Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

250
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 150 151 152 ... 173
Перейти на сторінку:
поправторити до Сибіру, як зрадців, нехристів і ворів.

Відбулися деякі зміни і при царському дворі не на користь царя Федора та Довгоруких, але на долі Січі й України вони позначилися хіба тим, що перевертень і прибічник Самойловича князь Ромодановський був переведений з Білгорода в Москву. На його місце в Курськ призначено казанського Казбулата Муцаловича. Важило й те для козацтва, що другого гетьманового сина-закладника Якова було замінено третім — Григором, а той став посильним. Дехто із значкових, та й Сірко, бачили в тих подіях кінець Самойловичевому гетьманству, бо царат не міг допустити глибокого вкорінення гетьманів, а ще при наслідуваннях Семена, Якова та Григора.

Адверсорним сторонам тогорічні сутички та побоїща в Чигирині, Вужині і на Інгулі були тільки спробою, яка заохотила обидві орласті держави до подальших змаг чужими руками. І султан, і цар вточували словесного меду польському і віденському дворам, прощали Січі непослушенство й самоуправство. Султан на Правобіччі, у Немирові, утримував свого ставленика князя Юргія, який нагадував московським стольникам про Переяславські статті, тепер уже їм неприємно небажані. І єдиною твердинею в Україні лишалася Січ і її великолузькі волості пообіч Дніпра. Січова старшина на чолі з Сірком, вивертаючись між двома загарбницями і третім людоловом, відчайдушно борсалася, приймала пожалування від двох адверсорів та притуляла в себе викупців і втікачів, що допомагали відстоювати людські гідності й вольності з прадавнім виборно-вічевим у строєм-ладом. Острів запорозької землі був густо заселений, а в решті краю стояла дика спалена пустка, горіло нескошене збіжжя, курилися, тліючи, обійстя поряд із невпораними грядками, і лише в лісних хащах і водяних нетрищах під завиви тужних осінніх вітрів, пугачів та вовчих і собачих підвивань теплилося жевріло в уцілілих хуторах не життя, а животіння нещасних людей, що й печі топили тільки в темні ночі, щоб не приманути димом уже й своїх людоловів-нападників.

А Січ укріпляла свої твердині, передусім Великолужжя та Кодак, була-бо достатньо обізнана з навколишніми складностями рідного народу. Їм, чільцям козацької республіки, відомо було, що очаківський Каплан-паша знову відбудовує фортецю, що гетьман відмуровує Чигиринський замок, що в Київ Милославськими перекинуто князів Хованських і Голициних зі стрільцями, а Січ ні до чиїх рахунків не входить. Правда, Перхунов пустив турусу, що, крім Мерефи, подарованої царем Олексієм Січі, цар Федір хоче пожалувати Кошеві Калаберду й Переволочну з поромами й переправами. Послані в Москву для вияснення Роман Малюк та Семен Хорошко з товаришами вернулися ні з чим. А гетьманів дознавач Артем Золотар привіз у Січ «таїну» свого сюзерена, що ніякого негаразду від гетьмана козакам не буде, коли цар подарує їм Переволочну й Калаберду. Та Лавро Гук розвідав, що гетьман наполягав не давати Кошеві тих міст нізащо, бо на Лівобіччі буде двовладдя, як у Мереф'янщині, що належить Січі.

— Воно як наслухаєшся, пане полковнику, то всі чільці наших сусідів — несусвітні брехуни й пройдисвіти,— завершував свої дознавацькі враження Лавро Гук.— Ледь що де станеться — вдаються до брехень, а при неспроможності пускають плітки, намови, нацькови, омани чи й силу. Я гадаю, що лише круль Ян вам не бреше з них усіх.

— Гадаєш, що не бреше, Лавре?

— Мабуть-таки, ні, бо ж пише вам родинно, а часом і нешпетно, а відтак — правдиво й щиро. В мене про ляхів тепер геть інша думка.

— Інша, Гуче, бо вони стали іншими, втративши нас як холопів.

Згадка про Яна нагадала Сіркова і про відвідини його родини, і про синів, які там вишколювалися, і, врешті, про незавидне становище самої Польщі, султанової данниці, і він твердо поклав собі, що, як тільки трохи підготує Кіш до зими, навідає круля і візьме, як обіцяв мачусі й зведенці-сестрі, небожа Якуба на Січ і в Капулівку, хоч якось полегшивши їхнє горе. Адже обидві так і не відають, де поділися хлопці після Чорної Долини.

Довга й жахна оповідь Лавра про руїну на Правобіччі після ізгону Семеном Самойловичем тисячі родин до Сибіру змусила Сірка невідкладно написати попереджувального листа гетьманові, як основному руйнівникові краю і уярмлювачеві рідного люду. Запалившись гнівом, він навіть і не покликав писаря Андрія Яковлю, а проказав свій обур сотникові Лаврові Гукові:

«Вельможний мосьпане гетьмане обабічний! По кончині лицарного Богдана — мого наставника та соратця, сина, хай і грішного, нашої ойчизни, коли ви, самозванні і лакизні гетьмани, почали мінятися, як коні на чужих крам-базарах, і коли діями сусідніх захланно-ворожих монархів наша ойчизна стала краятися на шмаття, ми, січовики, зрозуміли, що ви всі вибрали пристосуванські шляхи, які приведуть наш чарівний край до руйнації, знищення та запустіння, а люд — до неволі. Нині наша правда потверджується. Ляське хлопське пристосуванство ви замінили московитським лакизним перевертництвом при підступно-витонченому царському яничарстві, створюючи із Гетьманщини маячний вертеп, фікцію, ілюзію й міраж.

При твоїй личинній гетьманській особі побито тисячі невинних, розорено й спалено десятки міст і селищ нашого люду, відправторено сотні пограбованих тобою чільців, їх прибічників та родин у сибірські забісся на благо живота боярського й воєводського. Твоя вельможність не по-християнськи чинить ті ізгони, ще гірші за ординські людоловні ясири, підмуровуючи для воєн Печерські вали в святому нашому Києві, за що ти в Бога милості собі не вимолиш до кінця днів твоїх.

Дивлячись іздалеку оком розуму на твої вельможні злочини, ми ніколи не могли без жалю й скрухи з'їсти окрайця насущного хліба й відпочити в спокої по трудах наших, бо війни за збиткові людові користі й устремління вели й ведуть його життя до розбрату, а обійстя до запустіння у колись багатому й дружному краєві отців і дідів. Ми умовляли вас, самочинних гетьманів, для добра нашої поспольної общини всі циркумстації війн між собою полишити, дружби з адверсорами не допускати, а підтримувати її з акцесорами рідними, вірними й надійними, не схилятися до підкупу й умовляння підступних ворогів, не спокушатися на їхні рангові приманки. А кожний з вас, одягаючи каптан владарювання, кидався тільки до власного владолюбства й ненаситних афектів, ллючи воду на свої осібні лотоки,

1 ... 150 151 152 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"