Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сім'я" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 46
Перейти на сторінку:
Мот­ря.

- Бодай то­бi доб­ра не бу­ло з твоїм мо­то­ви­лом. Че­рез твоє мо­то­ви­ло син по­бив батька. Ой, свi­те мiй! Не да­дуть дi­ти своєю смер­тю вмер­ти, - бiд­ка­лась Кай­да­ши­ха. - Хоч за­раз ви­би­рай­ся до су­сiд з своєї ха­ти.


Сумний зим­нiй ве­чiр заг­ля­нув че­рез вiк­на в ха­ту. Гус­тi дi­ди ста­ли по кут­ках i на­ве­ли, як блi­да та сум­на смерть, по­кiй на розд­раж­не­ну, розг­нi­ва­ну ciм'ю. Мо­ло­ди­цi за­мовк­ли та тiльки важ­ко зiт­ха­ли. На ла­вi си­дiв ста­рий Кай­даш, си­дiв мовч­ки й co­бi важ­ко зiт­хав, пiд­пер­ши го­ло­ву до­ло­нею й спер­шись лiк­тем на ко­лi­но. На йо­го ши­ро­ко­му блi­до­му ло­бi, на йо­го спу­ще­них вi­ках ле­жа­ла гли­бо­ка, важ­ка ту­га, ле­жав со­ром, пе­ре­мi­ша­ний з жа­лем. Вiн не їв цi­лий день. Йо­го тяг­ло за жи­вiт. Вiн на­ки­нув на се­бе сви­ту, на­дiв шап­ку та й пi­шов до шин­ку по­ми­на­ти свя­ту п'ятни­цю та за­пи­ва­ти со­ром.


Карпо вий­шов з ха­ти в од­нiй со­роч­цi. Вiн пi­шов i став за по­вiт­кою пiд гру­шею. Свi­жий пер­ший снiг ук­рив го­ри й до­ли­ни нi­би тон­ким до­ро­гим по­лот­ном. Усе не­бо бу­ло вкри­те гус­ти­ми хма­ра­ми, не­на­че мо­лоч­ним ту­ма­ном. Кар­по ди­вив­ся на го­лi бi­лi го­ри, що зов­сiм зли­ва­ли­ся з бi­лим не­бом у ве­чiр­нiй iм­лi так, що не мож­на бу­ло ро­зiб­ра­ти, де кiн­ча­лись го­ри, де по­чи­на­лось не­бо. Вiн ди­вив­ся на чор­ний дов­гий ря­док гip, кот­рi чор­нi­ли од гус­то­го ду­бо­во­го лi­су, не­на­че об­ку­та­нi чор­ним сук­ном, i вiн нi­чо­го то­го не ба­чив. Уся йо­го ду­ша десь за­хо­ва­лась гли­бо­ко са­ма в со­бi; вiн нi­би зде­рев'янiв од тiєї по­дiї, кот­ру не­дав­но вчи­нив. М'який пер­ший хо­лод нi­би прот­ве­ре­зив Кар­па. З йо­го го­ло­ви по­чав ви­хо­ди­ти який­сь чад, i вiн пот­ро­ху по­чав при­мi­чать ха­ти, го­ри, лiс; вiн при­мi­тив, як батько вий­шов з дво­ра, пi­шов шля­хом по­за став­ком на греб­лю, увiй­шов у ши­нок, як у шин­ку в вiк­нi заб­ли­щав во­гонь. Вiн при­мi­тив куп­ку чо­ло­вi­кiв, кот­ра чор­нi­ла й во­ру­ши­лась ко­ло шин­ку на бi­ло­му снi­гу. I все те вiн ба­чив, не­на­че десь у во­дi, од­ки­ну­те звер­ху од ви­со­ко­го бе­ре­га, або десь на днi нег­ли­бо­кої про­зо­рої рiч­ки.


Холод по­чав прой­ма­ти Кар­па. Вiн по­чу­тив, що йо­го тi­ло тру­ситься од го­ло­ви до са­мих пальцiв на но­гах, що в йо­го го­ло­ва го­рить нi­би вог­нем. Вiн по­вер­нув­ся на мiс­цi й за­че­пив го­ло­вою гiл­ку гру­шi, вкри­ту снi­гом. Снiг, не­на­че пух, по­си­пав­ся на йо­го го­ло­ву, на пле­чi, на го­лу шию, за па­зу­ху. То­дi тiльки вiн опам'яту­вав­ся, наб­рав у ру­ки снi­гу, прик­лав до го­ло­ви й ти­хою хо­дою пi­шов у ха­ту.


В ха­тi бу­ло ти­хо й сум­но; нiх­то не го­во­рив нi сло­ва, тiльки во­гонь па­лав та трi­щав у пе­чi i зда­вав­ся од­нiєю жи­вою ве­се­лою iс­то­тою в мерт­вiй ха­тi. Вже в ха­тi i свiт­ло по­гас­ло, а Кай­даш си­дiв у шин­ку, пив з ку­мом го­рiл­ку й там за­но­чу­вав.


На дру­гий день пе­ред обi­дом Кай­даш увiй­шов у ха­ту i унiс двоє но­вих мо­то­вил.


- Нате вам двоє мо­то­вил та, про ме­не, очi по­ви­ко­люй­те со­бi, - ска­зав Кай­даш, ки­да­ючи мо­то­ви­ла на ла­ву.


Мотря ве­се­ло гля­ну­ла на мо­то­ви­ла, за­раз по обi­дi ви­тяг­ла з своєї скри­нi по­чин­ки й по­ча­ла мо­тать. Но­ве мо­то­ви­ло аж гу­ло в її ру­ках i вря­ди-го­ди чер­ка­лось об сво­лок, об сте­лю. Нi один цар не ма­хав з та­кою втi­хою скi­пет­ром, як Мот­ря своїм мо­то­ви­лом. Во­на по­чу­ла в со­бi дух гос­по­ди­нi, са­мос­тiй­ної гос­по­ди­нi. Свек­ру­ху бра­ла злiсть. Для неї не­вiст­чи­не мо­то­ви­ло гу­ло, не­на­че кус­ли­вi джме­лi кру­гом її го­ло­ви.


"Пропадуть мої ко­но­пельки! По­хоп­ли­ва не­вiс­точ­ка поп­ря­де їх со­бi на по­лот­но по­пе­ред ме­не", - по­ду­ма­ла Кай­да­ши­ха.


А не­вiст­ка мо­та­ла по­чин­ки, по­лi­чи­ла чис­ни­цi та пас­ма, ски­ну­ла пiв­мо­ток з мо­то­ви­ла й схо­ва­ла в свою скри­ню.


- Ховай, не­вiс­точ­ко, в свою скри­ню, що за­пiр­веш. Швид­ко схо­ваєш усе на­ше доб­ро, ще й нас уб­гаєш у свою скри­ню, - про­мо­ви­ла свек­ру­ха.


- Не бiй­тесь! Та­ко­го доб­ра не схо­ваю, а як­би вас знай­шла й своїй скри­нi, то ще б i над­вiр ви­ки­ну­ла, - ска­за­ла не­вiст­ка.


Другого дня Мот­ря поз­би­ра­ла свої й Кар­по­вi со­роч­ки й на­мо­чи­ла в лу­зi.


- Чом же ти не заб­ра­ла та не по­мо­чи­ла вcix со­ро­чок? - спи­та­ла ма­ти.


- Тим, що вас ycix бiльше об­пи­ра­ти не бу­ду. Пе­рiть co­бi са­мi; ад­же ж маєте ру­ки.


- Нащо ж той за­хiд на два ра­зи? Xi­бa ще ма­ло гар­ми­де­ру в ха­тi? На­що ти на­ля­пуєш зай­вий раз у ха­тi? - ска­за­ла Кай­да­ши­ха.


Мотря не слу­ха­ла ма­те­рi. Во­на по­од­жи­ма­ла свої со­роч­ки, дру­го­го дня од­зо­ли­ла, поп­ра­ла и по­ка­ча­ла. Кай­да­ши­ха му­си­ла за­ход­жу­ва­тись са­ма ко­ло своїх со­ро­чок. Во­на вже й не го­во­ри­ла за те чо­ло­вi­ко­вi, тим що бо­ялась ко­лот­не­чi. Во­на ду­ма­ла, що все те якось пе­рет­реться, пе­рем­неться та й так ми­неться. Але во­но та­ки не ми­ну­лось.


Раз Мот­ря спек­ла хлiб. Хлiб не вдав­ся. Во­на по­да­ла йо­го на стiл до бор­щу; хлiб вий­шов лип­кий, з за­кальцем на два пальцi. На бi­ду й борщ вий­шов не­доб­рий.


- Недобрий борщ, - ска­зав Лав­рiн.


- Але й хлiб спек­ла, хоч ко­ни­ки лi­пи! - ска­за­ла сер­ди­то Кай­да­ши­ха.


- Аж у гор­лi да­вить, - обiз­вав­ся i co­бi ста­рий Кай­даш.


Як на ли­хо, Лав­рiн, жар­ту­ючи, взяв та злi­пив з м'якуш­ки ко­ни­ка, пос­та­вив йо­го на сто­лi, ще й хвос­та за­дер йо­му вго­ру.


Мотря зир­ну­ла на ко­ни­ка та й ски­пi­ла, не­на­че хто ли­нув на неї ок­ро­пом. Во­на луч­че ви­тер­пi­ла б лай­ку, нiж смiш­ки.


- Лаяли, би­ли, а це вже зну­ща­ються на­до мною! - крик­ну­ла Мот­ря й ки­ну­ла об стiл лож­кою.


- Чого ж ти ки­даєш лож­кою нам усiм у вi­чi? Чес­тi не знаєш, чи що? - ска­зав ста­рий Кай­даш.


- Коли хо­чеш сер­ди­тись, то сердься, а не ки­дай на свя­тий хлiб лож­кою, - обiз­вав­ся впер­ше сер­ди­то на свою жiн­ку Кар­по. - По­заб­риз­ку­ва­ла стра­вою усiм oчi. Щось ти справ­дi вже ду­же ро­зiб­ра­лась.


- То ва­рiть та пе­чiть со­бi са­мi. Я нi­чим вам не вгод­жу, - ска­за­ла Мот­ря, одiй­шов­ши до пе­чi.


- Якби ти бу­ла най­мич­ка, то ти б со­бi одiй­шла од нас, а ми пек­ли б та ва­ри­ли са­мi со­бi, - ска­зав Кай­даш.


"Будете ви й так са­мi пек­ти й ва­ри­ти", - по­ду­ма­ла Мот­ря й за­ду­ма­ла на дру­гий день ва­ри­ти обiд тiльки для се­бе та для Кар­па.


Другого дня Мот­ря вста­ла ду­же ра­но, сi­ла со­бi пряс­ти, по­тiм за­то­пи­ла в пе­чi, знай­шла два не­ве­лич­кi гор­щеч­ки й прис­та­ви­ла в од­но­му борщ, а в дру­го­му ка­шу; як­раз стiльки, скiльки тре­ба бу­ло на двi ду­шi. Во­на за­ду­ма­ла й ве­че­ря­ти з Кар­пом ок­ре­мо.


Кайдашиха спа­ла со­бi гар­ненько на пе­чi та ви­ка­чу­ва­лась. По­лум'я трi­ща­ло в пе­чi, ок­рiп булько­тiв, а во­на по­тя­га­лась на пе­чi в теп­лiй пос­те­лi, ду­ма­ючи, що не­вiст­ка ва­рить обiд на

1 ... 14 15 16 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"