Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану 📚 - Українською

Читати книгу - "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану" автора Олексій Анатолійович Кононенко. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 139 140 141 ... 207
Перейти на сторінку:

В мусульманській міфології ангели. За Кораном, Аллах зробив малаіка посланцями, «…які мають крила двійні, трійні і четверні» (35:1). Малаіка у всьому підкоряються Аллахові, служать для зв'язку Аллаха з пророками, людьми. Коли був створений Адам, усі малаіка за наказом Аллаха упали перед ним ниць, окрім Ібліса, який внаслідок тієї зради перетворений Аллахом у диявола і вигнаний з небес. Наближені малаіка (алмукаррабун) день і ніч славлять Аллаха. Малаіка захищають небо від джинів і шайтанів, слідкують за усіма вчинками людей і записують їх, допитують людей у могилах і карають невірних (Мункар і Накір). У Корані виведена особлива категорія малаіка – ангелів смерті. Дев'ятнадцять «сильних і грубих» малаіка на чолі з Маліком охороняють джаханнам (пекло). Один ангел охороняє сади джанна (раю). Два інших ангели – Харут і Марут – согрішили на землі і навчили людей магії. Особливе і важливе місце в кора нічній темі малаіка посідає Джабраїл, який явився Мухаммаду, Ici, Майрам та ін., передаючи їм слова і накази Аллаха. В якості малаіка того ж рангу називається і Мікал. Мусульманська традиція веде від Мухаммада (але не від Корану) уявлення перебране з іудаїзму і християнства про те, що малаіка створені із світла. Перекази дають перелік чисельних розрядів малаіка, наділяючи іменами і тих, які лиш мимохідь згадуються в Корані. Наприклад, ангел смерті отримує ім'я Ізраїл, ангел, що охороняє рай, – ім'я Рідван і т. д. З'являється ангел – вісник Страшного суду – Ісрафіл. Коментатори сперечалися про непогрішимість малаіка, про різність природи малаіка і джинів, про порівняльну досконалість малаіка і пророків.

У народів Ірану і Середньої Азії малаіка зазвичай називають фарішта (парішта).

* * *

Текінці. Розчистка берега річки

Муса-піхамбер

У деяких легендах фігурує покровитель вівчарства (баранів) Муса-піхамбер – персонаж, який досить шанований туркменами-скотаря-ми. Він сміливо виходить на поєдинок з аждархою і незмінно стає переможцем. При цьому головну роль відіграє його магічний ціпок-хаса, зроблений із священного дерева зейтун (оливи). Муса то кидає його в розкриту пащу аждархи, і та давиться ним, після чого з її черева живими виходять люди, дякуючи свого рятівника. То посох, як своєрідний магічний пилосос, затягує в себе аждарху. При цьому він називається ак аждарха (біла аждарха) на відміну від самої аждархи, яка називається кара аждарха (чорна аждарха).

Муса в мусульманській міфології пророк, співставний з біблейським Мойсеєм. Коранічна оповідь про Мусу нагадує біблейську. Основні епізоди: чудесне спасіння Муси-дитини, його виховання при дворі фараона, одруження, боротьба з фараоном, який оголосив себе богом і почав будувати вежу, щоб досягнути неба. Багато уваги приділяється чудесам (чудо з ціпком, з прокаженою рукою та ін.), розповідається про перехід через море і загибель переслідувачів, про поклоніння тільцю, про дарування тим, що блукають у пустелі, «манни і перепелів». Коран вбачає в Мусі, як і в інших пророках, попередника Мухаммада. Як і Мухаммада, Мусу називають чаклуном і безумцем, йому відмовляються вірити, тому що він звичайна людина. У післякоранічних переказах розробляються казкові і чарівні мотиви про палицю (щапшар) Муси і т. ін.

* * * Знаю я, що, напевно, не зможу Підкорити вершини цих гір. Мене тішить у годину погожу Сніговий їхній вічний убір. Насолоджуюсь диво-красою, Заворожує тиша дзвінка. Текінці. Розчистка берега річки П'ю, вмиваюсь живою водою В пружних жилах стрімкого струмка. Квіти рву що й ночами не меркнуть, Що, мов зорі, вбирають мій зір. Почуваюся гордим, як беркут, В тихім затінку величі гір. Оразгули Аннаєв * * * Мухаммад

У легендах про ісламських святих перше місце посідають Мухаммад (Мухамет) і Алі. Тут Мухаммад постає всевідаючим і могутнім. Наприклад, чоловіка, який засумнівався в його могутності, Мухаммад перетворив у

1 ... 139 140 141 ... 207
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану"