Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Лихо давнє й сьогочасне, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Лихо давнє й сьогочасне, Мирний"

237
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лихо давнє й сьогочасне" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17
Перейти на сторінку:
її з доч­кою, як ішла до па­ни­ча.

- А що, одігріли змію біля сво­го сер­ця!- гу­ка­ли перші ней­мовірці.


- Хто ж знав, хто га­дав, що та­ке ка­торж­не за­дасться, та­ке прок­ля­ту­ще за­ро­диться?.. Доч­ки, бач, не по­жаліла, а то ж чу­жих!- ка­за­ли ті, що йня­ли віри.


- Та що ви пле­ще­те про доч­ку?- спи­ня­ли старші лю­ди.- Во­на ж хоч яка там не є, а все ж сест­рою йо­му до­во­диться… Як же то мож­на? Не звір же він бу­де!


- Навіщо ж він узяв її з со­бою? Чо­го та­ка ша­на та дя­ка ма­тері?.. Знаємо ми тих панів! Що їм з жи­ру ро­би­ти?..


Лютували од­ра­дя­ни страх як! Пус­ти­ли про Ма­ри­ну з Ки­ли­ною не­добрі вісті; ка­за­ли, що Ма­ри­на про­да­ла па­ни­чеві свою доч­ку, а са­ма біля німця во­ро­жить.


Та Ма­ри­на то­го не до­чу­ва­ла, до Ма­ри­ни те не до­хо­ди­ло. В теплі та в добрі во­на зга­ду­ва­ла ті лихі го­ди­ни, що їй при­хо­ди­лось пе­ре­жи­ва­ти, і ди­ву­ва­лась, як то во­на їх пе­ре­жи­ла.


- Було та­ке - ні зер­ни­ни, ні со­ло­ми­ни! їсти нічо­го, то­пи­ти нічим. Ко­ли б не па­ничів тік, то досі б з го­ло­ду опух­ли!- хва­ли­ла­ся во­на німцеві й роз­ка­зу­ва­ла, як Ки­ли­на поміж ку­чу­гу­ра­ми по­пе­лу зна­хо­ди­ла не­до­горілі сно­пи й но­си­ла їх ніччю, щоб ніхто не ба­чив, до­до­му.


- Там ще ба­га­то є хліба, як­би ви­мо­ло­ти­ти,- до­да­ла.


- Ну, та й що з то­го? Ку­ди той хліб го­диться?- спи­тав­ся німець.


- Люди б поїли... За од­робіток по­за­би­ра­ли б,- од­ка­за­ла Ма­ри­на.


Німець чо­гось му­гик­нув, а на дру­гий день, на ди­во всій Од­раді, звелів до то­ку ма­ши­ну ко­ти­ти, не­до­гар'я мо­ло­ти­ти.


Йшлося вже до різдва. Люті мо­ро­зи ску­ва­ли зем­лю, прик­ри­ли її снігом гли­бо­ким. По­шесть на лю­дей по­ча­ла сти­ха­ти - чи то хо­лод її за­да­вив, чи всі ті, ко­му суд­же­но бу­ло вмер­ти, пе­ре­мер­ли. Зос­та­лись тілько ті, до ко­го й смерть бо­яла­ся прис­ту­пи­ти; зос­та­ли­ся зад­ля то­го, щоб повіда­ти на­щад­кам, чо­го то чо­ловік не пе­ре­жи­ве та не пе­ре­не­се!.. Хліба, справжнього хліба, вже дав­но не ста­ло. Той хліб, що їли лю­ди, був ви­пе­че­ний з уся­кої вся­чи­ни: там бу­ла й по­ло­ва з ос­тю­ка­ми, і зем­ля з ку­ко­лем та го­рош­ком, і жо­лудів підки­да­ли зад­ля сма­ку. Та­кий хліб тілько за­можніші їли, а бідно­та й то­го не зна­ла; на­до­лу­жу­ва­ла кар­топ­лею, бу­ря­ка­ми, та й те вже бу­ло на сході, і те ма­тері ви­да­ва­ли ви­дав­цем дітям, на­ка­зу­ючи, "не все зра­зу жер­ти". То був справжній го­лод, го­лод­не ли­хо, що при­му­шу­ва­ло про все на світі за­бу­ва­ти, про се­бе од­но­го дба­ти… Од­ра­дя­ни, як ті вов­ки, ти­ня­ли­ся по ву­ли­цях та по го­ро­дах, роз­ри­ва­ли ку­чу­гу­ри снігу, сподіва­ючись знай­ти на смітни­ку який-не­будь за­ва­ля­щий ог­ри­зок; ви­хо­ди­ли за се­ло в чу­жих одніма­ти; ви­го­ни­ли го­лих і го­лод­них дітей ми­лос­тині про­ха­ти; би­ли тих, що нічо­го не при­но­си­ли до­до­му.


Тоді са­ме німець гук­нув по се­лу:


- Хто хо­че хліба до но­во­го вро­жаю по­зи­чи­ти або за од­робіток взя­ти, йди до дво­ру!


Як та га­лич, на­ли­ну­ли од­ра­дя­ни у двір, до ко­мор, з мішка­ми та лан­ту­ха­ми. А там уже Ма­ри­на сто­яла та клю­ча­ми поб­ряз­ку­ва­ла.


- Бачте, добрі лю­ди! Чу­ла я, що ви ме­не кле­не­те та прок­ли­наєте… А за віщо? Що ж мені бу­ло ро­би­ти, ко­ли па­нич не схотів вам землі відда­ти? Чим, ка­же, во­ни бу­дуть пла­ти­ти, ко­ли їм і са­мим їсти нічо­го?.. Хіба не прав­да то? А ви кле­не­те!.. Та сількісь! Я зло­го не пам'ятаю і от вам ще в при­годі ста­ла. Як­би я не вго­во­ри­ла Кар­ла Кар­ло­ви­ча вам хлібом до­по­мог­ти, з го­ло­ду б усі про­па­ли! - стріла во­на од­ра­дян з до­ко­ром.


- Та то лихі наші во­ро­ги ота­ке на нас нак­ле­па­ли!


Щоб ми та вас? Щоб ми та вам?.. Та хай бог бо­ро­нить! - кла­ня­ючись, белько­та­ли од­ра­дя­ни.


Марина, вдяг­не­на в кри­ту сук­ном ко­жу­шан­ку, зап'ята товс­тим шерс­тя­ним плат­ком, у доб­рих юх­то­вих чо­бо­тях, не дос­лу­ха­ла­ся, що їй ка­за­ли лю­ди; во­на, як та дзиґа, кру­ти­ла­ся, на­ка­зу­ва­ла ро­бо­чим, щоб, вигріба­ючи із засіків бо­рош­но, не ду­же мірки ви­вер­шу­ва­ли й на­си­па­ли в підстав­лені людьми мішки та лан­ту­хи. Во­на лічи­ла, скілько ко­му вси­па­но, а німець ту­та ж сидів за не­ве­лич­ким сто­ли­ком та за­пи­су­вав.


Вернулися од­ра­дя­ни до­до­му з пов­ни­ми мішка­ми за пле­чи­ма, раді та ве­селі. Жінки ки­ну­лись до мішків бо­рош­но об­див­ля­тись.


- Чого ж се во­но чор­не? По­по­лам із зем­лею? - пи­та­ли жінки.


- Де там зем­ля? То во­но тро­хи з горілим, бач же й ди­мом при­па­хає… Спа­сибі й за це! - дя­ку­ва­ли чо­ловіки.


Вчинили те бо­рош­но, хліба на­ро­би­ли, спек­ли… То не хліб білий з бо­рош­на, то кізяк чор­ний з по­пе­лу та гарі!.. А про­те, сма­ку­ючи, їли та дя­ку­ва­ли Ма­ри­ну.


- За що ви їй дя­куєте? - пи­та­ли жінки.- Во­но ж тре­ба за те горіле ко­лись доб­рим відда­ва­ти.


- Коли-то бу­де та відда­ча? А во­на те­пер за­по­мог­ла!- од­ка­зу­ва­ли чо­ловіки.


А Ма­ри­на то­го ж та­ки ве­чо­ра, на­ли­ва­ючи чай німцеві, ка­за­ла:


- Бач, як­би не я, то ви б і не до­га­да­ли­ся горіле в діло пус­ти­ти! А те­пер, як літа діжде­мо, на­зад доб­рим вер­не­мо.


- Бо твой му­жик - ду­рак! - од­ка­зав німець, заїда­ючи со­лод­кий чай пух­кою з мас­лом бул­кою.


Через тиж­день після сього нес­подіва­но вер­нув­ся в Од­ра­ду дід Улас. Ста­рий та немічний, він лед­ве во­ло­чив но­ги, об­пи­ра­ючись на дов­гу ґирлиґу. Об­лич­чя в нього бу­ло су­хе, як кістка, жов­те - аж чор­не, бо­ро­да рідка, як мо­ло­ко - біла, одні густі бро­ви чорніли, нас­тов­бур­чив­шись над за­па­ли­ми очи­ма.


- То смерть іде! смерть прий­шла! - гу­ка­ли хлоп'ята, тіка­ючи врозтіч від діда Ула­са, як він ко­ви­ляв че­рез се­ло до своєї ха­ти.


Не ве­се­лим привітом, не теп­лом та радістю стріла Ула­са йо­го ха­та; во­на дих­ну­ла на нього хо­ло­дом пуст­ки; за­би­ти­ми две­ри­ма та чор­ни­ми дірка­ми замість ши­бок при­му­шу­ва­ла йо­го по­вер­та­ти на­зад.


- От ти й знай!- про­мо­вив Улас, пог­ля­нув­ши на ха­ту.- Пус­тує… Та, здається ж, во­на?.. Здається, я не по­ми­лив­ся? Де ж Ма­ри­на діла­ся? Нев­же й її до­ве­ло­ся пе­ре­жи­ти!


Дід Улас поч­ва­лав довіда­ти­ся про Ма­ри­ну до зборні. Там він дізнав­ся, що Ма­ри­на те­пер уго­ру пішла, панією ста­ла. Лю­ди йо­му роз­ка­за­ли все про Ма­ри­ну: і як во­на своїх обійшла, як доч­ки не по­жаліла, як те­пер лю­дей наділяє горілим хлібом.


- На, діду­сю, сам роз­куш­туй, що нам до­во­диться їсти!- ка­за­ли йо­му од­ра­дя­ни, ти­ка­ючи Ула­сові шма­ток хліба, су­хий та чор­ний, як кізяк.


Дід Улас узяв шма­ток хліба, мовч­ки по­ди­вив­ся на нього й схо­вав за па­зу­ху.


Переночувавши в зборні, він на дру­гий день по­ди­бав у двір провіда­ти Ма­ри­ну.


Марина спер­шу не хотіла до йо­го вий­ти, ду­ма­ла - За ми­лос­ти­нею ста­рець прип­лен­тав­ся.


- Одріжте шма­ток хліба та ви­несіть йо­му!- по­ряд­ку­ва­ла Ма­ри­на.


Слуга вер­ну­ла­ся з шмат­ком на­зад

1 ... 16 17
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лихо давнє й сьогочасне, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лихо давнє й сьогочасне, Мирний"