Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

239
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 13 14 15 ... 56
Перейти на сторінку:
class="p">Увійшли у світлицю, а там уже все готове на столі до обі­ду.

Шрам іще раз обняв Сомка.


- Сокіл мій, - каже, - ясний!


- Батьку мій рідний! - каже Сомко. - Я здавна привик зва­ти те­бе батьком!


Тоді Шрам сів конець стола, підпер руками сиву голову і гірко заплакав.


Усі засмутились. Здивовався гетьман. Знав він Шрамову ту­гу натуру; сам був притомен, як принесли до Шрама ко­за­ки сина, сім раз наскрізь пробитого кулями. Старий по­прощавсь із мертвим тілом мовчки і без плачу й жалю по­бла­го­сло­вив на погреб. А тепер ось іллється сльозами, мов на по­хоронах у Хмельницького, на тих смутних похоронах, що три дні гримали самопали, три дні сурмили смутно сурми, три дні лились козацькії сльози.


- Батьку мій! - каже гетьман, приступивши до Шрама. - Що за біда тобі склалась?


- Мені! - каже, піднявши голову, Шрам. - Я був би баба, а не ко­зак, коли б заплакав од свого лиха.


- Так чого ж, бога ради?


- А хіба ж нічого?.. У нас окаянний Тетеря торгується з ляхами за християнські душі, у вас десять гетьманів хапає­ться за булаву, а що Вкраїна розідрана надвоє, про те усім ба­йдуже!


- Десять гетьманів, кажеш? А нехай хоть один за неї вхо­пи­ть­ся, поки я держу в руках!


- А Іванець? А Васюта?


- Васюта старий дурень, з його химери сміються козаки; а Іва­нець гетьманує тілько над п'яницями. Давно я по­то­п­тав би сю ледар, да тілько честь на собі кладу!


- Так, ледар-то вони ледар, да й не дають твоїй геть­ман­сь­кій зверхності розширятись по Вкраїні!


- Хто тобі сказав? Од Самари до Глухова вся старшина зо­ве ме­не гетьманом, бо в Козельці на раді всі полковни­ки, оса­у­ли, сотники, всі значні козаки присягли мене слу­хати.


- Аже ж сьому правда, що Васюта подав у Москву лист про­­тив твого гетьманства?


- Правда, і якби не сива голова Васютина, то зробив би я з ним те, що покійний гетьман із Гладким.[44]


- Ну, і тому правда, що Іванця в Січі огласили гетьманом?


- І тому правда; так що ж? Хіба не знаєш юродства запо­ро­зь­кого? У них що ватажок, то й гетьман.


- Знаю я його добре, пане ясновельможний! Тим-то й бо­юсь, щоб вони не заподіяли тобі якої пакості. Окаянна сі­рома нишпорить усюди по Вкраїні да баламутить голови по­спі­ль­ству. Хіба не чув ти поголоски про чорну раду?


- Химера, батьку! Козацьке слово, химера! Нехай лиш ви­їдуть у Переяслав царські бояре, побачимо, як та чорна ра­да устоїть против гармат! Запорожців тоді я здавлю, як ма­ку­ху, гетьмана їх поверну в свинопаси, а дурну чернь на­в­чу ша­ну­ва­ти гетьманськую зверхність!


Подумав Шрам да й каже:


- Од твоїх речей душа моя оживає, яко злак од божої ро­си. Ті­лько смущає мене, що запорозькі ґультаї баламу­тять не од­но сільське поспільство, бунтують вони й міщан про­тив ко­зацтва.


- Знаю й се, - каже Сомко, - і, правду тобі сказати, воно мені й дармо. Нехай наш казан закипить іще й з другого боку, щоб ізварилась каша. А то козаки дуже вже розопсі­ли: «Ось ми-то люде, а то все грязь! Нехай годує нас по­спі­ль­ство, а на­ше козацьке діло - тілько по шинках вікна да пля­шки би­ти». Потурай тілько їм, то якраз заведуть на Вкра­їні шляхе­т­сь­кії звичаї і заколотять миром не згірше. Уже ж, здається, По­льща нас добре провчила, уже пора нам знати, що нема там добра, де нема правди. Ні, нехай у мене всяке, нехай і мі­ща­нин, і посполитий, і козак стоїть за своє право; тоді буде на Вкраїні і правда, і сила.


Шрам за сі слова обняв і поціловав гетьмана.


- Дай же, - каже, - боже, щоб твоя думка стала думкою вся­­ко­­го доброго чоловіка на Вкраїні!


- І дай, боже, - додав Сомко, - щоб обидва береги Дні­провії при­клонились під одну булаву! Я отсе, скоро одбуду цар­сь­ких бояр, хочу йти на окаянного Тетерю. Виженем недо­ля­ш­ка з України, одтиснем ляхів до самої Случі, да, де­ржачись за руки з Москвою, і громитимем усякого, хто покуситься сту­пи­ти на Руськую землю!


Шрам аж помолодшав од такої речі.


- Боже великий! Боже милосердний! - каже, простягши ру­ки до образа. - Положив єси йому в душу мою найдорож­чу ду­м­ку, поможи ж йому й доказати сю справу!


- Годі ж уже про великі діла, - каже Сомко, - давайте ще про малії. Не добро бути чоловіку єдиному. Треба, щоб у геть­­ма­на була гетьманша. Отже ознаймую перед усіма, хто тут єсть, що давно вже зложив руки з панією Череванихою за її дочку Олександру. Тепер благослови нас, боже, ти, па­но­тче і ти, па­ні­матко!


Да так говорячи, узяв за руку Лесю, да й поклонились обоє ба­тькові і матері.


- Боже вас благослови, дітки мої! - каже Черваниха.


А Черевань щось хоче сказати, да не зможе вимовити й сло­ва, а тілько - «бгатику!» да й замовкне.


Шрам глянув на свого Петра, а Петро стоїть коло вікна бі­лий, як крейда. Може, старому й жаль стало сина, тілько не та­кий Шрам був батько, щоб дав кому догадатися.


- Що ж ти нас не благословляєш, панотче? - каже Сомко Че­ре­ваневі.


- Бгатику, - каже Черевань, - велика мені честь оддать до­ч­к­у за гетьмана, тілько вона вже не наша, а Шрамова: учо­ра в нас було півзаручин.


- Як же се так сталось, паніматко? - обернувсь тоді Сомко до Череванихи.


Вона хотіла вимовитись, но Шрам припинив її, взявши за руку, і рече:


- Нічого тут не сталось, пане ясновельможний. Я сватав Ле­сю за свого Петра, не знаючи про ваш уклад. А тепер луч­­че я сво­го сина оддам у ченці, ніж би став тобі з їм на дорозі! Не­­хай благословить вас бог, а ми собі ще найдем. Сього цві­ту, кажуть, багато по всьому світу.


- Ну, будь же ти в мене за рідного отця, і благословіте нас укупі.


Тоді Шрам став поруч із Череванем; діти їм уклонились до землі; вони їх і благословили.


Як ось під вікном хтось:


Пугу-пугу!


Сомко усміхнувсь:


- Се, - каже, - наш юродивий Кирило Тур. І звелів одві­то­ва­ти по-запорозьки: «Козах з Лугу», бо запорожці здоров­ка­ли­сь, мов хиже птаство в степу.


- Не знаю, синку, - каже Шрам, - що за неволя тобі води­ть­ся з сими пугачами. Городовому козакові треба стере­г­тись їх, як огню.


- Правда твоя,

1 ... 13 14 15 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."