостей.

– Такий здоровий, що й решетом не накриєш, – жартував археолог і в передчутті доброї – чи – добрячої – роботи потирав руки. – Трохи завеликувата Солошечка, як на ті гроші, що їх мені виділила комісія. Такенна-такеленна, – повторював він слівце, почуте від місцевих селян. – Одне слово, чималенька. Сот зо дві кінних грабарок потрібно і стільки ж, чи не більше, землекопів! Та, як мінімум, два польові сезони каторжної роботи, коли й тачки не витримуватимуть, і як ті скіфи зуміли задарма таке нагорнути, що його і за гроші через тисячоліття не розгорнеш?!.

Але наперед знав – розгорне. Роботу вирішив провести по старинці – глухою траншеєю. Тільки так можна було відносно дешевше і з меншими фізичними затратами дістатися поховання в материковому ґрунті з тією «технікою», що була найнята – кінними грабарками та землекопами з власною мускульною силою. А суть полягала ось у чому. Посередині кургану (починаючи з його підніжжя) вирізалася широка смуга в напрямку вершини і поступово поглиблювалася – до підґрунтя. Себто в центрі кургану – на глибину 18 метрів (його висота). Та плюс у материковому ґрунті до дна могили треба буде пройти ще метрів з десять чи й більше. Загалом вийде метрів під тридцять – нічогенько! З такої глибини небо вгорі й справді здасться з овчину – є таке російське прислів’я. Чи копійкою в п’ять номіналів. Не доведи Господи, обвалу (а він можливий, бо кріплення – за відсутністю лісу – ніякого) – ніхто не порятує, і тоді в скіфській могилі додасться покійників. Тож для безпеки стіни траншеї доводилося робити похилими. Але ж тоді чим ближче до дна, тим вужчою ставатиме траншея й, отже, зменшуватиметься площа, на якій доведеться розкопувати саме поховання й робити дослідження – небажана тіснява. Та ще й нервуй, чи не обваляться земляні стіни глибочезної траншеї? Все ж таки насип кургану, хоч і злежався за дві з чимось тисячі літ, проте наносний і не є материком.

Але іншого виходу не було – взявся за гуж – не кажи, що не дюж – не так для помічників та робітників, як для себе повторював Микола Іванович відоме прислів’я і збуджено, аж якось мерзлякувато серед літньої спекотняви потирав руки – пора братися до праці. Десятки найнятих ним кінних грабарок і землекопи з тачками чекали його сигналу, готові потягтися до могили суцільним гужем… (Перед тим вони старанно молилися, просячи у Всевишнього і взагалі у небесних сил прощення за те, що будуть «вдиратися» в чужу могилу, порушуючи вічний спочивок чужих людей, яким, можливо, і їхні співплемінники бажали колись і царства небесного – якщо бажали, – і землі пухом…)


Минули тижні і тижні тяжкої праці копачів та грабарів-візників, коли надривалися й коні і селяни скаржилися, що це робота до вирвипупа! Траплялися дні, коли й сам археолог, незважаючи на свій уже немолодий вік, хапався за лопатку і не стільки допомагав, як метушився – таке було велике нетерпіння пошвидше дістатися до материкового ґрунту, до таємниць Солохи.

Врешті-решт дісталися.

І коли вичистили лоно материка в глибочезній траншеї на вісімнадцятиметровій глибині, то загледіли обриси чималої могильної ями – її площа сягала 27 квадратних метрів! Чим не підземний палац вирили для свого владики царські скіфи.

Потім довго – день-денно – без передиху (археолог квапив: швидше, швидше, вже осінь не за горами!) виймали з могили землю. І це на дні траншеї, земляні стіни якої здіймалися обабіч чи не на два десятки метрів угору! Глянеш, а над тобою отакунький шмат неба блакитніє. Сонця й не видно. Та археологу не було коли і вгору глянути – копати, копати, копати!

Здоровенний ворот скрипить і скрипить, витягуючи з могили цебро за цебром землю –

1 ... 136 137 138 ... 274
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сини змієногої богині», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сини змієногої богині"