Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський 📚 - Українською

Читати книгу - "На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "На визвольних стежках Европи" автора Микола Дейчаківський. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 54
Перейти на сторінку:
Інсбруку ми пішли до ресторану і хоч він пропонував взяти спільну велику яринову салату, то я катеґорично відмовився від одної великої, зате ми замовили дві малі. Нашими контактами у Форальберґу були посол Болюх у Гогенемсі і Микола Семанишин у Дорбірні. Спочатку ми стрінулися з послом Болюхом, як теж з його сином і ще кількома студентами з Відня, між ними з моїм будучим кумом Ахілем Хрептовським. Гогенемс був тоді затишним кутком і взагалі не відчувалося там, що континент палає в огні війни. Ми оглянули здалека кордон і договорилися з послом, що він його докладніше прослідить і довідається, де і як його можна перейти. Таке саме завдання дали ми в Борбірні Миколі Семанишину, одначе було видно, що його можливості прослідження є обмежені. Він працював тоді на текстильній фабриці і не мав відповідних документів, щоб їздити у прикордонній полосі.

Ми поїхали теж прослідити кордон до Констанци на Бодензе. Показалося, що перехід тут тяжкий, треба б човном, а що в Констанці ми не мали наших людей, які могли б провести нам підготову, то ми цей пункт закинули. За тих кілька днів нашої подорожі вичерпався наш запас харчів і ми, не маючи карток, не мали змоги нічого купити. А з нашими апетитами це не була маловажна справа. Одиноким виходом з ситуації було піти до німецької військової комендатури і старатися якось вициганити "маршферфлєґунґ". Макольондра цей плян схвалив, але запропонував, щоб я ішов до комендатури, а він буде біля будинку наглядати, як справи повернуться — недоцільно нам обом ризикувати. Я зайшов в комендатуру і представив свій документ. Комендант почав розглядати його з дозою зацікавлення і підозріння. Почав мене випитувати, що я тут роблю так далеко від фронту. Я законтрував питанням, чи він є офіцер І-Ц, бо тільки з таким я можу говорити про свою місію, Він сказав, що хоч він і не є офіцером І-Ц, то все таки, як комендант цієї округи, повинен дістати якісь інформації. Побачивши, що він є досить настирливий, я сказав йому, що хоч я не повинен цього говорити, але я розумію його позицію: ми є тут, щоби відшукати в цій околиці кількох наших співробітників, які через переміщення фронту мусіли евакувати свої родини і стратили з нами контакт. Це його задовільнило і він виписав нам наряд на харчі, так що ми добре забезпечені подалися в поворотну дорогу до Відня. Я повернувся до Братислави і склав рапорт про нашу поїздку.

Десь в половині грудня я знов приїхав до Відня і заїхав до моїх земляків. Застав я їх у великому смутку — дядька забрали десь на схід від Відня копати окопи, тітка дуже турбувалася про нього, що він не має там що їсти і не має теплої одежі, бо вже настали морози. Його син не мав відповідних документів, щоб до нього поїхати. Хоча він мав брата — офіцера дивізії "Галичина" і братаничів, які були у Відні і мали добрі документи, але вони якось не пропонували своєї допомоги, тітка весь час бідкалася і плакала, так що мене зворушила ця ситуація і я зробив ніким не авторизовану поїздку. Тітка дуже боялася і відраджувала мене, щоб по дорозі мене не зловили. Та я наполягав і вона таки підготовила пересилку і я вибрався в дорогу. Я заїхав до коменданта того відтинку, де працював дядько і спочатку досить гостро почав з ним розмову, як це так, що я працюю для німецького війська, а мій дядько працює тут в таких невідрадних умовах, що він повинен бути звільнений. Він потрактував мене досить серйозно і почав оправдуватися, що його завдання є будова окопів на його відтинку, звільнити зараз він його не може, але дозволить мені з ним побачитися і передати посилку. Він теж буде мати його на увазі і як тільки буде можливо, то його звільнить. Зустріч з дядьком була дуже зворушлива, він аж заплакав, що я ризикував, щоб приїхати до нього. Я вернувся до Відня і в очах тієї родини я був на якийсь час героєм. Моє геройство трохи приблідло через дещо комічний пізніший інцидент: ще перед першою моєю поїздкою мені дали мої зверхники револьвера мадярської марки, якого я носив у кишені, не знаю на що він був мені потрібний, бо я і так не мав військового вишколу і не дуже вмів стріляти, але правдоподібно це належало до виряду члена революційного підпілля чи може підтверджувало документ, який я використовував при своїх поїздках. Та найбільше що той револьвер робив, то заважав і дер мою кишеню. Тому, коли вернувся з тої поїздки, я дав його синові дядька до переховання і потім забув про нього. Пізніше я довідався, що він знайшов для нього сховок в батьковому чоботі. За кілька тижнів батько вдягав чоботи і не можучи впхати ноги, витягнув його з чобота і зачав натискати на сина, звідки це взялося і чиє це. Той признався. Тоді дядько сказав: О! Тому то він не боявся їхати до мене на окопи! Я знав, що він мусить бути в чомусь замішаний. І хоч це дещо применшило моє геройство, то все таки вони були мені дуже вдячні і як до них дійшла вістка, що я "пропав", то тітка дала на дві Служби Божі за спокій моєї душі.

В кінці грудня мене закликали до нашої "головної кватири" у Братиславі, де я дістав інструкції і доручення такого змісту: наша референтура зв'язків нав'язала контакт з французьким резистансом у Відні. Ми взяли на себе завдання перевести двох членів до Швайцарії, де вони мають увійти в контакт з французькими урядовими колами. Переведення їх через кордон дасть нам марку леґітимности і допоможе дістатися до аліянтських чинників за їх дорученням. Зі собою ми будемо мати меморіяли у французькій та англійській мовах, які вияснюють ґенезу, мету, програму, засяг і методи нашого визвольного руху. Передавши меморіяли аліянтським представникам, ми залишаємося у Швайцарії до дальшої диспозиції. Доручення це має виконати нас двох, Макольондра і я. В разі арешту німцями старатися знищити меморіяли, не видати ні людей, ні організації, а у безвихідному становищі покінчити зі собою. В тій цілі мені дано малий, квадратовий пакетик з ґуми (виглядало як з презерватива) з ціянкалієм. Крім звичайних документів з направлення до Дорбірну, я одержав бланки документів для французів, а теж по 250

1 ... 14 15 16 ... 54
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський"