Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Книги Якова, Ольга Токарчук 📚 - Українською

Читати книгу - "Книги Якова, Ольга Токарчук"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Книги Якова" автора Ольга Токарчук. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17 18 ... 258
Перейти на сторінку:
банкір по черзі відкриває всі свої карти, відкладаючи першу праворуч, другу ліворуч, третю знову праворуч, четверту ліворуч — і так, аж доки не закінчиться колода. Карти праворуч — це виграш банкіра, ліворуч — виграш гравців. Якщо, наприклад, хтось поклав пікову сімку, а на неї — дукат і сімка з колоди банкіра опиняється праворуч, то гравець втрачає свій дукат; якщо ж вона опиняється ліворуч, то банкір платить дукат гравцеві. З цього правила є й виняток: остання карта, хай навіть і опиняється праворуч, є виграшем банкіра. Той, хто виграв у першому колі, може вийти з гри, може грати далі, зробивши ставку на іншу карту, а може й «паролити». Так завжди робить єпископ Солтик. Він залишає виграні гроші на карті й загинає кутик карти. Якщо цього разу він програє, то втрачає лише початкову суму.

Це доволі чесна гра — все в Божих руках. Як тут обдуриш?

Тож коли в єпископа накопичуються картярські борги, він благає Бога, щоби вберіг його від скандалу в разі, якби все випливло на поверхню. Він очікує солідарності, бо ж вони з Богом грають в одній команді. Але Бог діє якось мляво, іноді здається, що хоче зробити з єпископа Солтика нового Йова. Буває, що єпископ його проклинає; потім, звісно, кається і просить пробачення — всім відомо, який він запальний. Визначає собі піст і спить у волосяниці.

Наразі ніхто не знає, що він заставив єпископські клейноди, аби сплатити борги житомирським євреям. Не хотіли брати, мусив їх впрошувати. Коли відкрили скриню і побачили, що там усередині, прикрите про всяк випадок мішковиною, відсахнулися, ніби узріли якесь жахіття, почали зойкати і голосити.

— Я цього взяти не можу, — сказав найстарший з них. — Для вас це більше, ніж просто золото й срібло, а для мене — метал на вагу. І якщо в нас це знайдуть, то заллють нам оливи за шкуру.

Отак нарікали і зойкали, але єпископ був упертим, крикнув, трохи налякав їх. Врешті взяли й виплатили йому чисту готівку.

Єпископ — позаяк готівки в карти не виграв — хоче тепер у євреїв ті клейноди відібрати, наславши на них якихось озброєних людей; кажуть, тримають клейноди в хаті під підлогою. Якби хтось про це довідався, був би єпископові гаплик. Тож він готовий на все, аби їх повернути.

Тим часом намагається відігратися у фараона, щиро уповаючи на ласку Божу, і справді, на початку гра йому йде непогано.

У кімнаті аж сизо від диму, за столом сидять четверо: сам єпископ, якийсь подорожній, вбраний по-німецькому, але з доброю польською, а ще — місцевий шляхтич, що говорить руською і лається руською, на колінах у нього — молода дівчина, майже дитина. Шляхтич її то відштовхує, коли карта йому не лягає, то знов пригортає до себе і гладить по майже оголених грудях, на що єпископ зиркає з осудом. Четвертий — то якийсь купець, який єпископові скидається на вихреста; йому теж карта йде непогано. Щоразу перед роздачею єпископ певен, що ось його карти нарешті з’являться на потрібній купці, і з подивом спостерігає, як вони опиняються з іншого боку. У це неможливо повірити.

Polonia est paradisus Judaeorum…

Polonia est paradisus Judaeorum…[28]

Єпископ Каєтан Солтик, Київський коад’ютор[29], втомлений і невиспаний, вже відіслав секретаря і тепер власноручно пише лист до Кам’янецького єпископа Міколая Дембовського.

Поспішно і власноручно звідомляю Тобі, друже, що я здоровий тілом, утім, вимучений клопотами, що напосідають з усіх боків, аж часом почуваюсь як зацькований звір. Не раз Ти приходив мені на поміч, то й цього разу звертаюся до Тебе, як до рідного брата, в ім’я нашої багатолітньої приязні, якої марно шукати між іншими.

Interim…

Тим часом… тим часом… Він не знає, що далі писати. Бо ж як йому пояснити? Сам Дембовський у карти не грає, тож навряд чи його зрозуміє. Солтика зненацька охоплює відчуття глибокої несправедливості, груди наповнює щось м’яке й тепле, аж його серце, здається, розчиняється й м’якне. Йому пригадується початок його єпископства в Житомирі, перший приїзд до міста, заболоченого й брудного, звідусіль оточеного лісом… Тепер думки легко водять його пером, серце набуває попередньої форми, енергія повертається. Єпископ Каєтан Солтик пише:

Пригадуєш: коли я був єпископом у Житомирі, великі гріхи мали там чималу славу. Взяти хоча б багатоженство — цей блуд був повсюдним. Чоловіки за всякі провини жон своїх продавали й обмінювали на інших. Наложництво й розпуста аж ніяк не вважалися кари гідними, і, кажуть, уже в часі шлюбу наречені обіцяли одне одному волю й розгнузданість. Ніхто не пильнував за виконанням заповідей, всюди панували гріх і зіпсуття, а до того — лихо й нужда.

Нагадаю Тобі, що дієцезія була поділена на три деканати: в житомирському було сім парафій з 277 селами й містечками, у хвастівському[30] — п’ять парафій зі ста селами й містечками, в овруцькому — вісім парафій з 220 селами й містечками. Серед того всього було лише 25 тисяч душ католицьких вірних. Мої прибутки з тих невеликих єпископських маєтностей становили близько 70 тисяч польських злотих, а якщо врахувати витрати на консисторію й дієцезіальну школу — це ніщо. Сам знаєш, який прибуток із такої вбогої волості. Мої єпископські володіння — то були лише три села: Скригилівка[31], Веприк і Волиця.

Щойно прибувши, я відразу зайнявся фінансами. Виявилося, що катедра з пожертв вірних нагромадила 48 тисяч злотих. Ці гроші зберігалися в приватних домах, а певну їх частину позичили лубенському кагалові, з чого щороку набігав процент у сумі 3337 злотих. Витрати ж у мене були величезні: утримання костелу, платня чотирьом вікаріям та церковній прислузі тощо.

Капітула була опоряджена скромно, різна оренда на суму 10 тисяч 300 злотих приносила їй щороку прибуток у сумі 721 злотий. З села, подарованого князем Санґушком, був ще прибуток 700 злотих, але власник села Звиняч уже три роки не платив процентів від позичених чотирьох тисяч. Сума, подарована таким собі офіцером Петром, лишалася в руках каноніка Завадського, який ні в що її не вклав і проценту з неї не платив. Те саме — з двома тисячами злотих, які були в каноніка Рабчевського. Словом, безлад був страшенний, і я швидко взявся за впорядкування фінансів.

Що я зробив, ти й сам, мій дорогий друже, можеш оцінити. Ти мене відвідував і добре все бачив. Я закінчую будову каплиці, і великі видатки

1 ... 16 17 18 ... 258
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Книги Якова, Ольга Токарчук», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Книги Якова, Ольга Токарчук"