Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Мисливці за головами 📚 - Українською

Читати книгу - "Мисливці за головами"

365
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мисливці за головами" автора Ю. Несбе. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 62
Перейти на сторінку:
тримаючи келих з коктейлем однією рукою, а повію іншою.

Я намагався принаймні щось прочитати в обличчі Граафа чи почути в його голосі. Нічого. Або він надто часто про це думав, або цей чорт абсолютно безсердечний. І я навіть не знав, що краще.

— Отже, тобі вісімнадцять років, ти живеш в Осло, — сказав я. — Твій батько зник. Ти — складний підліток. Що далі?

— Я закінчив із відзнакою середню школу і подав заяву в Нідерландський королівський корпус морських піхотинців.

— Морпіхи — це звучить. Такі елітні мачо?

— Саме так.

— Здається, туди беруть одного із сотні.

— Приблизно. Мене запросили на вступний іспит — там тебе місяць систематично ламають. А потім — якщо виживеш — чотири роки відновлюють.

— Бачив щось подібне у кіно.

— Повір мені, Роджере, у кіно ти такого не бачив.

Я поглянув на нього. Я йому вірив.

— Потім я служив в антитерористичній групі ВВЕ у Дорні. Вісім років. Увесь світ об’їздив. Суринам, Нідерландські, Антильські острови, Афганістан, Індонезія, зимові навчання у Харстаді і Воссі. Мене захоплювали в полон і катували під час антинаркотичної кампанії у Суринамі.

— Яка екзотика! І ти не сказав ані слова?

Клас Грааф посміхнувся.

— Ані слова? Та я не закривав рота, як баба на ринку. Допит у кокаїнових баронів — це вам не іграшки.

Я нахилився вперед:

— Еге ж? А що це?

Грааф довго і вдумливо дивився на мене, піднявши брову, перш ніж відповісти:

— Насправді я не думаю, що тобі варто це знати, Роджере.

Я трохи зніяковів, але кивнув і знову випростався.

— А всіх твоїх товаришів, певно, вбили?

— Ні. І коли вони вдарили по виявлених мною позиціях, ці, звісно, розбіглися. Я провів два місяці у підвалі, де харчувався гнилими фруктами і пив воду, повну комариних личинок. Коли ВВЕ мене звільнили, я важив сорок п’ять кіло.

Я дивився на нього. Намагався уявити собі, як саме його катували. Як він це виносив. І як виглядав Клас Грааф вагою сорок п’ять кілограмів. Інакше, звісно. Але не так, щоб геть інакше.

— Не дивно, що ти полишив цю справу, — сказав я.

— Ні, не тому. Ті вісім років у ВВЕ були найкращими в моєму житті, Роджере. Перш за все, через усі ті штуки, які ти бачив тільки в кіно. Товариськість і відчуття ліктя. Але на додачу я навчився там того, що потім стало моїм ремеслом.

— А саме?

— Знаходити людей. У ВВЕ був підрозділ під назвою TRACK.[11] Група, що займалася відстежуванням людей у всіх можливих ситуаціях і точках земної кулі. Це вони знайшли мене в тому підвалі. Я попросився до них, і мене було прийнято. Там я і навчився всього. Від доісторичного індіанського мистецтва читати сліди до методів ведення допиту свідків і користування найсучаснішими електронними приладами стеження, які тільки є. Там я і зустрівся з «ХОТЕ». Вони зробили передавач розміром з ґудзик на сорочці. Ідея полягала в тому, щоб причепити його на сорочку людини і відстежувати всі її пересування, приблизно як у шпигунських фільмах шістдесятих років, тільки її ніяк не могли налаштувати, щоб працювала як слід. До того ж, ґудзик виявився непрактичним — не витримував поту, температури, нижчої за мінус десять, а сигнал проходив лише крізь найтонші стіни. Але керівникові «ХОТЕ» я сподобався. У нього не було синів…

— А у тебе батька.

Граф відповів зверхньою посмішкою.

— Зрозуміло, — сказав я.

— Після восьми років військової служби я пішов учитися на інженера в Гаазі, за навчання сплачувала «ХОТЕ». За перший рік моєї роботи в «ХОТЕ» ми розробили пристрій стеження, що міг працювати в екстремальних умовах. За п’ять років я був другим номером у командній ланці. За вісім років став керівником, а решту ти знаєш.

Я відкинувся на спинку стільця і ковтнув кави. Ми майже досягли мети. У нас був переможець. Я навіть записав це. ПРИЙНЯТИ. Напевне, тому я зволікав, так, ніби щось усередині мене говорило: слід вчасно зупинитися. А можливо, тут було дещо інше.

— У тебе такий вигляд, наче ти хочеш ще про щось запитати, — сказав Грааф.

Я зайшов із флангу.

— Ти нічого не казав про свій шлюб.

— Я говорив про важливі речі, — сказав Грааф. — Ти хочеш послухати про мій шлюб?

Я похитав головою. І вирішив закруглятися. Але тут у нашу розмову втрутилась доля. Вустами самого Класа Граафа.

— У тебе тут гарна картина, — сказав він і, піднявши голову, глянув на стіну. — Опай?

— «Сара, що роздягається», — відповів я. — Діана подарувала. Ти збираєш предмети мистецтва?

— Ось почав потрошку.

Щось усередині мене сказало «ні», але було пізно — я вже спитав:

— Чим можеш похвалитися?

— Є одна робота — олія, полотно. Знайшов його якраз у тій потаємній кімнаті, за кухнею. Ніхто у нашому роду не знав, що моя бабуся володіла такою картиною.

— Цікаво, — сказав я, відчувши, як затріпотіло серце.

З мене було досить ранкового хвилювання.

— То що ж це за картина?

Він подивився на мене довгим поглядом. Легка посмішка промайнула на його губах.

Вони ворухнулися для відповіді, і мене охопило передчуття. Таке, від якого напружилися м’язи живота, як у боксера, що очікує удару в корпус. І ось його губи змінили форму, і виявилося, що жодне передчуття у світі не змогло б підготувати мене до того, що він відповів:

— «Полювання на калідонського вепра».

— «Полювання…» — На дві секунди у мене в роті пересохло. — Те саме «Полювання»?

— Ти знаєш її?

— Ти хочеш сказати, це картина… картина…

— Пітера Пауля Рубенса, — сказав Грааф.

Я зосередився на єдиній речі. Тримати обличчя.

Але перед моїми очима майнуло, наче на світловому табло в лондонському тумані на Лофтус-роуд: «Куїнз Парк Рейнджерз» випадково забиває несподіваний гол у сітку воріт. Життя стало догори дриґом. Ми на шляху до Уемблі.

Частина друга

КОЛО ЗВУЖУЄТЬСЯ

6. Рубенс

— Пітер Пауль Рубенс.

На мить здалося, що будь-який порух, будь-який звук у приміщенні завмер. «Полювання на калідонського вепра» Пітера Пауля Рубенса. Найлогічнішим було б припустити, що йдеться про копію, про винятково якісну підробку, яка сама по собі коштує мільйон або два. Але було щось у голосі, щось у виразі обличчя, щось у самій цій людині — Класі Граафі, що я не сумнівався, що це оригінал, кривавий мисливський сюжет з грецької міфології — фантастичний звір, простромлений списом Мелеагра, — полотно, яке зникло після пограбування у 1941-му галереї рідного міста художника, Антверпена і, як багато хто

1 ... 14 15 16 ... 62
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мисливці за головами», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Мисливці за головами» жанру - 💙 Детективи:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Мисливці за головами"