Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Позивний Бандерас 📚 - Українською

Читати книгу - "Позивний Бандерас"

380
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Позивний Бандерас" автора Артемiй Кiрсанов. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17 18 ... 42
Перейти на сторінку:
Чуєш, Антоне, а про розіп’ятого хлопчика – це правда?

– Ні,– сухо відрізав я. Я не мав бажання базікати зі Свєткою.

– От і мені так здалося. А люди ж телеку вірять! У нас тут лише російські канали, жодного українського.

– Десантник до Яни часто ходив? – перевів я розмову в потрібне мені русло.

– Частенько. Я її попереджала, що добром це не скінчиться. А вона мені: «Це мій єдиний шанс поїхати звідси й пожити по-людськи». Думала, що забере її з собою. Наївна.

– Вона весь час тут жила? – усе ж таки запитав я. Бажання дізнатися більше про свою колишню дівчину переважило.

– А куди їй дітися? Спершу тебе з армії чекала – не дочекалася. А потім плюнула й хотіла до Донецька поїхати, до родичів. Але тітка Нюра тяжко захворіла – рак. Довелося Янці повернутися – матір хвору доглядати. Усі заощадження на операцію витратили, у борги влізли – нічого не допомогло. Довго тітка Нюра мучилася, поки померла.

– Давно?

– Через рік після твоєї матері. Поховали їх поруч. Царство їм небесне. Відтоді Янка двома могилками й опікується. Вони ж подругами були – тітка Нюра й тітка Марія.

– А Льоха теж тут, у селі? – запитав я і відчув, як закалатало моє серце на думку про можливу зустріч.

– Був. Він, коли відсидів за крадіжку, у село повернувся. Пив багато. Нап’ється – до Янки йде. Вона його, звісно, жаліла. Але не склалось у них… Поїхав він, коли АТО почалося. Батя його казав, що в ополченні служить гранатометником. Дядько Степан тут живе. Можеш у нього сам запитати, якщо він розмовляти з тобою захоче.

– Немає нам про що говорити,– відрізав я. А подумки навіть зрадів, що не зустрінуся з Льохою, перед яким відчував провину. Може, і на краще, що він тепер мій ворог. Нарешті, ми підійшли до Яниного старого паркану, з облупленою фарбою. За парканом виднілася та сама біло-синя хата, яку я так волів забути. Безліч разів повертався сюди у снах із почуттям провини за покинуте кохання.

– Через цього десантника Янка на работу не ходить. Зачинилася вдома, за життя боїться.

Свєтка звичним рухом відсунула таємну засувку у хвіртці.

– Чого остовпів? – посміхнулась Свєтка, помітивши мою нерішучість.– Заходь.

– Говерло, зачекай тут.

– Плюс,– відповів боєць, напружено озираючись і не випускаючи з рук зброї.

Долаючи сильне хвилювання, я зайшов на подвір’я слідом за Свєткою і зачинив хвіртку. Яна, якій Свєтка заздалегідь зателефонувала і попередила про моє повернення, зустріла нас у вітальні. Я зупинився на порозі й побачив її, причепурену нашвидкуруч. Наші очі зустрілися. Нервова посмішка окреслилася на її як і раніше красивих вустах.

– Антон! Повернувся!

Удавано зраділа Яна і зробила крок назустріч, розкинувши руки для обіймів. Але мені чомусь не дуже хотілось обійматися. Яна зрозуміла це по моєму холодному погляду і заклякла на місці.

– Я вже не сподівалася тебе побачити,– і далі нервово посміхаючись, проказала вона.

– Ну, це…– втрутилася Свєтка, яка почувалася зайвою.– У мене повно роботи. До вечора, Янчику.

Свєтка підбадьорливо підморгнула подрузі і швидко пішла.

– Дякую, Свєтіку, побачимося,– встигла кинути навздогін Яна. Коли Свєтка вийшла, Яна знову наштовхнулася на мій вивчаючий погляд.

– Чого ж ти стоїш на порозі? Проходь.

Я зайшов у глиб хати, так і не вирішивши, із чого почати розмову. Швидким поглядом обвів кімнату, в якій майже нічого не змінилося, відколи я тут був востаннє. Кімната та й сама хата вже давно потребували ремонту. На вицвілих шпалерах висіли ікони в рушниках, поряд на серванті – фото тьоті Нюри з траурною стрічкою. У самому серванті – ще кілька фотографій Яни різного віку. На тумбочці працював великий телевізор із ледь чутним звуком. Транслювали новини по російському каналу, головною темою яких, звісно, був «конфлікт в Україні». Я підійшов до телевізора і вимкнув його.

– Ти, мабуть, голодний? – похопилася Яна.– Я зараз картопельки зроблю. І горілочку маю.

– Вибач, Яно…– озвався нарешті я.– У мене мало часу. Коли ти востаннє бачилася із десантником?

Яна здригнулася, часто закліпала очима, стримуючи сльози, що навернулися на очі, і врешті-решт заспокоїлася.

– Учора годині о п’ятій ранку пішов. Більше я нічого не знаю.

– Він мав ще якихось знайомих у селі?

– Ні. Тут усі ваших ненавидять. Називають фашистами.

Вона промовила це підкреслено злостиво, визивно.

– І ти так вважаєш? – поцікавивсь я.

З очей Яни миттю ринули сльози, наче греблю прорвало.

– Антоне, ми не бачилися дев’ятнадцять років,– захлинаючись від ридань та образи без упину заторохтіла вона.– І це все, що ти хочеш у мене спитати? А те, як я тебе з армії чекала, а ти мене покинув! Як твоя мати помирала? Як вона дільничному усі заощадження віддала? Тебе від тюрми врятувала? За що їй вітчим нирки відбив. А ти навіть на похорон не приїхав! Не хочеш про це дізнатися?

Я стояв перед колишньою коханою розгублений і присоромлений, не маючи відповіді. Раптом почув, як скрипнула мостина в іншій кімнаті. Рука інстинктивно схопила «калаш». Я обернувся й побачив у дверях знайому дівчинку Тоню.

– Це моя дочка,– поквапилася пояснити Яна.

– Від Льохи Кравцова?

– Ні. Від іншого. Ти його не знаєш. Льоха зараз в ополченні.

– Знаю,– відрубав я.

– Здрастуйте, дядьку Антоне,– спокійно привіталася дівчинка.

– Здрастуй, Тоню.

– Ви знайомі? – здивувалася Яна.

– Яно, мені треба йти,– урвав її я, обернувшись до дверей.

Але в цю мить Яна підскочила до мене і міцно вчепилася в мою руку.

– Не кидай нас, Антоне! – благала вона.– Мені лячно.

Я вивільнив руку і відсторонився від Яни. Мені чомусь був дуже неприємний її дотик.

– Я скоро повернуся. Обіцяю, вас ніхто не зачепить.

Я не міг залишатися далі поруч із Яною, не виказавши внутрішнього болю. Тому ще швидше за Свєтку вискочив із хати надвір і глибоко вдихнув гаряче повітря. Побачивши бочку з водою, кинувся до неї й умився. Після цього мені трохи полегшало. Вийшовши на вулицю, дав знак Говерлі прямувати за мною. Нестерпний біль у душі знову гнав мене з рідного села.

Перша зачіпка

Мореман з Індіанцем ретельно оглядали балку, де було вбито десантника. Досліджували кожний клаптик землі.

– Дарма ми тут повзаємо,– скиглив Мореман після години безплідних пошуків.

Узявши до рота травинку і відчувши її смак, Мореман подумав, що не такою він уявляв роботу контррозвідника. Йому хотілося пригод, гострих відчуттів: пильнувати за кимось небезпечним, переслідувати, битися, стріляти. А він мусить шукати «голку у копиці сіна», якої взагалі

1 ... 16 17 18 ... 42
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Позивний Бандерас», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Позивний Бандерас"