Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 98
Перейти на сторінку:
впе­ред. Оцей хло­пець мав йо­го по­ки­да­ти! Са­ма мо­лодість, си­ла і здо­ров'я! Ко­ли від ча­су до ча­су ози­рав­ся Ми­хай­ло за батьком, щоб по­ба­чи­ти, чи батькові доб­ре ореться,- сей не міг на­ди­ви­ти­ся на нього, не­на­чеб не ба­чив йо­го досі доб­ре, аж нині. Своїми доб­ри­ми го­лу­би­ми очи­ма ди­вив­ся, як би хотів кож­но­му з очей ви­чи­та­ти ба­жан­ня, щоб заз­да­легідь спов­ни­ти йо­го. Чи він, батько, не знав досі, який в нього був гар­ний хло­пець? Лю­ди го­во­ри­ли, що він йо­му, ста­ро­му, з очей ви­тя­тий, так ду­же по­хо­див на нього, але він сьому не вірив. Він був дрібної, сла­бої бу­до­ви тіла, йо­го ли­це об­рос­ло прав­ди­вою ще­ти­ною, а Ми­хай­ло був мов об­ра­зець! І не са­ме ве­ли­кий, але пле­чис­тий і сильний, а з ли­ця мов у якої дівчи­ни, ли­ше що над ус­та­ми засіявся вус. Дівча­та в селі зна­ли доб­ре, який він був, од­на­че він дер­жав­ся від усіх так да­ле­ко, був та­кий со­ром­ли­вий і замк­не­ний, що ніхто не міг про нього ска­за­ти, щоб глядів за од­ною дов­ше, ніж за дру­гою. Те­пер мав йо­го втра­ти­ти! Три ро­ки не мав ба­чи­ти йо­го в своїй хаті, хіба що де­ко­ли в свя­та, в чужій одежі, обст­ри­же­но­го, пе­ре­сяк­ло­го чу­жи­ми зви­ча­ями - він вер­не вже не вик­люч­но йо­го скар­бом!

А гірка ост­ро­та [35] при війську, пе­ред якою вже кож­ний на­пе­ред дри­жав! О, який важ­кий тя­гар вло­жив гос­подь бог на нього, відби­ра­ючи від нього си­на на та­кий дов­гий час!


Як бу­де йо­му жи­ти­ся без си­на? Як бу­де бур­дей ви­зи­ра­ти без нього? А вже над­то, ко­ли зи­ма нас­та­не, підуть завірю­хи, за­метільниці, мов лихі си­ли, пом­чать ска­же­не по­ля­ми й най­груб­ший слід завіють?!


Молодий хло­пець опи­рав­ся всьому зав­зя­то. Сміючись ви­хо­див із до­му і сміючись вер­тав­ся на­зад. Мов олень, пе­рес­ка­ку­вав вес­ною гли­бокі шанці в по­лях, яки­ми гна­ла роз­бур­ха­на во­да, а во­се­ни, як птах із ви­со­ти, розрізняв і в най­густішій мряці всі пред­ме­ти на пус­тих прос­то­рах.


- Тату! - пе­ре­бив на­раз Ми­хай­ло дум­ки батька.- Не пус­ти­ли б ви ме­не до плу­га? Ви сьогодні якісь слабі, і плуг не за­ри­вається до­волі гли­бо­ко в зем­лю. Женіть во­ли, а я бу­ду йти за плу­гом. Я се так люб­лю ро­би­ти, і хто знає, ко­ли знов за плу­гом сту­па­ти­му!


Старий зро­бив си­нові мовч­ки місце. Був зво­ру­ше­ний і пішов ра­до до волів.


Михайло вхо­пив жи­во за плуг і обер­нув йо­го так бист­ро в землі, що залізний блис­ку­чий леміш пірнув гли­бо­ко в зем­лю, так, що коріння рос­тин чут­но по­роз­ри­ва­ло­ся, а ве­ликі по­дов­гу­ваті кусні землі роз­си­па­ли­ся гру­бою стяж­кою, хви­лю­ючи лагідно в один бік. Мов гра­ючись, роз­ри­вав срібний леміш чор­ну зем­лю. Ча­сом хо­вав­ся гли­бо­ко в її крихкій масі, а ча­сом вис­ка­ку­вав, по­лис­ку­ючись яс­но у раннім сонці, на її по­верх­ню і пи­шав­ся рівни­ми, дов­ги­ми бо­роз­на­ми за со­бою.


- Восени бу­де вам уже Са­ва при всім по­ма­га­ти, та­ту! - обізвав­ся Ми­хай­ло по довгій хвилі мов­чан­ня.- Він не ду­же охо­чий до праці, але хто має вам по­ма­га­ти? Ви му­си­те йо­го при­не­во­лю­ва­ти до ро­бо­ти, бо він за­ба­га­то хо­дить по селі. Че­рез то він бут­ний! [36] Ви за­добрі, та­ту, а Са­ва вміє ви­ко­рис­то­ву­ва­ти доб­ро­ту.


- Я жу­рю­ся Са­вою, Ми­хай­ле!


- Ей, що жу­ри­ти­ся, не­ма чим! Він ще дур­ний, наш ма­лий, і тро­хи впер­тий, але він доб­рий хлоп­чисько!


- Бог йо­го знає, але він ча­сом та­кий, що мов ка­ме­нем у серці ста­не.


- Ну, він та­кий, як я ка­жу! Як­би мав ро­зум, не тра­тив би ча­су, плен­та­ючи­ся зі стрільбою ціли­ми дня­ми по полі і в лісі, а при­ло­жив би, як яло­ся, ру­ки до землі, яка йо­го го­дує, і сидів би на місці. До то­го, слу­хає Гри­горія (він со­ро­мив­ся ви­мо­ви­ти пе­ред батьком ім'я Рахіри), а той підмов­ляє йо­го до зла й до вся­кої пус­то­ти. Оноді видів я, як він хо­вав ста­ран­но пе­ре­до мною якесь зілля, з кот­рим хотів щось оче­вид­но по­чи­на­ти.


«Що ти маєш?» - пи­таю я йо­го.


«Що маю? Вга­дай!»


«Звідки я мо­жу зна­ти, що ти маєш?»


«Коли не знаєш, то не потрібую тобі ка­за­ти!» - відповів. Я розсміявся.


«Але ж то з те­бе муд­ра го­ло­ва!» - ка­жу я йо­му і знов сміюся. Хотів я йо­го по­бу­ди­ти до сміху, але він за­од­но хма­рив­ся.


«Ну, Са­во,- ка­жу,- маєш зілля від во­рож­ки? Ко­му хо­чеш ним по­во­ро­жи­ти? Хо­чеш відігна­ти трутнів від бджіл? На те ще час!»


«Хочу ним розігна­ти тих, хто мені в до­розі!» - ка­же він.


«Ади-ади! - жар­ту­вав я далі.- Мо­же, хо­чеш поз­бу­ти­ся неп­ро­ше­них свідків тоді, як стріляєш на зайців? Я ра­див би тобі, аби ти ліпше цілком ли­шив, бо те­пер не вільно стріля­ти».


«Мені вільно!»


«Саво, бра­те! - ка­жу йо­му вже без сміху.- Чо­му ти та­кий мрач­ний?»


«Журися ліпше тим, як тобі бу­де у війську, а не мною!» - відповів мені.


«Я вже по­жу­рю­ся тим, як бу­ду там! - ска­зав я йо­му.- Але ти за­ли­ши се, з чо­го мо­же вий­ти біда. Зілля доб­ре або ли­хе го­диться ли­ше жінкам у ру­ки або ци­га­нам, але не мо­ло­до­му хлоп­цеві. Візьми ліпше рис­каль та об­ко­пай тих па­ру ябліно­чок ко­ло бур­дея. Най зем­ля ко­ло ко­ре­ня відсвіжиться, що­би цвіли та ро­ди­ли. Як доб­ре, що я об­ко­пу­вав їх досі що­ро­ку: ли­по­ва­ни ніко­ли на­шу ха­ту дур­но не ми­на­ли. Йди, Са­во, йди!»


«Що мені з то­го прий­де?» -спи­тав на­дув­шись.


«Тобі? Ну, і за­го­во­рив знов по ро­зу­мові, що й ста­ра ба­ба не пе­рех­рес­ти­ла би те­бе! А що має бджо­ла - як ка­же та­то-з то­го, що мед зби­рає? А що має зем­ля з то­го, що ро­дить і нас го­дує? А що ма­ють та­то і ма­ма з то­го, що ма­ють нас і го­ду­ють? Що, пи­та­юся? Так уже бог дав, і так му­сить бу­ти! Ува­жай на все, як я що роб­лю, щоб і ти так ро­бив, та щоб з те­бе ста­ри­ня бу­ла вдо­во­ле­на й за мною не су­му­ва­ла. Так бу­де і для те­бе ліпше».


Він мов­чав.


«Саво!» - ка­жу.


Він відвер­нув­ся від ме­не, пе­ре­но­ся­чи свій зір із зілля на мої но­ги.


«Саво! - ка­жу.- Дай мені оце зілля! Мені со­ром за те­бе, що ти йо­го маєш у ру­ках!» А він - по­ду­май­те лиш, та­ту - зро­бив у воз­дусі над бур­деєм ру­кою щось ніби кру­же­во, але так ско­ро, мов блис­кав­кою. Сплю­нув три ра­зи пе­ред се­бе, ки­нув мені зілля під но­ги і втік.


«Дурню один! - клик­нув я, роз­лю­че­ний, вслід за ним.- Сей раз про­щу ще тобі оце бабське во­рож­битст­во, але дру­гий раз не вдасться во­но тобі більше».


Я, та­ту,- го­во­рив лег­ко зво­ру­ше­ний дальше,- і не

1 ... 14 15 16 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"