Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 15 16 17 ... 86
Перейти на сторінку:
а що ме­не не бу­ло три тиж­ні, то пре­цінь не моя ви­на. Я вже не ка­жу ні­чо о тім, що я бо­лю ви­тер­пів, ані не жа­даю ні­чо за той час, хоть пев­но, що як­би ме­ні доб­рі лю­ди не бу­ли до­по­мог­ли, то був би-м враз із ма­тір’ю за­гиб з го­ло­ду, ну, але те­пер чень же ме­ні на­ле­житься тут­ка ро­бо­та!

- Га-га-га! На­ле­житься! Адіть, як він со­бі ви­мір­ку­вав! А чи ти знаєш, дур­ний му­дю, що ти ту кож­дий день, кож­ду го­ди­ну на моїй лас­ці ро­биш? Як я не схо­чу, та й те­бе не­ма, на­же­ну тя, та й іди то­ді про­це­суй ме­не!

На та­ку мо­ву Бе­недьо не най­шов уже ні­якої від­по­ві­ді. Він по­ну­рив го­ло­ву і мов­чав, але сло­ва бу­дов­ни­чо­го гли­бо­ко за­па­ли йо­му в ду­шу. Прав­да, він і до­сі не раз чу­вав та­кі сло­ва, але ні­ко­ли до­сі во­ни так не вра­зи­ли йо­го, ні­ко­ли не виз­ва­ли в йо­го ду­ші та­ко­го го­лос­но­го по­чут­тя несп­ра­вед­ли­вос­ті та при­тис­ку. «Нев­же ж се прав­да? - ду­ма­ло­ся йо­му.- Нев­же ж ро­біт­ник зав­сіг­ди ро­бить на єго лас­ці? А ко­ли ро­біт­ник сяк-так жив, то, зна­читься, та­кож тілько з єго ла­с­ки? А з чиєї ж лас­ки ме­не ска­лі­чи­ла пі­дой­ма? А ко­ли він раз у раз та­кий лас­ка­вий на ро­біт­ни­ка, то чия ж лас­ка те­пер ви­га­няє ме­не з за­ріб­ку на го­лод­ну смерть? Та ні, щось во­но, ба­чу, не так! Чи бу­дов­ни­чий дер­жав ме­не до­сі при жи­т­тю, о тім я не знаю, але то знаю, що з єго лас­ки я ска­лі­че­ний, сла­бий і без ро­бо­ти!»

- Ну, що,- пе­рер­вав йо­го гад­ку бу­дов­ни­чий,- чо­го ж ти сто­їш? За­би­рай­ся від­си!

- Та я па­ну ту міс­ця не зас­тою, за­бе­ру­ся. Лиш усе-та­ки ме­ні здає­ся, що то не так по­вин­но бу­ти, як пан ка­жуть.

- Що, що? Ти ме­ні хо­чеш на­уку да­ва­ти? Ну, доб­ре, ну, ка­жи, як по­вин­но бу­ти?

- Ви, па­не, по­вин­ні зна­ти, що й ви так са­мо слу­га, як я, що ко­ли би вас не най­ми­ли до ро­бо­ти так, як ме­не, то й ви би мер­ли з го­ло­ду так, як і я.

- Ха, ха, ха! Ти, пев­но, на бер­ло­зі ле­жа­чи, та­ко­го ро­зу­му на­б­рав­ся! Ну, ну, го­во­ри да­лі, як ще по­вин­но бу­ти?

Будовничий сто­яв пе­ред Бе­недьом, узяв­ся за під­бо­ки і смі­яв­ся, але йо­го здо­ро­ве ли­це, чер­во­не, як бу­ряк, по­ка­зу­ва­ло, що злість у нім ки­пі­ла і в кож­дій хви­лі го­то­ва бу­ла ви­бух­ну­ти з-по­за си­лу­ва­но­го смі­ху. Але Бе­недьо не зва­жав ані на йо­го сміх, ані на йо­го злість. По­чут­тя діз­на­ної крив­ди до­да­ло йо­му смі­лос­ті.

- А так іще по­вин­но бу­ти,- ска­зав він твер­до,- що­би ви, па­не бу­дов­ни­чий, не збит­ку­ва­ли­ся над бід­ним ро­біт­ни­ком і не до­рі­ка­ли йо­му бер­ло­гом, бо ще хто знає, що й вас мо­же че­ка­ти.

І за­тим, не че­ка­ючи на від­по­відь бу­дов­ни­чо­го, Бе­недьо від­вер­нув­ся від нього, взяв свій мі­шок, ска­зав про­чим ро­біт­ни­кам: «бу­вай­те здо­ро­ві, брат­тя»,- і вий­шов з пла­цу на ву­ли­цю.

А те­пер ку­ди? Бід­ний Бе­недьо всю на­дію пок­ла­дав на то­ту ро­бо­ту. Він знав, що та­ко­го сла­бо­го де­ін­де не прий­муть. А те­пер, ко­ли й ця пос­лід­ня на­дія роз­ві­ялась, він став на ву­ли­ці, мов при­би­тий, не зна­ючи, ку­ди по­вер­ну­ти­ся. До­до­му йти? Там ста­ра ма­ти че­кає на йо­го за­ро­бок. Іти шу­ка­ти ро­бо­ти? Але де? Ні­від­ки не вид­но бу­ло на­дії. Ко­ли втім прий­шло йо­му на гад­ку вда­ти­ся до ви­що­го па­на, ніж бу­дов­ни­чий, до са­мо­го Ле­она, і про­си­ти йо­го, щоб прий­няв на ро­бо­ту.

Коли він все те роз­ду­му­вав, сто­ячи на ули­ці пе­ред пла­цом, де бу­ду­вав­ся дім, над­біг піс­ла­нець, кот­рий го­лос­но зак­ли­кав, що­би пан бу­дов­ни­чий ішов до па­на. Бу­дов­ни­чий зди­ву­вав­ся і за­пи­тав, чи пан уже приїхав з Від­ня?

- Приїхав учо­ра вно­чі і про­сить, що­би пан шви­денько прий­шли до нього.

Будовничий, а за ним і Бе­недьо піш­ли до Ле­она. Той хо­див по под­вір’ї, а по­ба­чив­ши під­хо­дя­чих, пі­шов суп­ро­ти них.

- Маю з па­ном не­ве­лич­ке дільце,- ска­зав він, при­ві­тав­ши бу­дов­ни­чо­го, по чім, звер­нув­ши­ся до Бе­не­дя,- спи­тав:

- А ти за чим?

- Та я, про­шу па­на, хо­тів би ста­ти на ро­бо­ту,- ска­зав Бе­недьо.

- То не до ме­не на­ле­жить, про­си па­на бу­дов­ни­чо­го.

- Я вже про­сив, але пан бу­дов­ни­чий не хо­чуть…

- Розуміється, що не хо­чу,- вмі­шав­ся бу­дов­ни­чий.- То той сам,- ска­зав він, звер­та­ючись до Ле­она,- кот­рий при зак­ла­ди­нах зіс­тав ска­лі­че­ний че­рез своє нед­бальство. Що ме­ні з та­ко­го ро­біт­ни­ка! Та й, впро­чім, він те­пер сла­бий, а я ро­біт­ни­ків маю до­сить.

- Ага, то той сам! - на­га­дав со­бі Ле­он.- Гм, во­но б то ви­па­да­ло щось для нього зро­би­ти, будь-що-будь.- І до­дав, звер­та­ючись до Бе­не­дя: - Ну, ну, якось-то бу­де, заж­ди ту, по­ки тебе не зак­ли­чу. От ту сядь на га­нок та й по­сидь.

Довго во­ни оба бе­сі­ду­ва­ли. Бе­недьо за той час си­дів на ган­ку і грів­ся на сон­ці.

Аж ось по які­мось ча­сі вий­шов бу­дов­ни­чий, який­сь тро­хи кис­лий, і, не звер­та­ючії ува­ги на Бе­не­дя, пі­шов. По кі­ль­кох хви­лях вий­шов і Ле­он.

- Ти пот­ре­буєш ро­бо­ти? - спи­тав він Бе­не­дя.

- Та пев­но, про­шу па­на, чо­ло­вік з ро­бо­ти жиє, то ро­бо­та для нього то са­мо, що життя.

- Та бо, ви­диш, бу­дов­ни­чий не хо­че тя ма­ти ту в Дро­го­би­чі. Але ти не жу­ри­ся, я за­чи­наю за­раз бу­ду­ва­ти в Бо­рис­ла­ві но­вий млин па­ро­вий, то вже там бу­деш ма­ти ро­бо­ти до­сить.

- В Бо­рис­ла­ві?.. Млин па­ро­вий?..- за­чу­ду­вав­ся Бе­недьо, а да­лі змов­чав, не смі­ючи вда­ва­тись з та­ким па­ном у роз­мо­ву.

- Ну, що ж то­бі так див­но? - спи­тав, ус­мі­ха­ючись, Ле­он.- Млин, то млин, то­бі, му­ля­ро­ві, все од­но.

- Та я то вже й сам со­бі га­даю, що панська річ - роз­ка­зу­ва­ти, а на­ша річ - ро­би­ти. Млин, то й млин.

- Тілько-то, ви­диш, я би хо­тів, що­би бу­ди­нок був не­муд­рий, так со­бі, в дві цег­ли, без по­вер­ха, тілько вшир тро­ха. То не бу­де та­кий зви­чай­ний па­ро­вий млин, як усе бу­ду­ють. Я най­шов та­ко­го чо­ло­ві­ка, що то­то все ви­га­дав, і план зро­бив, і сам бу­де вес­ти ро­бо­ту. Ну, ви­диш, бу­дов­ни­чий ду­же но­сом кру­тив, як уви­дів той план. А ти ро­зу­мієшся на тім, як що тре­ба ро­би­ти піс­ля пла­ну?

- Та чо­му би ні? Як чо­ло­вік має під ру­кою ри­су­нок і мі­ру, то не ве­ли­ка шту­ка.

- Так,

1 ... 15 16 17 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."