Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Голодна воля, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Голодна воля, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Голодна воля" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 18 19 20 ... 23
Перейти на сторінку:
теж ішли свої су­ди та пе­ре­су­ди. І вільні, бач, і кріпа­ки. Два ро­ки ще пок­ре­пи. На­що ці два ро­ки? Щоб ос­таннє вис­мок­та­ти з нас, щоб наг­лу­ми­ти­ся над на­ми на­ос­та­нок? Уже б кра­ще мов­ча­ти ці два ро­ки, а там зра­зу - і вільні. Так бач же ні! Ви вільні, а робіть, як і ро­би­ли.

Найбільше бу­ло кло­по­ту за зем­лю. Як це так, зем­лю да­ють, та за неї ще й пла­ти. Хіба ми за сотні рік не зас­лу­жи­ли тієї землі. То це довіку з не­волі не вилізеш? Тут, пев­но, щось та не так, щось та не те. За це діло тре­ба уміючи бра­тись, об­ди­ви­ти­ся кру­гом, а не так зо­па­лу. Тре­ба підож­да­ти, по­ди­ви­ти­ся, як то у дру­гих. До слуш­но­го ча­су, бра­те, до слуш­но­го ча­су!


Багато той слуш­ний час на­ро­бив деш­по­ту. Па­ни крик­ну­ли: "Бунт!" - і сотні ти­сяч мос­калів розб­ре­ло­ся по се­лах, ху­то­рах ро­зо­ря­ти не­ве­ли­ке кріпацьке доб­ро, ви­би­ва­ти з спин той слуш­ний час. Ба­га­то на­ро­ду побра­то, по­роз­сад­жу­ва­но у тюр­ми, по­зас­ла­но на Сибіру.


Ось прий­шла чут­ка - цар їха­ти­ме.


- До ца­ря, до ца­ря! - гук­ну­ли се­ла та ху­то­ри, - до йо­го піде­мо, йо­го по­пи­таємо. Чи це та во­ля, що він дав, чи дру­гу ще жда­ти.


Проїхав цар. Прой­шли йо­го сло­ва: "Не бу­де вам дру­гої волі", - з краю в край, вир­ва­ли не один гіркий докір з на­боліло­го сер­ця, ви­то­чи­ли не од­ну сльозу З кріпацьких очей. Па­ни зраділи, і зра­зу пішли пи­са­тись ус­тавні гра­мо­ти та спис­ки. Хто йшов на ви­куп. Хто зос­та­вав­ся на об­році. І ті жал­ку­ва­ли, і другі шко­ду­ва­ли. Один бог знає, що кра­ще - чи ви­куп, чи об­рок?


Гамзенкові усі зра­зу пішли на ви­куп. Ста­рий Гам-за, як не га­разд своє ха­зяй­ст­во вів, а про­те усі йо­го ве­ликі помістя бу­ли за­ло­жені в лом­бард. Мо­ло­до­му тре­ба десь гро­шей бра­ти, тре­ба з чо­го зап­ла­ти­ти. Він і сяк і так підхо­див під кріпаків. Од­ним по­обіцяв по­ля більше наріза­ти, дру­гих умо­вив, що йду­чи на ви­куп, во­ни відра­зу ста­ва­ли вільни­ми. Дво­ро­вих теж за­доб­рив: наділив їх да­рем­но ого­ро­да­ми, аби про­жи­ва­ли два ро­ки у йо­го, аби дог­ля­да­ли ху­до­би. А сам, упо­ряд­ку­вав­ши так, зра­зу май­нув у сто­ли­цю.


Пішли ро­ки за ро­ка­ми, один дру­го­го дов­ше, один дру­го­го важ­че. Пішли пе­реміни і нес­ли ут­ра­ту за ут­ра­та­ми для панів, та не­ве­ли­ку по­легкість і для кріпаків. По­душ­не рік од ро­ку більша­ло, ви­куп­не дой­ма­ло, земські та мирські збо­ри все при­бу­ва­ли та при­бу­ва­ли. А на пер­ший раз тре­ба ж і ха­зяй­ст­вом за­вес­ти­ся, одіти­ся, обу­ти­ся. Ко­ли панські маєтки пус­то­ши­ли­ся, еко­номії за­не­па­да­ли, пе­ре­хо­ди­ли в ру­ки купців, жидів, не більша­ло й не ши­ри­лось доб­ро кріпацьке. Ко­ли перші з го­ря розд­во­юва­ли ви­купні, другі - лед­ве кінці з кінця­ми зво­ди­ли.


Опустіло і ши­ро­ке чис­те дво­ри­ще се­ред Горішка, по­за­ми­ка­ли­ся, по­за­чи­ня­ли­ся сто­лярні двері ве­ли­ко­го бу­дин­ку. Ко­лись йо­го гомін, крик та співи ого­ло­шу­ва­ли, те­пер сум ти­хий прик­ри­ває, важ­кий спо­чи­нок спови­ва йо­го звер­ху до­ни­зу: не виг­ля­да­ють у ве­ликі вікна ви­го­до­вані об­лич­чя гор­нич­них, не пус­ка­ють ґедзиків про­хо­жим очи­ма, не роз­дається їх регіт го­лос­ний, їх за­ба­ви мо­лоді, - все те розб­ре­ло­ся, не знать ку­ди, по­хо­ва­ло­ся, не знать де, - одні пішли у місто за мос­ка­ля­ми, другі, ски­нув­ши до­рогі убо­ри, вер­ну­ли­ся на свої домівки, ого­ро­ди по­ло­ти, паш­ню жа­ти. Не вид­но й дов­го­об­ра­зих об­лич німих ла­куз, - десь їх дов­го­полі ба­ла­хо­ни то в шин­ку у жи­да заст­ря­ли, то зміни­ли­ся на сірі сіря­ки. Са­док теж за­пустів, заг­лух, ні чащі, ні до­рож­ки, - по­за­рос­та­ли бур'яном, глу­хою кро­пи­вою, цвіточні кру­га опо­ви­ла ди­ка бе­рез­ка, мо­лоді та до­рогі ще­пи сох­ли, кост­ру­батіли, - не бе­рег­ло їх до­зор­ли­ве око, не хо­ди­ли ко­ло їх ніж та пил­ка са­дов­ни­ка, сам він ку­дись подівся, десь без вісті забіг. Во­ню­ча бу­зи­на роз­коріня­ла­ся-розп­лод­жу­ва­ла­ся на волі.


Зате кріпацькі ого­ро­ди зацвіли квітка­ми. Не­ве­личкі хат­ки кру­гом дво­ри­ща, на­че гри­би, ви­рос­та­ли, ко­ло їх ви­сокі рожі, жов­то­га­рячі чор­ноб­ривці, па­ху­ча м'ята, м'ятий лю­бис­ток, зе­ле­ний барвінок, - те лізло ви­со­ко уго­ру, дру­ге сла­ло­ся по землі ни­зенько. По не­ве­лич­ких ого­ро­дах, на­че сто­рожі, сто­яли ши­ро­ко­го­лові со­няш­ни­ки, поміж ни­ми, як ру­та, зе­леніли кущі кар­топлі, дер­ли­ся уго­ру ци­бульні циб­ки, чер­воніла свек­ла, куб­ли­ла­ся дрібною гич­кою жов­то­га­ря­ча морк­ва, по не­ве­лич­ких ти­чин­ках вив­ся го­рох, ква­со­ля, а гар­бу­зи, роз­пус­тив­ши ши­ро­ко лис­тя, на­че шну­ром, кру­гом об­во­ди­ли не­ве­личкі гря­доч­ки. Ні бур'яни­ни се­ред їх, ні тра­ви­ни, тілько чор­на та пух­ка зем­ля чорніє поміж ого-род­ною рос­ли­ною.


В кінці сад­ка, під са­мим Пслом, поміж ку­ща­ми мо­ло­до­го виш­ни­ку біліє но­ва ха­ти­на. Ма­лась во­на бу­ду­ва­ти­ся на дві по­ло­ви­ни, та, вид­но, в гос­по­да­ря не-ста­ло дос­тат­ку, і він лед­ве спромігся на од­ну, та й то ще не зовсім. Про те го­во­ри­ла не­док­ри­та сте­ля, сяк-так при­ки­да­на бур'яна­ми та тру­хою, запліт для прис­пи не на­би­тий, не об­ма­за­ний. Вид­но, на­до­лу­жи­ло ха­зяїнові, по чу­жих ха­тах жи­ву­чи, і він мерщій поспішав з своєю. А ши­ро­ко бу­ла за­ду­ма­на ха­та: ви­сокі руб­лені стіни, не­помірне ве­ликі вікна ка­за­ли про те, хва­ли­ли­ся, що ха­зяїн їх мав дум­ку ви­бу­ду­ва­тись на сла­ву. Повз неї як­раз про­ля­гає до­ро­га з го­ри до бро­ду, і тілько не­ве­лич­кий рівець одрізняє двір од шля­ху, - ні воріт, ні ти­ну не­має, не вид­но йо­го і з дру­гих боків, від сад­ка тілько непо­ла­ма­ний за­бор схи­лив­ся, пе­ре­ви­тий ко­лю­чою бе­рез­кою. Ось шля­хом про­хо­дять два чо­ловіки, на за­робітки, вид­но, су­нуть, не­бо­ра­ки, бо ве­ликі тор­би у їх за спи­ною, ко­си на пле­чах, на­че руш­ниці у мос­калів. Вид­но, знай­ома їм ця до­ро­га, вид­но, не раз во­ни хо­ди­ли на брід, бо так тяг­нуть сміло. Ось во­ни, за­ба­чив­ши ха­ту, уп'яли свої очі на неї.


- Іч, і тут уже хтось бу­дується! - ска­зав один.


- Та ще які ва­ви­ло­ни! - до­дав дру­гий.


- Щось, вид­но, - за­мож­не? - од­га­ду­вав пе­рший.


- Навряд. Ти ди­вись, як ук­ри­та ха­та і прис­пи кат має, і ого­рожі.


- Видно, наш брат, Сав­ко? - Наш, та без тол­ку. Хотіло­ся по-пансько­му, а вий­шло - по-со­ба­чо­му.


- З сього де­ре­ва мож­на он яку ха­ту збу­ду­ва­ти, а він і на од­ну не спромігся.


Саме про­ти вікон во­ни ста­ли і об­див­ля­ли­ся ха­ту, ого­род.


- Огород і ве­ли­кий, та дур­ний, - ска­зав, по­мов­чав­ши, один.


- Сама гли­на, - до­дав дру­гий.- Мов уже гіршо­го і не бу­ло де.


- Піди ж ти! Тісно, брат, те­пер ста­ло. Ба­га­то на­шо­го бра­та нам­но­жи­лось, ско­ро один на од­но­му бу­де жи­ти.


- Тепліше бу­де, - засміявся пер­ший.


Ось двері рип­ну­ли, з їх вип­лив кри­вий дідусь.


- А що вам? - спи­тав­ся він, нап­рям­ля­ючись до про­хо­жих.


Прохожі зам'яли­ся.


- Чи сю­ди до­ро­га на брід?- спи­тав­ся один.


- Сюди-сюди.


- То-то я й ка­жу це - сю­ди, а він ка­же - ні. Торік мов ми

1 ... 18 19 20 ... 23
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Голодна воля, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Голодна воля, Мирний"