Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Київські прохачі, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Київські прохачі, Нечуй-Левицький"

182
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Київські прохачі" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 18 19 20 ... 31
Перейти на сторінку:
з ха­ти вип­ро­ва­дить. Щось белько­че, ре­го­четься, бо ду­же ве­се­ла на вда­чу, хо­че, щоб з нею сиділи та ба­ла­ка­ли, та її роз­ва­жа­ли. А потім про­се горілки аж пла­че, аж в ру­ки цілує. Вже й північ ми­не, а во­на все си­дить та те­ре­вені то­чить. Тоді гос­по­ди­ня візьме та й підду­ре її: вдя­гається, буцім би то йде в гості або ку­дись по ділу, ви­ма­не її з ха­ти та й зап­ро­ва­де в її по­коїк.

- Але, ка­жуть, що во­на ду­же доб­ра лю­ди­на. Ка­за­ла мені та ха­зяй­ка, що ко­ли Мокрієвська тве­ре­за, то кра­щої лю­ди­ни труд­но й по­шу­ка­ти, - ска­за­ла Уля­ся, а тим ча­сом Мокрієвська пе­рей­шла двір і увійшла в присінок.


Рипнули двері й рап­том од­чи­ни­лись, не­на­че їх рво­ну­ло вітром, - і Мокрієвська од­ра­зу опи­ни­лась се­ред світлиці, не­на­че за нею хтось гнавсь на ву­лиці, а во­на втіка­ла й про­жо­гом вско­чи­ла в світли­цю.


- Добридень вам! З неділею будьте здо­рові! Пев­но, жи­ва чи­ясь те­ща, тільки не моя, що я оце пот­ра­пи­ла са­ме на чай. На­лий­те, сер­це Уля­сю, ста­кан­чик хоч з ви­мочків, ко­ли вже чай пе­рес­то­яв та про­хо­лов. Нак­вок­та­лась оце я під мо­нас­ти­ря­ми так, що в ме­не аж в пельці по­сох­ло, - те­ре­ве­ни­ла Мокрієвська, по­да­ючи ру­ку Кміті та Улясі.


- Ольга Се­менівна Га­лецька, капітан­ша! а це Лукія Нар­кисівна Мокрієвська, - ска­за­ла Уля­ся, ре­ко­мен­ду­ючи.


Мокрієвська зир­ну­ла на Га­лецьку, по­ча­ла при­див­ля­тись до неї й не­на­че впізна­ва­ла та щось при­га­ду­ва­ла собі. Га­лецька вста­ла й по­да­ла їй ру­ку. Бідній Га­лецькій бу­ло со­ром, що на їй ста­ра ла­та­на спідни­ця. Во­на мит­тю ос­ту­пи­лась за стіл і сіла, щоб схо­ва­ти те дран­тя од ціка­вих очей Мокрієвської. Але в кмітли­вої Мокрієвської бу­ли над­то гострі оч­ки і вже приміти­ли ті лат­ки. Ці лат­ки на­ве­ли Мокрієвську на здо­гад, що во­на вже десь ба­чи­ла Га­лецьку.


Якби Га­лецька стріла на ву­лиці цю гос­тю, во­на б зро­ду не впізна­ла її. Та­ка во­на бу­ла нес­хо­жа на ту жов­ту гор­ба­ту заг­нибіду, що си­лою тяг­ла її вчо­ра в шинк. Се­ред світлич­ки сто­яла ви­со­ченька панія, тон­ка, рівна ста­ном, ще гар­на з ли­ця, з розкішни­ми товс­ти­ми чор­ни­ми кісми, з чор­ни­ми, на­че на­мальова­ни­ми бро­ва­ми та пиш­ни­ми блис­ку­чи­ми ка­ри­ми очи­ма. Во­рушкі очі блис­ка­ли й ми­готіли; віка раз у раз кліпа­ли. Але жов­ту­ва­тий ма­то­вий вид, бліду­ваті, аж смажні ус­та на­во­ди­ли на дум­ку, що ця лю­ди­на або дов­го нез­ду­жа­ла й тільки що вста­ла з пос­телі, або має в собі якусь за­дав­не­ну слабість, не­ви­гой­ну й смер­тельну. Мокрієвська при­ди­ви­лась до Га­лецької й впізна­ла її. Во­на пе­рес­та­ла ле­пе­тать й сіла на стілець. З Кмітою во­на по­во­ди­лась без це­ре­монії, як з прос­тим міща­ни­ном, але по­важ­ний вид в Га­лецької, її міна, її пог­ляд, ма­не­ри од­ра­зу ки­ну­лись в очі жвавій Мокрієвській. Мокрієвська на хви­ли­ну й са­ма ста­ла якось ніби по­важніша. Во­на не­са­мохіть при­га­да­ла, з якою на­хабністю вчо­ра чіпля­лась до Га­лецької біля шин­ку, і їй ста­ло ніяко­во пе­ред цією по­важ­ною лю­ди­ною.


- Ви, Ольго Се­менівно, ви­ба­чай­те мені, що я вчо­ра чіпля­лась до вас реп'яхом. Мені те­пер, гос­по­ди, як со­ром! Але я… Ет! Про се­бе мені не­ма чо­го й ка­за­ти. Я лю­ди­на вже про­па­ща навіки. Ви мені не по­ди­вуй­те.


- Чого ж та­ки ви про­пащі навіки? От і мені ви­па­ло на­че­пи­ти тор­би та прос­тя­гать ру­ку під мо­нас­ти­ря­ми. Але я пев­на, що ко­ли на­пи­таю собі будлі-яку служ­бу, то за­раз і тор­би пос­ки­даю. А те­пер го­ренько мені! Не­ма чим навіть жи­ви­тись, щоб жи­вотіти, а «по­жив­ку й черв'як шу­кає», як при­ка­зу­ють в при­мовці, - ска­за­ла Га­лецька.


- Ви що інше, а я що інше. Я вже, пев­но, ні до чо­го не при­дат­на, - ска­за­ла Мокрієвська, по­хап­цем хлеп­чу­чи прос­тиг­лий чай та за­пи­ха­ючи рот па­ля­ни­цею.


- Не впа­дай­те в ту­гу та в од­чай! - обізва­лась Уля­ся. - З та­ким туж­ли­вим пог­ля­дом на се­бе й справді мож­на собі при­ту­жить ли­хо, як при­ту­жу­ють мо­ло­диці по­мер­ших чо­ловіків, ко­ли цьому прав­да.


- Я й са­ма вже ста­ну за­то­го ма­рою. Не­ма ко­го прип­ла­ку­ва­ти й при­ту­жу­вать. Ввесь рід од ме­не од­цу­равсь. Цу­ра­ються ме­не й усі добрі лю­де, - ска­за­ла Мокрієвська, по­да­ючи по­рожній ста­кан Улясі. - На­лий­те, сер­це, ще чаю, бо ме­не за­га аж пе­че.


- То йдіть в мо­нас­тир. В мо­нас­тирі знай­де­те собі за­хист і ти­хе прис­та­но­ви­ще, - ска­зав Кміта.


- Ще що ви­га­дай­те! Це чисті смішки! Яка ж з ме­не вий­де чер­ни­ця? За це шко­да й го­во­ри­ти! Не­ма в ме­не й хис­ту до цього, та й по­тя­гу не маю до чер­нецт­ва. Як на це пішло, то я лад­на кра­ще йти не в мо­нас­тир, а під мо­нас­тир або під шум, як ка­жуть на селі, - ска­за­ла Мокрієвська. - Знаєте, як на селі ча­сом ла­ються ба­би: «а бо­дай ти під шум та під греб­лю пішла!» Мені й зос­та­лись тільки хіба шум та греб­ля.


- А як на ме­не, то я ла­ден йти під мо­нас­тир, а не під шум. Під мо­нас­ти­рем я роз­до­бу­ду собі хліба, а в воді мені хіба жа­ба дасть мо­лоч­ка, - ска­зав Кміта.


- Ви що інше. Ва­ше жит­тя скла­лось на інший спосіб. А ме­не не­на­че зу­мис­не до­ля по­ве­ла чуд­ною стеж­кою, яки­мись тер­на­ми та ча­га­ря­ми, та й за­ве­ла в пущі та нетрі. Тут і батько ви­нен, і один же­них ви­нен, і дру­гий же­них ви­нен, та й са­ма я вин­на. Винні лю­де, вин­на й моя вда­ча. Я бу­ла мо­ло­да та не­досвідна. Моє га­ря­че сер­це ба­жа­ло ко­хан­ня. Ко­лись світ зда­вавсь мені раєм, а усі лю­де доб­ри­ми ян­го­ла­ми. Я, не­роз­суд­ли­ва, йня­ла віри усім, як ма­ла ди­ти­на. А от лю­де об'їли, об­пи­ли ме­не та й од­кас­ну­лись од ме­не. І з-під моїх ніг не­на­че хтось вис­мик­нув клад­ку че­рез шум. І я знаю, що заг­ру­заю в якесь баг­но й по­то­паю, і вже ніхто ме­не не ви­ря­тує. І лю­де од ме­не од­цу­ра­лись, і я од усіх од­цу­ра­лась, і нігде мені по­ра­ди шу­ка­ти. Ніхто ме­не не од­ря­тує, хіба один бог, - го­во­ри­ла Мокрієвська й з ти­ми сло­ва­ми од­ра­зу зап­ла­ка­ла й спе­ре­сер­дя та з од­чаю на­че ки­ну­ла ста­кан на ми­соч­ку.


- То на­пи­туй­мо місця в ла­за­реті, чи в шпи­талі, чи в яко­мусь при­юті, чи будлі деінде, та й бу­де­мо слу­жи­ти й хліб ма­ти­ме­мо, - про­мо­ви­ла Га­лецька.


- На цю служ­бу я ще б прис­та­ла. Мені те­пер тільки б і ста­ва­ти до по­мочі та­ким безп­ри­хильним страж­де­ни­кам, як оце я.


- Дай, бо­же, собі на­пи­тать місце, то вже я дба­ти­му й за вас, - ти­хо обізва­лась Га­лецька.


Мокрієвська втер­ла сльози й підве­ла го­ло­ву.


- Дайте, сер­це Уля­сю, ще ста­кан чаю. В ме­не все не­на­че сох­не ко­ло сер­ця, - про­мо­ви­ла Мокрієвська й по­да­ла Улясі не по­рожній

1 ... 18 19 20 ... 31
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Київські прохачі, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Київські прохачі, Нечуй-Левицький» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Київські прохачі, Нечуй-Левицький"