Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 13 14 15 ... 98
Перейти на сторінку:
я, мо­же, що іншо­го ка­жу? А я що ка­жу? - відповіла во­на їдо­ви­то.- Ви пов­чи­ли би йо­го з раз, Івоніко! Хло­пець псується, став ще гірше ліни­вий і бе­ре сло­ва в ус­та, що хіба пла­ка­ти над ни­ми. Ви пов­чи­ли б йо­го з раз, Івоніко, бо він уже й вас пе­рес­тає бо­яти­ся. Ви або Ми­хай­ло візьміться доб­ре до нього, так, аби йо­му в кос­тях пог­ра­ло, аби аж по­чорнів. Інак­ше не бу­де нічо­го з нього. І не по­мо­же йо­му ніщо інше. На­ша ха­та ста­ла для нього корч­мою. Прий­де, ска­же собі да­ти їсти й пи­ти, та йде далі. Я не год­на інак­ше - і прос­ти мені, гос­по­ди, гріхи мої,- але я все му­шу ли­ше кляс­ти та кляс­ти йо­му і їй. А най­більше вже то­му ста­ро­му розбійни­кові Гри­горієві. Він учить йо­го са­ме най­гірше!

- Так, він на­мов­ляє йо­го до всього зло­го! - відповів Івоніка за­жу­ре­но.- Та й чо­го він хо­че? Що я йо­му ви­нен? Що враз із ним не хотів чу­жо­го доб­ра гар­ба­ти? Що не обк­ра­дав лю­дей і не хотів то­ва­ри­ши­ти йо­му в криміналі? А відтак, чи я ви­нен, що у нього землі не­ма? В ньому вічно за­висть грає, Маріє, я се вже знаю. Він ви­дить, що ми маємо й по­ле, і ха­ту, і ху­до­бу, а він нічо­го, і то йо­го гри­зе. Але чо­му не ро­бив так, як ми, Маріє? Йо­го жінка - твоя рідна сест­ра - діста­ла від свой­ого батька стільки пра­жин по­ля, що й ти, але ко­ли ми, як ті чорні во­ли, га­ру­ва­ли від ран­ня до ве­чо­ра,- бог лиш най­ліпший свідок,- він сидів у корчмі і про­пи­вав пра­жи­ну за пра­жи­ною та пе­ре­сип­ляв най­кра­щу по­ру дни­ни. Ліни­вий во­ло­шисько! І те, що во­на за­роб­ля­ла, за­но­сив він до корч­ми, а як уже не бу­ло що з до­му ви­но­си­ти, брав­ся до крадіжки. Ко­ли я йо­го кра­де­но­го би­ка не хотів у се­бе пе­ре­хо­ва­ти, він став моїм най­гіршим во­ро­гом. Зат­ро­юе мені мою ди­ти­ну та пхає її на ту до­ро­гу, якою сам іде, бо не хо­че ко­лись сам ста­ну­ти пе­ред бо­гом.


- Аякже! - до­ки­ну­ла злоб­но Марія.- Га­дає, що як Са­ва візьме йо­го га­дя, йо­го Рахірку, то ми та­ки за­раз відділи­мо йо­му по­ло­ви­ну на­шої землі, та він бу­де знов мав за що пи­ти!


- Аякже, так він ду­має! - при­так­нув Івоніка.- Але во­но не бу­де так, як він га­дає. Са­ва ще мо­ло­дий, у нього сьогодні та дівчи­на на душі, а завт­ра інша. Але як Ми­хай­ло піде до війська, він бу­де видіти, що до ро­бо­ти тре­ба інак­ше за­би­ра­ти­ся, а не, як він га­дає, гра­ти­ся ли­ше. То він ста­не інший, звер­неться до землі на­зад, і во­на йо­го вилічить. Бог нас не опус­тить. Я все маю надію. Він же ще мо­ло­дий і дур­ний, а лиш інші на­мов­ля­ють йо­го до гріха.


Марійка зітхну­ла, а по довшій хвилі по­ну­ро­го обопіль­но­го мов­чан­ня про­мо­ви­ла:


- Мені сер­це тріскає, Івоніко, як зга­даю, що ви дур­но стільки гро­шей ви­ки­ну­ли, а Ми­хай­ла, про­те, взя­ли. Як се мо­же бу­ти? Де тут прав­да? Ідіть шу­кай­те жи­да і відберіть гроші на­зад. Воліла б я бу­ла ті гроші на служ­бу бо­жу да­ти, як уп­ха­ти прок­ля­то­му у грішну ру­ку! Доб­ре то пан ка­зав, та не слу­ха­ли ми йо­го доб­ро­го сло­ва! По­ду­май­те, Івоніко, стільки гро­шей!


Вона зой­кну­ла й по­хи­та­ла роз­пуч­ли­во го­ло­вою. Він за­рив пальці у во­лос­ся.


- Не ка­жи мені нічо­го, Маріє! - ска­зав здав­ле­ним бла­гальним го­ло­сом.- Як­би ти зна­ла, як у ме­не на душі, ти й не зга­ду­ва­ла би мені про се! Я вид­жу сам, що во­но зле! Во­но зле роз­по­ча­ло­ся - та най уже на тім скінчиться. Кож­не хо­че свою часть ма­ти. Десь щось підсу­ну­ло­ся і по­жер­ло мою кри­ва­ву пра­цю, але най уже на тім скінчиться. Мов­чи вже, Маріє! Ми­хай­ло інак­ше ка­же. «Не гризіться, та­ту,- ка­же,- по­вер­ну­ся, за­роб­лю вам своїми ру­ка­ми уд­воє стільки, ли­ше не журіться!» А літом, Маріє,- тяг­нув Івоніка дальше,- як нам бог до­по­мо­же, піде­мо до св. Іва­на до Су­ча­ви й да­мо, що змо­же­мо, аби нам хло­пець вер­нув­ся здо­ров до­до­му. Да­мо па­нот­цям на служ­бу, аби мо­ли­ли­ся за нас, аби бог нас не за­бу­вав, а дітям на­шим аби дав щас­тя і здо­ров'я! Не жу­ри­ся, Маріє!


Вона сиділа мовч­ки на лаві під піччю і ки­ва­ла на йо­го сло­ва го­ло­вою, а її ус­та вря­ди-го­ди су­до­рож­не дри­жа­ли від бо­лю. Як Івоніка пе­рес­тав го­во­ри­ти, вста­ла й пос­та­ви­ла на стіл ве­че­рю. Від ча­су до ча­су ути­ра­ла до­ло­нею сльози, що все на си­лу тис­ну­ли­ся їй до очей. Ми­хай­ла не бу­ло ще в хаті, але во­на ма­ла йо­го й без то­го пе­ред очи­ма, обст­ри­же­но­го, пе­реб­ра­но­го, зі смут­ни­ми очи­ма і змарнілим об­лич­чям…


Другого дня, ще досвіта, лед­ве що сон­це зійшло, лед­ве що роз­гу­ля­ло у своїм баг­рянім сяєві, потьопав Івоніка з Ми­хай­лом ора­ти в по­ле. Да­ле­ко-ши­ро­ко роз­ля­га­ла­ся ти­ши­на.


Земля роз­тяг­ну­ла­ся, не­мов ожи­да­ла ко­го й відди­ха­ла зем­лис­то-вог­ким відди­хом. Лег­ка сіра мря­ка здійма­ла­ся то сям, то там по її баг­нис­тих місцях, і во­на лиш тем­но ви­зи­ра­ла з си­ва­во­го сер­пан­ку, ко­ли тим ча­сом її інші часті приб­ра­ли­ся в ніжну яс­ну зе­лень ози­ми­ни. Не­бо бу­ло чис­те й го­лу­бе, і в йо­го ша­леній ви­соті ще­бе­та­ли не видні оку жай­во­рон­ки, їх го­ло­си зву­ча­ли, мов воз­ду­хом при­дав­лені тріле­ри. [34] Батько та син ви­су­ну­ли­ся з бур­дея в по­ле. Ми­хай­ло запріг пре­пишні тірольської ра­си во­ли до плу­га й по­га­няв їх, а Івоніка став при чепігах.


- Хіба тут поч­не­мо,- звер­нув­ся до батька і вка­зав на дов­ге, чор­не, ве­ли­канське пас­мо ріллі, що бігла між дво­ма плах­та­ми зе­ле­ної ози­ми­ни.- Отут по­чи­на­ли ми й там­то­го ро­ку…


- Як хо­чеш! - відповів доб­ро­душ­но батько.- Во­но бу­де доб­ре й тут!


Опісля пе­рех­рес­ти­ли­ся оба, ска­за­ли май­же од­но­го­лос­не: «Бо­же по­ма­гай!» - і хло­пець пігнав во­ли з місця. Ті пос­ту­пи­ли повільним, май­же ліни­вим кро­ком упе­ред, по кожнім сту­пе­ню по­ки­ву­ючи пиш­ни­ми го­ло­ва­ми у ярмі, а Івоніка спра­вив плуг. Чут­но пірну­ла чис­та, мов дзер­ка­ло, блис­ку­ча сталь ши­ро­ко­го плу­го­во­го ле­ме­ша в зем­лю, роз­дер­ла її і по­тяг­ла бо­роз­ну за со­бою, а по обох бо­ках бо­роз­ни зем­ля розк­ри­шу­ва­ла­ся у м'які кусні. Землі бу­ло ми­ле те ро­зо­рю­ван­ня її ма­си, во­на не про­ти­ви­ла­ся йо­му в жод­но­му місці, бу­ла м'яка й крих­ка і гріла свої освіжені сус­та­ви в сонці, а її вог­кий віддих роз­хо­див­ся у воз­дусі і зрад­жу­вав її гли­бо­ке вдо­во­лен­ня.



Івоніка був нині сам не свій. Не кер­му­вав доб­ре плу­гом, бо все на­но­во звер­тав­ся йо­го пог­ляд від плу­га до си­на, що, об­няв­ши пра­вою ру­кою од­но­го во­ла за шию, ішов звільна, рівною лінією

1 ... 13 14 15 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"