Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану 📚 - Українською

Читати книгу - "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану" автора Олексій Анатолійович Кононенко. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 141 142 143 ... 207
Перейти на сторінку:

Зустрічаються невеликі групи овляд, що приєдналися за різних обставин і у різні часи до інших, більших, які не мали чи не пам'ятали своїх «святих» предків. Такі групи з овлядської точки зору могли вважатися самозваними (або умовно – напівовлядами), але сказати їм це в очі зазвичай ніхто не наважувався.

У чому виражалося особливе становище овляд?

В основному це були знаки пошани з боку неовлядського населення. Форми, в яких це проявлялося, наступні: особливе ставлення до овлядів, спеціальний овлядський приз, шлюбне питання (сувора ендогамія), наречения власних імен, пов'язаних з овлядською термінологією, запрошення овляд на проживання (пошана для поселення), виділення спеціальної долі води – «дарчої води» – для них, намагання мати гонамбаші («главу кладовища») з числа визначних овляд, недоторканність самих овляд, їхнього майна і худоби. Ця недоторканність особливо наочно проступала в періоди різних міжусобиць і родоплемінних сутичок, коли овляди могли спокійно проходити і знаходитися на території ворогуючих племен. Більше того, навіть худоба їхня, яка пасласяу віддалених місцях без нагляду, була у безпеці від того, щоб її хто-небудь захопив, звичайно, якщо на ній стояла тамга (знак) овлядської групи. Багато хто з найвідоміших у релігійному плані овляд займався лікуванням хворих.

Участь овляд у поховальному обряді і читання молитви вважалося бажаним для покійного, особливо на самому початку нового, потойбічного, етапу його життя. За старою традицією, кожне туркменське кладовище мало свого главу – гонамбаші. Так називали зазвичай першу поховану у даному місці людину й її могилу, навколо якої поступово утворювалось кладовище. В умовах панівного становища релігійних уявлень на мертвих переносилася та ж система, яка побутувала серед живих. Якщо кожен віруючий за життя намагався заручитися підтримкою і прихильністю живого «святого», своєрідного посередника між ним і потойбічними силами, то і після смерті він хотів би користуватися такою ж могутньою протекцією. Надати йому її міг гонамбаші – не тільки територіальний, а й духовний глава поселення мертвих.

У наші дні, не зважаючи на те, що умови змінилися корінним чином, деякі з традицій, пов'язаних з туркменськими овлядами, не втратили свого значення. Представники цих груп з гордістю уособлюють себе від решти населення. І нині міцно зберігаються традиції шлюбної ендогамії. Почесне ставлення до овлядів зберігається і в антропонімії туркменів, тобто нареченні новонароджених іменами, пов'язаними з овлядською термінологією. У більшості сімей цих «святих племен» зберігаються і ведуться традиційні рукописні седжере (родоводи)».

Т. М. Новокрещенова. Правовий статус «святих племен» у туркменів * * *

Туркменські юрти. Закаспійська область

Огуз-хан

Огуз-хан (Огуз-каган) у міфології огузів герой-праотець. Образ Огуз-хана має риси культурного героя. Найдавніші уявлення про Огуз-хана зафіксовані в уйгурському рукописі XV ст. «Огуз-наме» (карлуксько-уйгурська, XIII–XIV ст., версія міфа). У ній мова йде про те, що Огуз-хан був зачатий матір'ю від променів світла (відомий міфологічний мотив чудесного народження) і народився вже богатирем («З грудей своєї матері ця дитина відпила молока і більше не пила. М'яса сирого, їжі, вина хотів… і заговорив. Через сорок днів він виріс, ходив і грався»). В юності Огуз-хан переміг страшне чудовисько – єдинорога, що пожирав табуни. Зовнішність Огуз-хана відображає тотемістичні уявлення давніх тюрків: «…ноги його… подібні ногам бика, поперек – поперек вовка, плечі – подібні плечам соболя, а груди – грудям ведмедя». Чудесний помічник Огуз-хана, який вказує дорогу його війську і приносить йому перемогу, – сивий вовк, який розмовляє людською мовою. Показавши себе як богатир, Огуз-хан одружується з небесною дівою, що зійшла до нього в променях світла. Від неї у нього народжуються три старші сини – Кун (солнце), Ай (місяць) і Юлдуз (зірка). Від другої дружини – морської красуні – три молодші сини – Ко/є/к (небо), Таг (гора), Теніа (море). Оголосивши себе каганом, Огуз-хан робить завойовницькі походи проти сусідів. Після завоювань, він влаштовує великий той (бенкет) і розподіляє свої володіння між старшими і молодшими синами. Цей розподіл пов'язується з чудесними дарами богів: золотим луком і трьома срібними стрілами, посланими Огуз-ханові небом. Огуз-хан віддає лук, розламавши його на три частини, трьом старшим синам, а стріли – трьом молодшим. Племена, які походитимуть від старших синів, він велить назвати «бозук» (що значить «ламати на частки»), а від трьох молодших – «учук» («три стріли»). Так пояснюється поділ огузів на два крила.

З прийняттям ісламу виникають нові варіанти міфу про Огуз-хана (відображені в творах Рашід-ад-Діна, Абулгазі, Язиджиоглу Алі). Огуз-хан представлений у них нащадком Яфеса (біблейського Яфета у Язиджиоглу і Абулгазі) і правовірним мусульманином. У Абулгазі Огуз-хан взяв груди матері тільки після того, як мати увірувала в Аллаха. Навчившись говорити, він увесь час повторює: «Аллах! Аллах!». Від своїх наречених

1 ... 141 142 143 ... 207
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану"