Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану 📚 - Українською

Читати книгу - "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану" автора Олексій Анатолійович Кононенко. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 183 184 185 ... 207
Перейти на сторінку:
В. В. Бартольд. Книга мого діда Коркута. Пісня про Богач-джана, сина Дерсе-хана.

Міфологічний персонаж народів Середньої Азії. Уявлявся в образі благочестивого старця, що обдаровує достатком і щастям тих, хто наживо побачить його. Хазра вшановували, як захисника від пожеж, повеней і крадіжок, від укусів гадів і скорпіонів.

Образ походить від мусульманського Хадір. Хадір (ал-Хадір, ал-Хідр) у мусульманській міфології персонаж, що увібрав у себе риси різних міфологічних персонажів доісламського Ближнього Сходу. У Корані не згадується, але коментатори майже одностайно ототожнюють його з «рабом Аллаха» – дійовою особою коранічної оповіді про мандри Муси. Коранічна легенда бере початок у давніх епічних циклах про пошуки «живої води» і про випробування віри.

Образ Хадіра досить поширений як у мусульманських книжкових переказах, так і в народних віруваннях. У мусульманській традиції, головна якість Хадіра – безсмертя. Хадір вважається наставником і порадником багатьох пророків. Ім'я Хадір (буквально «зелений») вказує на його зв'язок і з рослинним світом, і з морською стихією. Хадіра вважають покровителем морських мандрівників.

«Переказ про Коркуда схожий з привнесеним ісламом із заходу переказом про «пророка» Хизра, чи, за турецькою вимовою, Хидира, що, звичайно, не заважало показувати і шанувати могилу Коркуда, яку декількох місцях на заході (у Верхньому Єгипті і на острові в гирлі Шатт-ал-Араба) показували могилу Хизра. Прислів'я: «Нехай дарує тобі (бог) зцілюючий дотик пророка Хизра, нехай дарує знання батька Коркуда».

В. В. Бартольд

«Святий Хідир, який живе в пісках, – покровитель пустелі. Побачити його – значить стати щасливим, отримати виконання своїх бажань, примноження майна вдвічі. У казках св. Хідир допомагає героям порадами, пояснює складнощі, інколи дарує що-небудь, наприклад, яблуко, що викликає зачаття».

М. Сакалі

Мерв. Руїни медресе

«Популярний загальному сулъмансъкий святий пророк, який замінивши Буркута став у народній уяві покровителем землеробства. Невидимий Хизр (Хидир) мандрує по землі, дає багатство і щастя кожному, перед ким постане видимим. Для святого Хизра на купу обмолоченого зерна клали шматок глини, щоб він поглянув на зібране зерно чи торкнувся його рукою і таким чином збільшив урожай».

В. Басілов * * * Тиша За мить до зливи, в центрі світу, У серці дикої природи, Я слухав тишу серед літа, Спів неземної благодаті… Тоді я закохався в тишу. Та іншим разом, в час наруги, Коли землею засипали На цвинтарі могилу друга, Стояла тиша непорушна… Тоді я зненавидів тишу. Турбанаяз Дашгинов * * * Ходжі

Пережитки шаманізму відбилися у народних поглядах, пов'язаних з почесним суспільним станом ходжів. Уявлення про надзвичайні властивості ходжів та їхні лікувально-чаклунські функції в народному побуті туркменів збереглися до наших днів. Пов'язані з ходжами шаманські вірування найбільше збереглися у туркменів-нохурлі (нохурців).

Як і у всій Туркменії, в Нохурі ходжі вважаються нащадками пророка Мухаммеда по жіночій лінії, від шлюбу його дочки Фатіми з халіфом Алі. При цьому ходжі Нохура у відповідності до свого родоводу діляться на три групи. Одна група (іранські ходжі) називають себе нащадками святого Сеїд (Сейід) – Неджепі, могила якого знаходиться в поселенні Ходжа-Кала на Сумбарі.


1 ... 183 184 185 ... 207
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану"