Читати книгу - "Найкращий сищик та падіння імперії"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Зараз, коли частина партійного керівництва за кордоном, а частина у засланні, ви один із найголовніших тут, очолюєте боротьбу, берете гроші з партійної каси, все добре. Але коли влада впаде, керівництво повернеться, і ви знову станете тим, ким і були до передвоєнного розгрому, — другорядним партійцем, до думки якого ніхто не буде дослухатися.
— Маячня! — Він занадто активно почав заперечувати мені й сам це зрозумів. — Балакайте, що хочете, я вас не слухаю.
— І ви це розумієте, однак далі длубаєте режим, хоч ви особисто зацікавлені у тому, щоб він зберігався якомога довше.
— Я хочу революції і встановлення нової влади, як і всі мої товариші! — закричав він. Потім закрутив головою і вибіг, просто вибіг.
Я сидів. Спокійно чекав. Я і раніше вмів чекати, філеру без цього не можна, але у клітці я дуже вдосконалив цю свою навичку. Олексій повернувся хвилин за десять. Усміхався.
— А ви молодець, Іване Карповичу! Я вважав вас простим дурником, вміння якого годяться лише для провінційних обивателів, а ви ж, виявляється, справді небезпечні, наче кобра. Одразу вганяєте ікла і пускаєте у кров свою словесну отруту!
— Цю операцію зі мною ви ж ні з ким не погоджували. ЦК не знає, колеги теж, це ваша ініціатива, спроба самотужки затіяти велику гру, щоб потім отримати нагороду, пробитися якщо не в саме ЦК, то хоча б якнайближче до нього.
— Іване Карповичу, я вас не слухаю! — Він вовтузився з апаратурою.
— Провал знищить вас, бо у партії не схвалять таке нахабне порушення дисципліни, до того ж із ганебними наслідками. А судячи з того, як ви заметушилися, провал близький.
— Я вас не слухаю! — Він увімкнув ліхтарі, які почали світити мені в обличчя.
— І тепер ви вже злякалися результатів цієї гри. Ви не можете нікому довіряти, чекаєте, що вас ось-ось викриють.
— Нічого не чую!
Він підійшов до клітки і розгорнув біля неї газету. Свіжу, вона ще пахла друкарською фарбою.
— Свіже число «Вечірнього часу», найпопулярнішої газети Петрограда. Щоб усі бачили, що фото теж свіже, — пояснив Олексій.
Він відійшов до апарата, а я схопив газету, затягнув її до клітки. Він не чекав такого.
— Що? Що ви зробили? — скрикнув він.
— Скучив за новинами, давно не читав преси.
— Віддайте газету!
— Купіть нову, цю я залишу собі.
— Іване Карповичу, ви хочете зі мною погратися? Добре! Зараз! — Він був розлючений. Побіг кудись, приніс кілок. Мабуть, хотів бити мене, але важко бити людину у клітці. Тоді він почав шуряти крізь ґрати. Я схопив кілок і вирвав його. Олексій аж заревів від роздратування. Вибіг. Судячи з того, що фотоапарат та обладнання залишив, він збирався повернутися. Я міркував, що б йому сказати, але потім подумав, що треба дещо зробити. Подивився на газету, яку тримав у руках. На першій шпальті йшлося про іменини цісаревича Олексія. Я вкусив себе за палець. Боляче, аж кров потекла. Провів під ім’ям спадкоємця престолу. Потім ще зробив шість поміток на газеті. Коли повернувся Олексій. З револьвером. Наставив на мене, закричав: — Віддай газету, інакше я пристрелю тебе!
Здається, він не жартував. Він був розлючений. Слабка людина, яка відчуває свою слабкість, може наробити дурниць. Я почекав мить, потім подав йому газету.
— Спокійно. Фотографуйте.
Він хрипко засміявся.
— А ти злякався, Іване Карповичу! Простого револьвера злякався! Жити хочеш? А я тебе знищу!
— Знищать тебе твої ж товариші, коли дізнаються, що ти тут витворяєш, — засміявся я.
— Пішов ти!
Він обережно узяв у мене газету, поклав її біля клітки, щоб було видно верхню частину першої шпальти, сховав револьвер і підійшов до фотоапарата.
— У ЦК рано чи пізно дізнаються, що ти утнув, і знищать тебе, бо ти ж зміцнив імперію, об’єднав простих людей у ненависті до бунтівників, які викрали Івана Карповича і знущаються з нього, — вів далі я.
— Я не слухаю тебе! — Він сфотографував мене з газетою. Підійшов до мене і усміхнувся. Ненависть аж капала з його нервових вуст. — А тепер знаєш, що тебе чекає, Іване Карповичу?
Він зробив паузу, мабуть, щоб відчути свою владу наді мною.
— Я вирішив провчити тебе, бо ти занадто нахабний. Ти чомусь думаєш, що і досі найкращий сищик імперії, але ж насправді ти миша, яка попала у мишоловку! Ще живий, але вже мрець. І я зіб’ю з тебе пиху, Іване Карповичу! Я зроблю так, що ти стоятимеш переді мною на колінах і проситимеш про порятунок. Чуєш? Посміхаєшся? Тобі смішно? Подивимося, хто буде посміхатися за десять днів! Десять днів без їжі та води! І мені начхати, чи виживеш ти, Іване Карповичу, чи ні! Здохнеш — закопаємо тебе у лісі, виживеш — проситимеш про пощаду, а я подивлюся, чи дати тобі трохи води, чи ні! Ось! — Він ударив ногою по глечику. Там іще було трохи води, глечик перевернувся, і вода витекла. — Ти сам цього схотів, Іване Карповичу! Ти не зрозумів, що правила гри змінилися. Раніше ти вигравав, бо грав із людьми, але тепер я — твій бог, і в мене ти не виграєш! Зрозумів? — Він плюнув мені
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Найкращий сищик та падіння імперії», після закриття браузера.