Читати книгу - "Житія Святих - Травень, Данило Туптало"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Зберігається в рахуванні тому греко-римському місяців календарних давніших чин такий, що перший день кожного місяця називається власне календами того місяця. А від другого дня місяця того нони рахують навспак, починаючи від останнього свого числа і йдучи до першого свого числа, що називається власне нонами того місяця. Після нонів же ідоси того ж місяця рахують також навспак, починаючи від останнього свого числа і йдучи до першого свого числа, що називається власне ідосами того місяця. А після перерахованих ідосів рахують також навспак календи, починаючи від останнього їхнього числа і називаючи їх не того місяця, що є, календами, його ж є нони й ідоси, але наступного місяця, його ж перший день має називатися власне календами того місяця.
Шість нонів березень, травень, липень, жовтень мають. Инші — чотири. А всім ідосів вісім досить.
Січень, серпень, грудень — календів дев'ятнадцять. Квітень, юній, вересень, листопад — вісімнадцять.
Березень, травень, липень, жовтень мають сімнадцять. Аютий сам календів має шістнадцять.
Єврейські місяці вжито в Божественному Писанні — у Старому Завіті. Написано в Книзі Неємії, у главі 2-ій так: "Було у місяці нісан, у рік двадцятий Артаксеркса-царя" тощо. Нісан єврейською — це наш березень. І знову в книзі Естер у главі 3-ій: "Впав жереб у 14-ий день місяця адара". Адар же єврейською — наш лютий. І в пророцтві Варуховому у главі 1-ій: "Посуд храму Господнього, винесений з храму, повернути на землю Юдину у 10-ий день місяця сіван". Сіван же єврейський — наш травень. І в Книзі 1-ій Макавеїв, у главі 4-ій: "Постановив Юда і брати його і весь собор Ізраїлевий, щоб діявся день освячення престолу, місяця хаселев з веселістю і радістю". Хаселев же єврейською — наш листопад.
Грецькою ж місяці називаються у багатьох історіографів. Євсевій, Кесарії Палестинської єпископ, пишуючи про страждання святого мученика Амфіяна, у книзі восьмій, у главі чотирнадцятій місяць квітень називає по-грецьки ксантиком. "Кончина, — каже, — мученика святого Амфіяна була у другий день місяця ксантика грецькою, римською у четвертий нон квітня". Також і про святу мученицю Теодосію, яку шануємо 29-го травня, той самий Євсевій, у тій-таки книзі восьмій, у главі 27-ій, починаючи розповідь, говорить: "Продовжилося до п'яти років на нас (від нечестивих ідолопоклонників) гоніння, місяця ксантика у 2-ий день, що є четвертим ноном квітня, у саме Воскресення Господнього празник, дівчина вірна і чесна..." і так далі. Але і в Макавеївських книгах написано так: "Місяця ксантика дамо правиці без страху".
Єгипетські назви місяців також можна знайти у Житіях Святих, як, наприклад, у Житії святої Марії Єгипетської: "Віддай, — каже, — землі земне, за мене ж Господові помолися, що померла місяця фармутія, по-єгипетськи, по-римськи — апріля".
Числа найдавнішого греко-римського календаря з нашими числами співвідносяться так: Вісектос називається двічі шостим, бо того року в місяці лютому двічі шостий календ березня рахують за один день, у наші числа 24 і 25. І те, що в наше 25-е число — шостий календ березня, той називається інтеркаляріс, тобто в середину між инші вкладений.
КІНЕЦЬ ДЕВ'ЯТОЇ КНИГИ
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Житія Святих - Травень, Данило Туптало», після закриття браузера.