Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Лихі люди, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Лихі люди, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лихі люди" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 19 20
Перейти на сторінку:
- ні во­ло­си­ною не по­ве­ла. Роз­ня­ли но­жем зціплені зу­би, ли­ну­ли в рот во­ди. Забу­лькотала во­на у горлі, - ста­ра пох­ли­ну­ла­ся, здриг­ну­ла - і розк­ри­ла очі.

- О-ох! - мов з-під землі, вир­ва­ло­ся з її груді. Ще раз збриз­ну­ли на неї во­ди, ще… Ста­ра підве­ла­ся, сіла. Го­ло­ва в неї, на­че в п'яної, хи­та­ла­ся, не дер­жа­ла­ся на в'язах.


- Підведіть! - ско­ман­ду­вав смот­ри­тель. Підве­ли ста­ру, по­са­ди­ли на стулі. Во­на при­ту­ли­ла свою го­ло­ву до холо­дної стіни й тяж­ко зітха­ла.


- Матушка! а, ма­туш­ка!- обізвав­ся мо­ло­денький мос­каль.- На­пей­тесь во­ди­цы.


- Ох… о-ох! - стог­на­ла ста­ра. - Си­ну мій… си­ну!..- сльози гра­дом ко­ти­ли­ся з очей.


- Водицы ис­пей­те, ма­туш­ка! - умов­ляв мос­каль, підводя­чи ку­холь до її ро­та. Ста­ра сьорбну­ла, лед­ве ковт­ну­ла.


- Що ж мені те­пер ро­би­ти, бідній? Що мені ка­за­ти, безта­ланній?.. - ла­ма­ючи ру­ки, мо­ви­ла во­на без­надійно.


- Їдьте до­до­му! - ска­зав смот­ри­тель.- Що ж вам тут роби­ти? Ви ба­чи­лись із си­ном? Ба­чи­ли, який він… Ми йо­го пе­ре­ве­де­мо у больни­цю.


Стара затіпа­ла­ся, об­ли­ла­ся слізьми, ус­та­ла - й ледве-ле­две по­ди­ба­ла до по­ро­га.


- Провести! - гук­нув смот­ри­тель.


Молоденький мос­каль, що поїв во­ди­цею, підбіг, узяв ста­ру під ру­ку. Так ра­зом во­ни вий­шли й за бра­му.


- Эй, ты! как те­бя зо­вут? - гук­нув мос­каль на маш­таліра.


- І досі Іван. А що? - оз­вав­ся той.


- Иди-ка, по­мо­ги до­весть ста­ру­ху до мес­та. Іван підійшов і взяв ста­ру під дру­гу ру­ку.


- Не вы­дер­жа­ла, бед­ная мать!


- Зомліли? - спи­тав­ся Іван.


Довели ста­ру до во­за. Підня­ли, по­са­ди­ли.


- Що ж мені ро­би­ти з нею? - пи­тав­ся Іван, див­ля­чи­ся на ста­ру, що, як за­ка­меніла, сиділа на возі, не ди­ви­лась ні на що, мов­ча­ла.


- Вези, брат, до­мой, - од­ка­зав мос­каль.


- Куди ж ти її по­ве­зеш?


- Домой. Из­вест­но.


- Як же її по­ве­зеш та­ку за сот­ню верст? - без­надійно мо­вив Іван.


- Сотня верст! Да, брат, да­ле­ко!


- А-а, гірка моя та не­щас­на го­ди­на, що я підря­дивсь на сю путь! - скрик­нув Іван, чу­ха­ючи го­ло­ву.. Потім він за­нуз­дав ко­ней, по­вер­нув по­воз­ку, сів і по­ма­лу поїхав на­зад. По­стать ста­рої, на­че об­ру­бок, ко­ли­ха­ла­ся то в той, то в дру­гий бік. Мо­ло­дий мос­каль сто­яв і про­во­див їх жалібним по­глядом, аж по­ки повоз­ка не ок­ри­ла­ся з очей…


- Вот, брат, ка­ко­вы бы­ва­ют де­ла на све­те! - про­мо­вив він до на­суп­ле­но­го ча­со­во­го.


- Мати? - по­ну­ро спи­тав­ся той.


- Мать! - зітхнув­ши, відка­зав мос­каль і скрився за бра­му.


А ча­со­вий зно­ву, як та ма­ши­на, за­хо­див ко­ло воріт. Раз-два! раз-два!..


Петро тілько ус­ко­чив у свою ха­ту, за­раз ки­нув­ся на по­стіль і прик­рив по­душ­кою го­ло­ву. Він увесь тремтів, як у трясці, скор­чу­вав­ся й хо­вав­ся під по­душ­кою. Тро­хи пере­годом, крадько­ма, ви­су­нув го­ло­ву з-під по­душ­ки й по­чав дос­лу­ха­тись. З сусідньої ха­ти, з-за стіни, ви­раз­но доноси­вся до йо­го чийсь важ­кий, жур­ли­вий спів. Пісня гу­ла, як сум тяж­кий; ту­жи­ла - як жур­ба пе­ку­ча на всю тюр­му… Пла­чем бриніла во­на у вог­ко­му хатньому повітрі. Пет­ро зовсім розк­рив го­ло­ву, підвівся, сів. Мов привіт знай­омо­го то­ва­ри­ша, пісня зве­се­ли­ла йо­го: він по­чав усміха­тись, проясня­тись. Він зра­зу пізнав і той го­лос, і ту пісню…


- Ага!.. ого!..- радіючи, скрик­нув Пет­ро.- То­ва­ри­шу щи­рий! і яким те­бе по­би­том за­нес­ло сю­ди?.. От спа­сибі, так спа­сибі!.. Неж­да­но, не­га­да­но. Ти ка­жеш: поїде­мо гу­ля­ти по Дніпрові?.. Доб­ре, поїде­мо!..


Петро схо­пив­ся; зап­лес­кав у до­лош­ки, забігав по хаті.


- Поїдемо! поїде­мо!.. Тілько от що: те­пер Дніпро та­кий сер­ди­тий, а в те­бе чо­вен хист­кий… Од­на­че, не біда! Я при­в'яжу се­бе, щоб не хи­та­тись.


Петро ки­нув­ся до пос­телі, ухо­пив прос­ти­ню у ру­ки… Де-е-р-ер! так і роз­па­на­хав упо­довж, вид­рав­ши стьожку зав­ширш­ки в до­ло­ню.


- До чо­го б тільки прив'яза­тись?.. Ага! Ось досі! дош­ки…


Руки у Пет­ра тру­си­ли­ся. Мит­тю він за­ки­нув стьожку за стовп­чик кро­ваті, мит­тю обк­ру­тив кру­гом шиї.


- Саме доб­ре! те­пер га­разд!.. Од­ча­люй те­пер!.. од­пи­хай, бра­те!..


І він ва­гою усього тіла наліг на стьожку, па­да­ючи на ко­ліна… Світ у віччю зак­ру­тив­ся, по­темнів; об­лич­чя синіло; го­ло­ва ниж­че та ниж­че спус­ка­ла­ся… Хви­ли­на…дру­га… тре­тя… Промінь яс­но­го сон­ця стрілою промчавсь крізь вікно й упав як­раз Пет­рові у ву­хо. Го­ло­ва йо­го ще ниж­че опусти­лася; ли­це на­ли­ло­ся крів'ю; очі витріщи­лись… а промінь заг­рав-заст­ри­бав на йо­го не­че­саній го­лові. Він мов стуко­тав у неї, бу­див йо­го… Шко­да! Не­за­ба­ром на­летіла си­за хма­ра і вкри­ла блис­ку­че сон­це. Сумні по­мер­ки розісла­ли­ся навк­ру­ги, - усе пох­муріло, за­тих­ло… Тілько з дру­гої ха­ти до­но­си­ла­ся сум­на, жур­ли­ва пісня… Аж ось во­на підня­лась уго­ру, заб­риніла, і - за­мер­ла… Хо­лод­но й пус­то ста­ло. Туло­вище Пет­ро­ве бо­жевільне ди­ви­ло­ся мерт­ви­ми очи­ма на чор­ну долівку - та нічо­го вже не ба­чи­ло.


Через три дні, над­вечір, виїздив з тю­рем­но­го дво­ру візок, на кот­ро­му ви­во­зи­ли гній і вся­ку не­чис­то­ту. Те­пер на йо­му ле­жа­ло щось прик­ри­те сірою ряд­ни­ною; а три­но­гу ко­би­лу по­га­няв, зза­ду іду­чи, кри­во­но­гий сто­рож.


То вез­ли шма­то­ва­не Пет­ро­ве тіло хо­ва­ти. Ко­би­ла дотя­гла до кла­до­ви­ща й ста­ла. Між кла­до­ви­щем і шля­хом, ко­ло око­пу, чорніла нег­ли­бо­ка яма; а на окопі сиділи два гра­барі - один чор­ня­вий, дру­гий біля­вий, і мовч­ки ку­ри­ли лю­льки. Ко­ли по­воз­ка наб­ли­зи­ла­ся, во­ни ра­зом ус­та­ли й узя­лися за ло­па­ти.


- Що во­но та­ке, скажіть на ми­лость бо­жу? - спи­тав біля­вий у сто­ро­жа.


- А бог йо­го знає.


- Старе чи мо­ло­де?


- Панич, - од­ка­зав сто­рож.


- Панич?! - дивуючись, скрик­ну­ли гра­барі.


- Що ж він зро­бив та­ке, що йо­го за­пер­ли? - спи­тав чорня­вий.


- А хто йо­го знає. Нічо­го не зро­бив; пи­сав щось та­ке…


Грабарі ста­ли, за­ду­ма­ли­ся.


- Отак, Пи­ли­пе, - ви­мо­вив біля­вий до чор­ня­во­го, - і вчи­ся - ли­хо, і не вчи­ся - ли­хо!


Узяли тру­ну з во­за, спус­ти­ли в яму й за­ки­да­ли зем­лею.


- Царство йо­му не­бес­не!- ска­зав Пи­лип, закінчив­ши ро­бо­ту. - Мо­же, він і доб­рий чо­ловік був…


- Тю-тю! - відка­зав сто­рож.- Яке йо­му царст­во не­бес­не - ко­ли повісив­ся?


- Лиха вже йо­го го­ди­на віша­ла, а не сам со­бою! - зарішив біля­вий.


І, за­ки­нув­ши ло­па­ти на плечі, пішли гра­барі по­за­ду во­за, по­пих­ку­ючи люлька­ми.


Сонце сіло. Зем­лю об­ня­ла ти­ха ніч. Не­бо роз­гор­ну­ло на­мет свій - синій, ши­ро­кий, гли­бо­кий. Зорі, мов малі діти, ви­див­ля­ли­ся з йо­го своїми блис­ку­чи­ми очи­ма. Місяць плив по не­бу, роз­ли­ва­ючи білу­ва­тий світ, кот­рий мішав­ся з вечірніми по­мер­ка­ми. Без­жур­но він ди­вив­ся на го­ри, до­лини, на вти­ха­юче місто. Бай­ду­же йо­му, що ро­би­ло­ся тут, на сій землі, - хо­лод­ним оком зо­рив він усю­ди… Що йо­му за діло, що край кла­до­ви­ща чорніла свіжою зем­лею свіжа мо­ги­ла? Та й ко­му яке діло до то­го?!


Ось на ши­ро­ко­му май­дані, з-за цер­ков­ної тіні, виткну­лось чо­ти­ри людських пос­таті. На де­кот­рих жовтіли на го­ловах со­лом'яні брилі, на дру­гих чорніли ви­сокі циліндри. У од­но­го дов­га

1 ... 19 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лихі люди, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лихі люди, Мирний"