Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 153 154 155 ... 291
Перейти на сторінку:
душ. Того самого дня доставити завербованих під надійною охороною в обласний центр. Гебітскомісар, Начальник обласної поліції».

Я швидко зачинив шафу — аж дверцята гримнули, потім похукав на ручку й витер її полою френча, ще раз похукав і знову витер. Пальці тремтіли від хвилювання. Я Пішов до свого столу й сів. Сто душ. Чому Афіноґен досі не сказав мені про це ні слова? Невже перестав довірятися? Чи, може, зумисне лишив ключі в замку сейфа? Провокація? Серце в грудях калатало: сто душ... Сто душ.. Невже перевіряє? Сто душ... сто душ...

Я вискочив у коридор і побіг, тоді схаменувся й пішов якнайповільніше на те крило, де містилася управа.

— Ти знову, Нетреба? — холодно зустрів мене Олег Попович, але я тільки махнув рукою:

— Не до цього зараз! Послухайте...

І розповів Олегові все, що допіру вичитав у циркулярі.

Олега це повідомлення схвилювало.

— Узавтра?

Я підтвердив.

— Ну? — запитально глянув на мене Олег.

— Що «ну»! Треба діяти.

— Як? Знову листівки?

То була б марна річ. Листівок цієї ночі не розвішаєш, подумав я, німці, певно, патрулюватимуть кожну вулицю. Та й де тих листівок зараз узяти?

— Може, пустити чутку? — знову запропонував я.

— Докопаються, — повільно проказав Олег, перегортаючи якісь квитанції. — Ниточка доведе до клубочка...

Я стояв перед сидячим Олегом і дививсь йому в вічі. Тоді сказав:

— А що ж нам лишається робити?

Олег почухав лисину.

— Йди, я сьогодні ввечері прийду до тебе додому. — І раптом спохопився: — Як же ви того альбіноса?..

Я нервово сіпнув плечем і вийшов. У коридорі зіткнувся з пані Ганною. Ганна вповільнила крок і зблідла, та я поспішив обминути її, лише поздоровкався.

Афіноґен уже був у кабінеті.

— Этим делом, — сказав він, — занимается лейтенант Газе.

Яким «делом»?.. У голові в мене все переплуталося.

Я ледве згадав: звичайно ж, убивством, листівками та прапором...

— Как вы думаєте, Максим Архипович, он из СД?

Я стенув плечима. Афіноґен, щось пригадавши, відчинив дверцята сейфа й простяг мені оту вже знайому папірчину. У мене зомліли ноги, та начальник байдужим тоном промовив:

— Прочитайте. Этим, наверное, придется заняться вам. У меня и так... Завтра на базаре будет облава.

Я й досі не міг дати ради думкам. Думав, Афіноґен приховує від мене той циркуляр, думав про бозна які нісенітниці, а виявилося все зовсім не так. Я подивився на Афіноґена, і той по-своєму зрозумів моє мовчання.

— Вы не сердитесь, Максим Архипович. Я знаю, дело скучное... Но надо ведь... Приказ...

Я відчув, шо в мене брижиться шкіра на лобі. Де я чув те слово, де чув? Хтось уже вразив був мене колись тим словом, але хто й коли?

Так і не згадавши, я досидів до кінця робочої днини й поплентав додому. Олег обіцяв прийти, і треба було щось робити, а що? Голова гула від утоми й болю, очі просто злипались, але я відганяв і думку про сон.

Удома було тихо й сумно. Батько щось читав у Біблії. Марія теж присунулася до каганця й латала кофту, а мати, склавши руки, сиділа коло припічка й дивилася на них. Таку картину побачив я, заглянувши в тільки мені відому шпарину в старій віконниці. Останнім часом це стало за звичку, і я ніяк не міг утриматися, щоб не притулитися оком до шпарини, перш ніж постукати у вікно.

Відчинила, звичайно, мати — вона вже давно чекала на мій стукіт. У сінях вона прошепотіла мені:

— Я попалила те рогожжя.

Я ввійшов, привітався й був страшенно здивований, коли навіть Марія відповіла. Більше того: вона довго й здивовано блимала на мене, і сліпуватий каганчик осявав їй підборіддя, ніздрі й глибокі виїмки над очима.

Мати насипала борщу. Я перевдягся в хатнє й сів до столу. І вдруге здивувався, бо Марія турботливо підсунула мені ближче полумисок із кашею. Я жував і думав про неї й про матір із батьком. Скидалося на те, що вони все знають. І батько тихо прогомонів басом, згорнувши свою Біблію:

— Шо там... кауть?

Я підвів на батька очі. Не було сумніву, що він про все здогадується. І раптом стало шкода-шкода й батьків, і сестри, яким досі не сказав привітного слова, а вони ж, певно, мліли за мене, таки мліли, бо кров — то не юшка, і від неї нікуди не дінешся.

— Все добре... поки що, — заспокоїв я їх, і мати підійшла й несміливо пригладила мені чуприну, як не робила вже давно-предавно, відколи я пустився хати.

Незабаром прийшов Олег Попович. Він був збуджений і зразу ж почав квапити:

— Вдягайся, побалакаємо.

— Та куди ж ви, лишенько, на такий мороз? — заметушилася мати.

— Ми ненадовго, — боронився Попович. — На хвилинку.

— Та он хатина, там сідайте собі, та балакайте хоч до третіх півнів — ми вас і не слухатимем.

Ми з Олегом перезирнулися й пішли в хатину.

— Світло внести? — спитала мати.

— Ні, — відмахнувся я, і ми зачинилися у темній кімнаті.

Олег зажебонів одразу:

— Слухай, Нетреба, ти колись розповідав мені про діда... забув,

1 ... 153 154 155 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"