Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

311
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 145 146 147 ... 149
Перейти на сторінку:
самою головою — кілька перших щербатих зірок семизірного Воза. Дивився довго на небо, ніби вперше бачив, ніби надіявся, що виведе воно із задуми... Позаду гуло, мов далекі водоспади порогів, покурінне січовище і тупцяли тисячоного на конов'язях коні над жолобами і яслами, а в протилежному боці лежала тиша, вмощуючись на сон. Час від часу її мов прострелювали десь по заплавах і очеретах деркачі-дирчаки, викрикуючи про своє вартування, та стогнали здалеку пороги... «Такі вчинимо, коли поталанить!..» — дійшов висновку.

Якась нова спонука примусила Сірка колобродити допізна, обмірковуючи задумане, невідступно повторюючи напам'ять лист Довганя, Богуна і Безпалого, привезений Ониськом Чоботом із-під Конотопа: «Панам старшим і меншим на Запорогах, товариству і братам нашим в Коші і тонях, січах, луках, полях шлемо своє прохання громити бусурменів і йти до нас купно ув поміч, доки не пізно! Просимо молебно, десятикратно і сердечно!..»

Не лист то був, а не з добра писаний зойк і гвалт до порятунку і дій. Сірко бачив свою поміч нещасним тільки у визнанні влади гетьмана Юрія і про себе тішився, що послав бирича-гінця і що той уже, напевне, привіз листа від Січі, який зупинить «наказного» від братовбивства і покаже не лише йому вихід зі скрути. Він пригадав покійника Пушкаря, ще дебелим і сильним, повним здоров'я і надій...

«Ось одного із нас уже й немає в живих»,— болісно утямив Сірко пройдені покійником шляхи-дороги по повороті із колегіуму і аж злякався, зітхнувши, що отак же колись і його та інших не стане із-за чужих підступно-нацьковних похотей і інтрижної гри...

Поки колишній джура Богдана Хмельницького Іванець Брюх, тепер наказний отаман Брюховецький, навперекір Сірковій настанові, погромивши кілька міст і полків прихильника Виговського Овдія Тимоша та ногаїв, обтяжливо правився до рідної Січі із вивільненими двома тисячами ясирників, що згодилися осісти у Великому Лузі, і чередами худоби та табунами коней, спекулюючи і Богдановим, і Сірковим іменами, донці, благословенні і нацьковані боярами, нещадно палили темрюцькі і таманські села й улуси своїх же козацьких осідців іменем і Січі, і Сірка.

А сам кошовий, нічого про те не відаючи, із понадтрьохтисячним Запорозьким військом налетівши зненаць «Аллаховою карою» і «шайтаном» в Заперекоп'я на Карач-беєві незахищені улуси, звільняв тисячами різноплемінних ясирників і спіхом виганяв услід їм із-під Акермана у рідний степ табуни коней, череди та отари худоби. Старі коні в путі за наказом кошового ділилися на підверших і тяглових, і перші гналися в Січ для безкомонців, а другі — в нові осідки в дарунок новим осельцям і бідним сіромам-підсусідкам.

Ніхто не знав, як прислужився Сіркові отой січовий, уже геть літній запорожець із сергою в вусі, завбачливо підісланий Сірком у стан хана як дознавач і турусник Платон Ключ, Це він сповістив хана вчасно, майже нічого не збрехавши, що «запорожці всією Січчю із шайтаном Сірком пішли рабувати Ханство». Це він «перелякано» стояв на колінах у ханському дорогому наметі під Лохвицею в Приоріллі між двома дужими сейменами перед ханом Магомет-Гіреєм, що чипів на дорогому, оздобленому прикрасами міндері, і молільно, клянучись і Богом, і Аллахом, оповідав:

— Цар, світлий хане, отой злодійкуватий в'язничник, і кошовому-шайтанові, і своєму наказному Безпалому, і навіть окремим полковникам прислав великі жалувані ясаки кунами та багато зброї і пороху, умовляючи їх усіх купно піти на тебе, але Сірко, наперекір йому, повів понад п'ятнадцять тисяч запорожців за Ор-Капу-Перекоп через Акерман, щоб і братовбивства із твоїми хоробрими воїнами уникнути, і звільнити рідних ясирників у твоєму царстві, відібравши худобу і скарби, які і ти, і твої мурзи та беї, світлий хане, по домові із поганим королем польським та із сонцеликим Матомет-Авджі-Мисливцем через турських сераскирів і беглер-беїв полюдоловили,— складав Платон-Потап, кланяючись, руки долонями під бороду.— Сам я, пресвітлий хане, вирвавшись із січового кубла зарізяк, іду до родини в Піни, на що і прошу твоєї великої ласки, пайцзи та дозволу. А воювати з тобою той шайтан не хоче, хоче жити в дружбі по домові із твоєю світлістю...

— Кажеш,— по чималій мовчанці обізвався хан настановчо,— гяуре, що цар Алекс дає багаті ясаки і зброю, а не розумієш, що він тим нацьковує вас усіх і з-поміж себе, і на мене, і на божественного хондкара та короля польського, щоб ми били один одного, ослаблюючись, йому ж на майбутній зиск-гарач для наших покорень,— вирішив про себе Магомет-Гірей відпустити «до жінки і дітей» невірного гяура Платона-Потапа, бо все-таки в словах його правда. «А може, ще встигну, покинувши напризволяще Виговського, щось порятувати в Ханстві і щось прихопити в ясир та навіть, пішовши Кучманською сакмою через Кічкаську переправу одним крилом, а Муравською — другим, здвобіч напасти, поки шайтана там немає, на Січ та її багаті околи і мати значно більші зиски, аніж у спаї з Виговським».

— Як лис, мудрий, хитрий і приловчливий цей шайтан Сірко,— сказав, уже не криючи занепокоєння, хан покликаному в намет Карач-беєві, коли відпустив Платона-Потапа Ключа, наказавши сейменам нагодувати і відпровадити його, яко вірного посланця самого Аллаха.

— А мудрий та достойний, як ніхто із гяурів,— підказав ханові геть убитий лихом Карач-бей, ще не відаючи, що в Сірковому обозі вже їхали в Січ аманатами-закладниками обидва його сини-підлітки. Не відав він і про те, що Сірко прихопив із собою кармазин, гризет, габу та шовк з його паківень, яким не було ціни, і навіть золоті прикраси казни-гамзи та гарему. Двадцять п'ять верблюдів, сто тридцять осликів і п'ятдесят в'ючних коней спішно несли на своїх спинах те багатство до Січі, оточені козаками-вершниками.— А направду, мій світлий хане, як може, й ніхто, бо подумай своїм світлим розумом, не воюючи наскочно, Сірко розіб'є та розорить і нас, і Виговського, і короля Я на отим своїм сатанинським мирним походом на наші улуси. Хтось уже розніс чутку, і мої воїни вимагають вести їх негайно додому. Отож, сонцеликий хане, треба і нам у Сірка вчитися...

— Так-так,— повторив згорьовано Магомет-Гірей, вірячи, що похід Сірка його не зачепив.— Ми вернемо все сторицею. Дяка Аллаху, що

1 ... 145 146 147 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"