Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 152 153 154 ... 291
Перейти на сторінку:
думаєте?

Я спробував зобразити на своєму обличчі вагання:

— Так мені здається... Хтозна. Втім, навряд, щоб оті, що розклеювали прокламації, наважилися й на... таке.

— Не знаю, Максим Архипович, — по ще довшій мовчанці проказав начальник поліції. — Может быть, вы и правы...

Я байдужим тоном запитав:

— А хіба цим ділом не комендатура займатиметься?

— Комендатура, — відповів начальник.

— А ви ж кажете, що...

Афіноґен підтвердив:

— И комендатура, и полиция. Вместе.

Після обіду начальник заходився викликати підлеглих. Насамперед зібрав тих, хто був цієї ночі в наряді. Прийшли вартові з мосту, зі станції й цукрового заводу. Ніхто нічого підозрілого вночі не помітив, про подію вони дізналися щойно. Правда, хтось двічі вистрелив з рушниці чи автомата, але з'ясувалося, що стріляв німець, який вартував на станції. У темряві йому вчулися кроки й ніби якась постать шугнула попід вагони. Він двічі стрельнув, а то, виявилося, старий паперовий мішок, якого погнало вітром, та й годі.

Увійшов один з харківських новачків, а за ним... Костюк. Я аж очі вирячив. Костюк до самого обіду чергував у поліції, чого й він прийшов? Певно, й Афіноґен звернув на це увагу, бо перепитав:

— Разве ты стоял ночью?

— Стояв, пане шефе! — бадьоро відкарбував Костюк. — Ось із ним, — кивнув він на товариша, — в емтеесі стояли. Я Микитченка підмінив, хворого.

— Так точно, — підтвердив харків'янин. — Аж закоченели.

Ось про яке «сяке-таке алібі» казав уночі Костюк, відзначив я про себе. Добре мені «сяке-таке»...

До самого вечора викликав начальник поліції своїх підлеглих — і тих, що чергували, і тих, хто вночі відпочивав. Але в кожного було неспростовне алібі.

Афіноґен задоволено всміхнувся:

— Теперь только вы да я. А то всех проверил. Говорил мне когда-то один умный человек: когда сомневаешься в ком-то, то сперва проверь сам себя. Сущая правда.

Я присилувався на посмішку:

— Ви, шефе, чи не на мене натякаєте?

Афіноґен відповів надто швидко, щоб сумніватися, ніби він мав на увазі когось іншого.

— Да что вы, Максим Архипович! Я вам верю, как самому себе.

І відвів очі вбік. Мені в груди заповз холодний вужик страху.

Коли ми торік познайомились з ним уперше (це, здається, було на іменинах у Ганни Базилевич), я довго не міг збагнути цього чоловіка з дивним ім'ям і ще дивнішим прізвищем. Це його прізвище я почув згодом і запитав Афіноґена: «Ви українець?» Він відповів: «Я русский. Могу показать паспорт и метрику».

Потім про Афіноґена Горобцова зайшла мова в Олега Поповича. Олег сказав: «У нього в документах справді написано, ніби він за національністю росіянин. Але найцікавіше не це, бо я знаю прізвища Гарбузов, Іваненков, Ткачуков. Найголовніше в Афіноґена Горобцова знаєш що? Ти тільки не впади в обморок. Найцікавіше — що Афіноґен перед війною служив у органах енкаведе».

Я спитав у Олега: «Звідки ви про це дізналися?». Олег відповів: «А він цього й не приховує. Сам розповів усе й попросився на роботу в поліцію. Сказав комендантові, мовляв, у меня большой опыт и я могу быть полезным новой власти».

А мені тоді подумалось, що на таку людину покладатися не можна. Якщо ти зрадив єдиножди, то вдруге зрадиш іще швидше й легше. Передусім: якщо ти так легко поміняв національність, зрадив свій рідний народ, то тобі нічого не варто буде зрадити й ту націю, ім'ям якої ти тепер прикрився. Якщо, бувши українцем, назвався росіянином, то ще легше перелицюєшся й на німця, і на єврея, і на англійця, навіть на китайця.

Мені навіть пригадалась одна не дуже широковідома сторінка з історії раннього Середньовіччя. Римляни дуже любили асимілювати підкорені племена й народи. Це призвело до того, що й усі італійці, і галли, й іспанці, і даки втратили свої рідні мови й почали говорити латиною. Даки навіть назвалися римлянами. Та коли Рим знесилів під ударами германських і слов'янських племен, найзапеклішими його ворогами стали всі оті народи, що перейшли на мову римлян.

Ну, а тепер Афіноґен Горобцов мені сказав, із удаваною щирістю дивлячись мені в очі:

— У вас же, наверное, такое алиби, что и комар носа не подточит, правда?

— Є, — відповів я якомога впевненіше, і вточнив для більшої правдоподібности: — Коли треба буде — знайдеться й алібі.

— Вот и хорошо, вот и чудесно, Максим Архипович — проказав Афіноґен, клацаючи щелепою на звуках «о». — Я вам верю, как самому себе. Это я так, если вдруг в комендатуре что-то...

Наступної хвилини я згадав популярне прислів'я про вовка, якого не варто так часто згадувати. Увійшов черговий і повідомив:

— Пана шефа — до коменданта.

Афіноґен зітхнув:

— Начинается...

Тоді пошукав щось у пайках, не знайшов, махнув рукою й швиденько вийшов, забувши навіть ключ у вогнетривкій шафі. Якась гемонська сила потягла мене до тієї шафи. Я певний час упирався, тоді встав, підійшов до дверей, виглянув у коридор, повернувся назад і раптом потяг на себе ручку шафи. Товсті важкі дверцята повільно відчинилися. Поверх коленкорової папки лежав невеликий папірець із кількома рядками друкованого тексту. Я хотів був уже зачинити шафу, але увагу мою прикував до себе штамп гебітскомендатури на тій папірчині. Я нахилився й прочитав: «Районному комендантові м. Яра та начальникові районної поліції. Забезпечити в суботу, 24 січня ц. р., успішне проведення вербовки на роботу в межах Великої Німеччини людей віком від 17 до 50 років усіх професій. Орієнтовна кількість — 100

1 ... 152 153 154 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"