Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Лихо давнє й сьогочасне, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Лихо давнє й сьогочасне, Мирний"

241
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лихо давнє й сьогочасне" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17
Перейти на сторінку:
доб­ре сло­во, не дай жив­цем про­пас­ти. Поп­ро­си йо­го, хай віддасть нам Од­ра­ду в орен­ду…

- Як я піду ту­ди? Як дос­туп­лю­ся до нього, ко­ли в ме­не со­роч­ка дра­на, оде­жа ли­хая? - за­мо­ви­ла гірко Ма­ри­на.


- От ще що ви­га­дай! йди так, по­ка­жись та­кою… Дран­тям та лат­тям скоріш ура­зиш панські очі!


- Не піду я ту­ди стар­чи­хою, не піду! - од­ру­ба­ла рішу­че Ма­ри­на.


Громада за­ду­ма­ла­ся. "От ти й знай! Що ж те­пер ро­би­ти?" - дех­то за­го­монів.


- Хіба на всьому селі не знай­деться ні в ко­го доб­рої со­роч­ки або плах­ти за­ле­жа­ної? - гук­нув хтось,


- А справді! Біжи, в ко­го є, та мчи мерщій! - за­гу­ка­ли од­ра­дя­ни й по­вер­ну­ли­ся до Ма­ри­ни.


- Не тур­буй­ся, Ма­ри­но, оде­жею. На­ря­ди­мо те­бе, як гра­пи­ню! Тілько й ти нас уваж.


Назносили Ма­рині одежі - той те дав, дру­гий дру­ге ти­че.


- Мою, Ма­ри­но; на­дя­гай! Не­хай хоч моя оде­жа па­ни­ча по­ба­чить,- ка­же один.


- Бери мою! Моя бу­де кра­ща,- пе­ре­би­ває дру­гий.


- А моя новіша!- гу­кає третій.


Толкуються од­ра­дя­ни… і сміх, і ли­хо!


Умилася Ма­ри­на, при­че­пу­ри­ла­ся, на­ря­ди­ла­ся… Де її й старість діла­ся, де й кра­са взя­ла­ся! Хоч і зніве­че­на ли­хом, при­топ­та­на го­лод­ни­ми злид­ня­ми, от­же, як прик­ри­ла Ма­ри­на ті злидні доб­рою оде­жею та ви­ша­ру­ва­ла ли­це хо­лод­ною во­дою, то во­но в неї так і за­шаріло­ся, крас­кою грає, зовсім мо­ло­дою Ма­ри­на виг­ля­дає!..


- Гляди, Ма­ри­но, щоб ще, бу­ва, в те­бе німець не за­ко­хав­ся! Та вуз­лу­ва­та тва­рю­ка так і стріляє очи­ма, як по­ба­чить, що крас­не!- ре­го­чуть одні, а другі ра­дять:


- Знаєш що, Ма­ри­но?.. На­ряд­жай і доч­ку та йдіть ра­зом. По­ка­жи­ся, як там ка­жуть, лич­ком! Во­на в те­бе та­ка, що не стид по­ка­за­ти­ся. Та. во­на ж, здається, і з рідні тро­хи,- зра­зу в вічі ки­неться. Кров - не во­да!..


Нарядила Ма­ри­на й Ки­ли­ну. Як квітка та поміж тра­вою, так чер­воніє Ки­ли­на в но­во­му уборі. Лич­ко в неї хоч і замліле, та біле; очі, як зорі, гра­ють; над очи­ма чорні бро­ве­ня­та ду­га­ми пос­ла­ли­ся, мов бар­хатні рам­ця звер­ху ясні очі ото­чи­ли, товс­та ко­са аж за по­яс ся­гає. А вбо­ри мов по за­ка­зу прий­шлись на Ки­ли­ну: си­ня кер­сет­ка так і об­хо­пи­ла ши­рокі плечі, ви­сокі гру­ди; чер­во­на край­ка впи­ла­ся в тон­кий та гнуч­кий стан, а черв­ча­та плах­та, мов пук квіток, об­ляг­ла кру­гом неї. Як наділа ще Ки­ли­на че­ре­вич­ки-сап'янці - кар­ти­на, а не лю­ди­на! Усі ди­ву­ва­ли­ся на неї.


- Що то во­но зна­чить пансько­го ро­ду та бла­го­род­но­го коліна!- ди­ву­ва­ли­ся лю­ди, а найбільш усіх Ма­ри­на. Во­на на Ки­лині до­ба­чи­ла своє давнє, зга­да­ла про свої мо­лоді літа та аж зап­ла­ка­ла.


- І кра­су, і здо­ров'я бог дав, та щас­тя не вга­дав! - пла­ка­лась Ма­ри­на.


- Годі, Ма­ри­но, не плач,- утіша­ли лю­ди.- Не му­ти кра­си своєї. Во­но так кож­но­му на світі: те є, дру­го­го не дістає; од­но­го й ба­га­то, а дру­го­го ніяк не за­побіжиш… Зби­рай­ся у двір, по­ра вже!


Провели Ма­ри­ну тро­хи не до са­мо­го дво­ру, а як Ма­ри­на ввійшла у двір, чо­ловіки поп­рисіда­ли в яр­ку до­жи­да­ти: ко­ли Ма­ри­на бу­де на­зад по­вер­та­ти й чим-то їх по­ра­дує. Ждуть-пож­дуть - Ма­ри­ни не­має; уже й сон­це ви­со­ко підби­ло­ся, уже й на обідню по­ру по­вер­тає, а Ма­ри­на не по­ка­зується.


- Наша, брат­ця, взя­ла! Вид­но, Ма­ри­ну, як по­важ­ну гос­тю, прий­ня­ли - бач, і досі не вер­тається. То-то роз­жи­ве­мо­ся!- радіють од­ра­дя­ни.


- А що, як Ма­ри­на нас зми­лить? - обізвав­ся хтось.


- Як то зми­лить?


- А так: об собі пок­ло­по­четься, а про нас за­бу­де…


- Що це ти, дур­ню, вер­зеш! Як же це мож­на? Хіба не од­на­ко­во во­на з на­ми страж­да­ла? Ще, мо­же, більше від на­шо­го.


- То-то й є, що страж­да­ла. Про се­бе більше й дба­ти­ме. Як го­лод­ний чо­ловік, то він і рідно­го батька за шма­ток хліба про­дасть!


- А що ви ду­маєте! Хіба не прав­да! - піддер­жав ще хтось.


- Та ні! Та­ко­го не мо­же бу­ти. Ма­ри­на не та­ка лю­ди­на та й на собі звіда­ла панську лас­ку… Пев­но, не за­бу­ла то­го, що як­би дід Улас не при­беріг, то про­па­ла б; зна, що за сво­го тре­ба дер­жа­тись: свій і по­жаліє, і не ви­дасть!- за­би­ва­ли ба­ки ней­мовірним..


- Згадали про діда Ула­са,- про­мо­вив хтось.- Де то він те­пер? Жи­вий ще чи по­мер?.. Пев­но, не­ма вже на світі… Скілько літ ми­ну­ло, як пішов од нас!


- Давно то бу­ло, дав­но. Ки­ли­на ще, здається, і дівкою не бу­ла, як він ки­нув се­ло, а те­пер, бач, дав­но вже Ки­ли­на дівує.


- Мабуть, вже й Кісто­чок не зіста­лось від Ула­са - потліли!


- Якби жи­вий був, то вер­нув­ся б або звістку по­дав. А то скілько ча­су прой­шло, а про нього й чут­ка про­па­ла! Пев­но, по­мер.


- Того не ми­неш: всі там бу­де­мо… А про­те шко­да Ула­са. Хоч і чуд­но­го з се­бе вда­вав, та пев­ний був, гро­мадський чо­ловік: сво­го ніза­що не ви­дасть…


Отак го­моніли поміж со­бою од­ра­дя­ни, си­дя­чи в яр­ку та до­жи­да­ючи Ма­ри­ни, а Ма­ри­ни все не бу­ло. Вже сон­це по­ча­ло з півдня звер­та­ти; вже де­які, ви­го­ло­давшись, мах­ну­ли до­до­му хоч чо­го-не­будь пе­ре­хо­пи­ти; вже по­вер­ну­ли­ся й на­зад, а Ма­ри­ни все не­має… По­ча­ло ве­чоріти.


- Ходімо, ма­буть, до­до­му. Завт­ра дізнаємо­ся,- ріши­ли од­ра­дя­ни й сумні по­вер­ну­ли в се­ло.


"А що як справді Ма­ри­на зми­ли­ла?- скреб­ла кож­но­го за сер­це дум­ка.- День не ма­лий: здається, мож­на б за цілий день хо­ча звістку по­да­ти… А то - ні Ма­ри­ни, ні звістки!"


Не хотіло­ся од­ра­дя­нам то­му віри­ти, та на серці, на са­мо­му споді душі, зак­лю­ну­ло­ся не­довір'я й рос­ло, шир­ша­ло, підніма­ло­ся вго­ру, му­ти­ло ти­хую радість, зас­ти­ла­ло сум­ним по­чу­ван­ням яс­ну надію…


На дру­гий день, ще ні світ ні зо­ря, як од­ра­дя­ни ки­ну­ли­ся до Ма­ри­ни­ної ха­ти. Ха­та сто­яла чо­гось роз­чи­не­на, на столі ле­жав бо­ком роз­би­тий гор­щик з не­доїде­ною ку­тею та ок­ри­вав хо­лод­ний мо­рок голі стіни. Ні Ма­ри­ни з Ки­ли­ною, ні їх убо­го­го збіжжя од­ра­дя­ни в хаті не знай­шли. Ще більший сум об­няв їх го­ло­ви.


- Значить, Ма­ри­на вер­та­лась, ко­ли збіжжя не­має й ха­ту ки­ну­ла роз­чи­не­ну… Чо­го ж то так крадько­ма?- до­пи­ту­ва­лись во­ни самі се­бе.


Перше не­довір'я пе­ре­вер­ну­лось у Віру, що Ма­ри­на зми­ли­ла їх. Гірка печія вхо­пи­ла за сер­це. От­же, ко­жен ще здер­жу­вав­ся, не зна­ючи, що то справді так.


Тілько вже на третій день, як па­нич поїхав, одра­дяни за­пев­но дізна­ли­ся, що він ду­же ра­до прий­няв Ма­ри­ну, звелів німцеві од­вес­ти їй ту ха­ту, що покійний батько ви­бу­ду­вав у сад­ку зад­ля Ма­ри­ни­но­го батька, а Ки­ли­ну так пон­ра­вив, що й з со­бою взяв.


Отоді все зле та ли­хе, що бу­ло за ду­шею в од­ра­дян, зра­зу ви­вер­ну­лось зі спо­ду, зри­ну­ло на­верх. А найбільш тоді, як Ма­ри­на че­рез при­каж­чи­ка вер­ну­ла їм оде­жу, що на­ряд­жа­ли

1 ... 16 17
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лихо давнє й сьогочасне, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лихо давнє й сьогочасне, Мирний"