Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Амба. Том 1. Втеча 📚 - Українською

Читати книгу - "Амба. Том 1. Втеча"

256
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Амба. Том 1. Втеча" автора Влад Землянин. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 139 140 141 ... 146
Перейти на сторінку:
і як личить людині, Іванов торував свою стежку, всією душею входячи в Революцію. Мріяв: життя заб’є джерелом, потече поміж лісистих берегів, обдаровуючи близьких і друзів чистотою та тінистою свіжістю; але воно просочувалося крізь драговини й болота, вбираючи по дорозі запахи страху, озлоблення, болю людського. На жаль, пристойне життя все ще гине поміж смороду, в’язкої рідини багнистої… Не лише широкі лампаси – полковницька папаха не світить. Ні капіталу, ні роботи до душі.

Тільки у війну, на фронті, Іванов відчув себе людиною. Там точно знав, де ворог, де панікер, де зрадник, боягуз. Навколо кров, сльози, страждання, а він дихає легше й привільніше, ніж на відпочинку в горах чи біля моря.

Від усього цього сам ніяковів. Гасив радість, не даючи їй вибухнути святковим салютом. Лише після вдалого наступу й наказу Верховного Головнокомандувача, коли репродуктор доносив зі столиці переможний гуркіт артилерійських залпів, Іванов відпускав гальма, заражаючи товаришів по зброї веселощами та гордістю за їхню криваво-брудну роботу, яка несла народам мир і звільнення від павучо-лапастої всепланетної пошесті.

Не щадив Іванов себе. Щедро підживлював поля власною й ворожою кров’ю. Не сумнівався: з останнім смертельним пострілом скрізь, а тим паче в них у країні, заколоситься життя по-іншому. Спалахнуть щастям долі людські.

Весна – символ пробудження нового життя. Щасливий той, хто доживе до цієї весняної Перемоги. Дожив… Але після війни – знову табір. Не вистачило сміливості відмовитися. Страх виявився сильнішим. Та й сподівався, що тепер навіть у ведмежому куті все буде по-іншому.

Згадав розмову з Бугровим біля озера, де обоє відкрилися майже до денця. Хвилюється-знемагає людина. На що зважитися?! Капітан ще має час. Може маятися. «А тут пенсія через півкроку», – прошепотів замполіт, марно, як завжди, бажаючи загнати у глибини свідомості те, що завжди таїв і чого боявся.

Відкрито його ніхто не звинуватить у нарузі над Красунею, у загибелі Булаха або в каліцтві Сивого. Але ж сам…

А сам же… Тому-то й не бунтує пам’ять. Тому-то хотів хоч під кінець служби повстати проти бездушних ножиць, проти тих, хто калічить безвинну людську душу й плоть. І якщо відверто, то зробити це хоче насамперед для себе, щоб в останні дні, вирощуючи полуницю й помідори, відчувати себе якщо вже не перед дітьми, то хоча б перед онуками не винтиком чи викруткою, не твариною-плазуном, а людиною, яка чинить по совісті й справедливості. По честі…

Тож Макар – остання його ниточка-надія, що дозволить…

Замполіт заходив по кабінету, проте тягар не спадав із душі. Пташиним підранком шкутильгав Сивий до вахти. Майор підхопився зі стільця, гепнув по столу кулаком, замкнув сейф і квапливо, начебто за ним гналися, перетнув вахту, прискорив крок, заспішив додому, де пробув безвихідно до ранку понеділка.

Вичерпалися сили. Ще трохи – не допоможе й пляшка. Поки що ж пляшечка краще психлікарні. Кілька місяців майор приборкував себе, заганяв подалі біль. Жалів себе; ще більше – дружину. Могла допомогти лише терпінням та мовчанням. Ніхто не повинен здогадуватися про його справжню «хворобу». Щоправда, тепер, після розмови біля озера… Бугров, як і дружина, знає й розуміє…

Усе більше тих, хто відбував термін за п’ятдесят восьмою статтею, звільняли. Сподівався на амністію або реабілітацію й Сивий, хоча без тієї нетерпляче-буйної радості, як до ВТЕЧІ.

Після побоїща, коли Макар і Булах захистили Сивого, і особливо після ВТЕЧІ, ні адміністрація табору, ні блатні його не кривдили. Помічник бібліотекаря – посада не тільки легка. Як говорили в таборі, вона не за падло. Інколи її визнавали. У бібліотеці заробляв свій хліб Сивий.

Щоправда, і до бійки він мав право серед ночі підняти стусаном із нар «жон-підорів» із вибитими передніми зубами (щоб не поранили «мужів») і відвести в закуток. Здоровань, здатний одним пальцем розчавити багатьох, потрапивши в категорію «жон», слухняно встав би на «чотири кості», виконуючи забаганки збоченців.

По-своєму тлумачили відвідувачі бібліотеки задумливість Сивого.

– Тепер уже недовго… Незабаром розстанемося з НДІ.

Зеки підходили до Сивого, підбадьорливо плескали по плечу, пригощали прозорим шматочком сала, ділилися цук-ром та чаєм. Помічник бібліотекаря силував посмішку, сідав до гостя тим боком, з якого не видно слідів, навіки викарбуваних на обличчі іклами найвірнішого друга людини…

Кожен прожитий день наближав до Волі, але Сивий не вирішив, що робитиме, коли переступить поріг вахти й опиниться по той бік колючого дроту. Настраждалася сім’я. Життя якось налагодилося. Рани душі покрила тонка плівка часу. Вона вдома відразу прорветься: око, сухі нога й рука будуть для рідних болем та щодень ятритимуть рану, що не загоїться ніколи й лише додасть близьким страждань. Промайнула навіть думка залишитися в таборі – у бібліотеці не пропаде…

Сивому з-поміж останніх оголосили про реабілітацію. Вислухав. Єдине око – мов озерце. Вийшов від начальства, закрокував по табору й, зупиняючи кожного зустрічного та прикладаючи у вітанні долоню до скроні, доповідав: «Так точно, все зрозумів. Я ж і раніше говорив, що не винний! Я ж говорив! Тепер додому-у-у. Ту-ту-у-у-у… Мене чекають! Чека-а-ають! Ха-ха, червоний капелюшок! Не винний! Справедливість – вона завжди спливе. Не ви-нни-й! Не ви-нний!». Голосно скандував Сивий, тримаючи схожу на перебите крило руку то біля скроні, то на відльоті. З порожевілого обличчя недавнього зека не сходила щаслива посмішка, а глибоко запале голубе око сяяло й водночас було відсутнє… Ув’язнені, вільні, табірне начальство підтакували, одні вітали зі звільненням, сподіваючись, мовляв, ще відійде після першої радості; інші обходили стороною – вели себе так, як споконвіку ведуть із блаженими на Русі…

Сивого поклали до «больнічки». Замполіт надіслав телеграму, щоб рідня приїхала за реабілітованим, сподіваючись, що все владнається: людина після раптового потрясіння відійде.

Дружину Сивий упізнав одразу, як тільки вона переступила поріг, а на сина не звернув

1 ... 139 140 141 ... 146
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Амба. Том 1. Втеча», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Амба. Том 1. Втеча"