Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 148 149 150 ... 173
Перейти на сторінку:
промисли й сукцеси над невірними, а кінчалося послання таким: «Боярин Дорошенко з родиною жиє при нас у шані й фаворі не гірше будь-якого іншого дворянина і на долю не нарікає. А ми, милістю Божою цар Великої Русії, просимо вас, християн, промишляти неспинно над аґарянами, за що ми будемо неухильно жалувати вас, козаків, достойно й належно, заборонивши гетьманові й воєводам не пропускати до вас харчу та іних припасів через переправи й пороми».

— Ти їм сци межи очі, а вони кричать, що то дощ іде! — сказав по цих словах Яковля при вістовому, дочитавши листа.

— Оці слова кошового скриба і перекажи світлому твоєму цареві, стольнику, додавши, що ми обурені підступністю, нещирістю та лукавством високого двору,— додав Сірко.— На цьому мова наша з тобою закінчена! — докинув він вороже, підвівшись.

Не хотів кошовий говорити зі стольником ще й тому, що з Бахчисарая прибули беї Шірін і Мансур і чекали в гостинній хаті на побачення зі старшиною, переказавши через товмача про важливість їхнього прибуття. В розмові із Сірком та кількома значковими беї говорили про неволю свого і козацького народів, а відтак про спільні інтереси у вивільненні з-під царського і султанського свавілля, а кінчили так: «Затверджений султаном на хана Мурад-Гірей прагне дотримуватись із козаками миру і просить пробачення, що він досі не знайшов у Ханстві тих козаків-полоненців, прізвища яких подані йому Січчю в розписі, а коли б хтось із них виявився, то буде негайно приправлений у Кіш, як домовлено».

Близилася нова весна, і розвідники Лавра Гука донесли Сіркові, що турчин з буджаками купчиться для походу по цей бік мосту на Дунаї та біля Тягина, Головні й Андріївського острова, ждучи чотирьох пашів із трьома тисячами яничарів, що із Стамбула морем мають припливти п'ятнадцять каторг і сім сандалів зі збіжжям до Ачи-Кале-Очакова з агою Семистафом-пашею, що той ладунок султана Запорогам буде в Очакові перевантажений на сто тридцять дрібних суден і на них приправлений безпосередньо в Кіш. Новина ця була неймовірною, хоч сотник і запевняв усіх, що його відомості перевірені тричі. Яких тільки здогадок не було висловлено значковими. Адже виходило, що козаків наймав і султан, а відтак від нього можна було не сподіватися нападу!

Укріплюючи на всякий випадок острови й волость, Сірко чекав сплаву криги, і саме тоді у Кіш прибули гінці з Кизи-Кермена з подарунками для нього і старшин від самого хондкара. Чого лише не було сказано уклінним пашею і чого тільки не було приправлено у в'юках! Однієї білої габи сім тюків, а шовку, кармазинів, а золотих сережок, а запашного хозу й розшитих халатів! Січовий скарбничий Микита Вдовиченко, розпитавши про збіжжя і почувши, що воно слідує від Кизи-Кермена водою, на радощах почоломкався з агою, а Сірко згодився укласти мир, обумовивши, що неповоріт полоненців-козаків із-під Ладижнна заважає Січі укласти вічний мир і обговорити подальші спільні дії, адже яничари не перестають людоловити.

Ще тільки збиралися від'їжджати з Коша турецькі в'ючники, як із Кодими і Балти прибилися, запаливши геть коней, втікачі, родини яких із майном і худобою було взято яничарами в ясир так нагло, що мало хто встиг утекти. Розповіді про спалення осель, а в них малих, старих і немічних людей на раді ставили дибом козацькі оселедці від жаху, хижості й звіриності нападників. Рада була бурхливою, і більшістю голосів Семистаф-паша, не дізнавшись про скоєне, був почесно відпущений додому з подякою, а в степ вислана Гукова сотня для вияснення, куди поправлено ясир, що робиться в Подністров'ї і Побужжі, чому круль Ян вивіз брацлавців і спалив місто. Січ шукала можливості і приводу для сатисфакції, і не лише за Кодиму й Балту. Порта вела ту ж царську подвійну гру.

На Малій раді було вирішено піти у всеозброєнні водою й степом назустріч караванові зі збіжжям на той випадок, якщо ті, що йдуть із караваном, виявляться неладною збройною армадою. Сірко докладно розробив у деталях і зустріч із збіжжеправцями, і відвід їх не в Січ, а на острови для можливого тамтешнього ув'язнення яничарів та вивільнення веслярів-каторжників козацтвом. Кіннота пішла Великолужжям і Конкою подвобіч Дніпра, а решта за ніч розмістилася на острови.

І ця Сіркова виправа вдалася козакам. Яничари виявилися озброєними «до зубів». Зустрінуті із зеленим стягом хондкара, боки послушно пливли за провожатими лоцманами на острови, а там, оточені, роззброювалися без супротиву, не встигши й оговтатися. Тих, що хотіли втекти, козацькі гончаки-чайки під орудою Овсія Шашоли окільцьовували здвобіч і засипали стрілами, не випустивши жодного човна, поки й сам капудан Карач-бей здався на своїм геліоні-сандалі.

— Нужда й закони міняє,— виправдовувався Сірко перед козаками і яничарами по отій недешкретній виправі.— Кодимці й балтці чекають вивільнення, а спалені малі, старі й немічні — помсти, Карач-бею, отож посилай гінця до султана, щоб негайно вернув ясир, взятий у Кодимі й Балті, якщо хочеш лишитися живим зі всіма твоїми калудан-агами та яничарами.

За два дні козацтво за наказом Сірка вернулося в Чортомлик, і тут же закрутилися вітряки і в Січі, і в Великолужжі, мелючи оте збіжжя, частина якого була виділена на Конку та в Посамар'я. Лишивши наказним у Січі Івана Стягайла, Сірко із Шашолою повів козацтво у Сулинське гирло, де, за сповіщенням Гука, яничари стали висаджуватися з галер поряд зі свіжозведеним мостом. Шулерсько-підкупна гра сераскирів була розкрита повністю!

— Мусимо допомагати, товариство моє, хоч як би не хотіли, і самочинцеві та лакизі гетьманові Самойловичу, і тиранові цареві, бо тим, бачте, допомагаємо, в першу чергу, нашому бідному людові, іншого шляху нам не залишено Богом,— говорив Сірко до скликаного козацтва і волосних сотників на тирлищі перед виходом армади із Чортомлика.— Пильнуйте належно Січ-матір і Великий Луг — батька нашого і будьте готові вночі і вдень умерти гідно за них на варті вольностей! Об'являю вам, що ми з оцієї миті у стані війни, аж доки вона не буде відмінена чи мною, чи тим, хто буде по мені! Будьте пильні, побратими й сини мої, і виконуйте належно накази, а сув'язь

1 ... 148 149 150 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"